Connect with us

Sport

Shqipëria shkatërroi Moldavinë

Published

on

Fitorja e parë e Edy Rejas në transfertë me kombëtaren shqiptare vjen në mënyrën më spektakolare të mundshme. Pas disfatave në transfertat ndaj Islandës, Francës dhe Turqisë, kuqezinjtë triumfuan në Moldavi me rezultatin e thellë 0-4 në një ndeshje të cilën e dominuan totalisht dhe mund ta kishin fituar edhe me 5 apo 6 gola diferencë.

Ishte një fitore rekordesh pasi ishte më e thella e arritur ndonjëherë nga Shqipëria në transfertë por sfida e parë zyrtare në të cilën kuqezinjtë kanë arritur të shënojnë 4 gola jashtë fushe. Që Shqipëria e kishte hedhur pas krahëve humbjen ndaj Turqisë kjo u kuptua që në fillim, me skuadrën e Rejas që ishte e orientuar drejt sulmit dhe që nuk u vë asnjëherë në vështirësi nga Moldavia.

Në minutën e 22-të Sokol Cikalleshi konfirmoi momentin pozitiv që po kalon duke realizuar golin e tij të 4-t në këto eliminatore me kuqezinjtë, me bomberin kavajas që është kthyer në një pikë referimi në sulm që nga momenti që drejtimin e kombëtares e ka marrë 74-vjeçari italian.

Një gol tipik prej sulmuesi ai i Cikalleshit që edhe në ndeshjen e parë ndaj Moldavisë ishte ai që zhbllokoi shifrat. Sfida e Kishinievit ishte fatsjëllse edhe për Keidi Baren që në minutën e 34-t përfitoi nga një gafë e rëndë e portierit vendas për të gjetur golin e tij të parë me kuqezinjtë.

Por nuk mbaroi këtu pasi në pjesën e parë kishte vend edhe për golin e parë të Lorenc Trashit me kombëtaren. Një debutim ëndrrash ky për mesfushorin e Partizanit që në minutën e 40-të shënoi një gol të bukur nga një pozicion i prirët nga jashtë zone në krahun e majtë të sulmit.

Edhe fraksioni i dytë i lojës foli totalisht kombëtaren tonë që mund të kishte gjetur golin e 4-t me Keidi Baren por traversa i tha jo mesfushorit fierak. Në minutën e 89-të kishte vend edhe për debutimin e dy talenteve kuqezi Marash Kumbullës dhe Lindon Selahit të cilët me këto pak minuta që luajtën ndaj Moldavisë do të veshin përgjithmonë fanellën kuqezi çfarëdo që të ndodhë me karrierën e tyre.

Hyrja e dy të rinjëve i solli fat Rey Manajt që përfitoi nga një asist perfekt pas një shpërthimi të Roshit në të djathë të sulmit duke realizuar me finte një gol spektakolar për shifrat finale 0-4. Me këtë gol Manaj shleu të gjitha gabimet për rastet e humbura në ndeshjen ndaj Turqisë.

Në shtesë Roshi kishte mundësinë ideale t’i çonte në 0-5 shifrat por gaboi përballë portierit moldav Coselev. Me këtë fitore Shqipëria u ngjit në kuotën e 12 pikëve dhe një sukses ndaj Andorrës modeste në ndeshjen e ardhshme do të vendoste një rekord përsa i përket pikëve të grumbulluar ndonjëherë në një fushatë eliminatore.

Top Channel

Continue Reading

Lajmet kryesore

Tetë ndeshje pa fitore, shkarkohet nga pankina ish mesfushori i Milanit

Published

on

Mark Van Bommel nuk është më trajner i Wolfsburg.

Tekniku holandez mori drejtimin e skuadrës gjatë merkatos së verës, pro aventura e tij në pankinën e klubit gjerman zgjati rreth 4 muaj, pasi sot iu komunikua zyrtarisht shkarkimi.

Van Bommel u bë protagonist që në fillim, pasi pa Wolfsburgun të eliminohej nga Kupa e Gjermanisë për shkak të një zëvendësimi më shumë të kryer pikërisht nga holandezi, megjithatë starti në kampionat ishte i mirë, me fitore në katër ndeshjet e para radhazi.

Megjithatë më pas filloi malorja, me 8 ndeshje radhazi pa fitore dhe katër humbje radhazi në kampionat, më e fundit pasditen e djeshme në shtëpi ndaj Freiburg, çka bëri që drejtuesit e klubit t’i komunikojnë shkarkimin.

Continue Reading

Sport

Momenti kur Koeman rrethohet dhe sulmohet nga tifozët e Barcelonës (Video)

Published

on

Humbja në “Camp Nou” kundër Real Madridit i ka trishtuar tej mase tifozët e Barcelonës.

Mbështetësit e skuadrës nga Katalonia e kanë gjetur një mënyrë shumë të ashpër për të reaguar pas ndeshjes dhe ata zemërimin e tyre e kanë shprehur mbi trajnerit e klubit Ronald Koeman, transmeton KosovaPress.

Pamjet që po shpërndahen nëpër rrjetet sociale tregojnë momentin kur trajneri holandez rrethohet nga dhejtra tifozë të Barcelonës dhe sulmohet mbi veturën e tij. Gjithsesi Koeman ia del që të largohet nga vendi i ngjarjes pa lëndime për shkak se ishte brenda veturës.
Kujtojmë se Koeman është duke kaluar një periudhë shumë të vështirë te Barça dhe rezultate negative të njëpasnjëshme si në kampionat ashtu edhe në Ligën e Kampionëve.

Continue Reading

Sport

Juventusi dëshiron portierin e Chelseas

Published

on

Juventusi është duke menduar për opsionet në portë për merkaton e ardhshme.

Juventusi është i etur për të sjellë portierin e Chelsea Kepa Arrizabalaga – sipas Fichajes.

27-vjeçari shihet si zëvendësuesi ideal për Wojciech Szczesny, i cili është përballur me shumë kritika në fillim të sezonit.

Massimiliano Allegri është një admirues i zjarrtë i Kepës dhe ai mund të jetë i hapur për të kaluar në mes të mungesës së minutave të rregullta te Chelsea. /Lajmi.net/

Continue Reading

Aktuale