Connect with us

Lajme

Lëvizja Besa nis betejën për riemërtimin e shkollave të mesme në Tetovë

Published

on

Lëvizja Besa sot ka filluar një betejë për riemërtimin e shkollava të mesme në Tetovë, duke ngritur iniciativë për heqjen e emrave të vjetër që janë nga periudha e kaluar dhe në vend të tyre të vendosen emra të veprimtarëve shqiptar, transmeton in7.

Hatije Etemi nga Lëvizja Besa në konferencën e sotme për shtyp ka bërë publike edhe emrat e rinjë të shkollave që duhet të mbajnë sipas kësaj partie.

Kështu ata kërkojnë që shkolla e mjeksisë ‘Nikolla Shtejn’ të emërtohet me emrin e nobelistit nga Gostivari, ‘Ferid Muradi’, gjimnazi ‘Kiril Pejçinoviq’ të emërtohet në ‘Gjon Buzuku’, shkolla e bujqësisë nga ‘Mosha Pijade’ në ‘Rexhep Voka’, kurse shkolla tekstile nga ‘Goce Stojçeski’ të emërohet në ‘Hasan Tahsini’, përcjell in7.

“Këto propozime nuk janë përfundimtare. Ne jemi të gatshëm të punojmë me bordet shkollore, këshillat e prindërve dhe të nxënësve, si dhe me partitë e tjera politike që janë pjesë e këshillit komunal të Tetovës për të ndryshuar këtë realitet poshtërues për ne si shumicë shqiptare në komunën e Tetovës. Nëse hasen kundërshtime, Lëvizja Besa është e përgatitur të përdorë të gjithë mekanizmat ligjorë përfshirë edhe referendumin komunal”, ka thënë Etemi.

Sipas Lëvizjes Besa, fajtore që deri më tani nuk është bërë një gjë e tillë është BDI-ja.

“Çështja e riemërimit të shkollave, shesheve dhe bulevardeve dhe rrugëve në komunat shqiptare vazhdon të jetë një sport i vështirë për tenderashët e BDI-së. BDI erdhi në arenën politike për të bërë ndryshime të mëdha, por edhe pas 15 vjetësh në pushtet, ajo nuk arriti të ndryshojë as edhe një emër, përkundër faktit se sa herë që ministritë e arsimit dhe kryetarët e kumunave ishin zyrtarë të kësaj partie”, ka thënë Etemi.

Lidhur me këtë iniciativë, nga Këshilli i komunës së Tetovës theksojnë se do të shqyrtojnë propozimet e Lëvizjes Besa dhe do të gjejnë bashkërisht një gjuhë të përbashkët.

Kryetari i Këshillit komunal të komunës së Tetovës, Bekim Memeti, deklaron se gjithsesi se do të ulen dhe do t’i shqyrtojnë propozimet e Lëvizjes BESA dhe do të mundohen të gjejnë një gjuhë të përbashkët.

Ndryshe, edhe më herët ka pasur iniciativa të tilla për ndryshimet e emrave të shkollave, nga ana e Këshillave të Shkollave të Mesme, prindërit dhe nxënësit, por të njëjtat deri më tani nuk kanë dhënë rezultate.

Continue Reading

Bota

Pritet rritja e prodhimit të naftës

Published

on

By

Pritet rritja e prodhimit të naftës

Një studim i përkrahur nga Kombet e Bashkuara ka thënë se bota duhet të zvogëlojë më shumë se gjysmën e prodhimit të thëngjillit, naftës dhe gazit në dekadën e ardhshme, në mënyrë që ngrohja globale të mos arrijë në nivele të rrezikshme.

Programi i Kombeve të Bashkuara për Ambient, ka thënë se në raportin e publikuar më 20 tetor se shtetet janë duke planifikuar që të shpojnë apo gërmojnë më shumë se gjysmën e sasisë së thëngjillit, naftës dhe gazit, në përputhje me kufizimin e ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius deri në fund të shekullit.

Vetëm 10 ditë para se të mbahet Samiti për Klimën në Glasgou të Skocisë, i cili po konsiderohet kyç për të jetësuar synimet për temperaturën, të arritura në Marrëveshjen e Parisit për Klimën, studimi ka gjetur se prodhimi i thëngjillit do të ulet, mirëpo prodhimi i gazit do të rritet më së shumti në 20 vjetët e ardhshëm, në nivele që nuk janë në përputhje me synimet për temperaturën, për të cilat është arritur pajtueshmëri në Paris.

“Hulumtimi është i qartë: prodhimi global i thëngjillit, naftës dhe gazit duhet të zvogëlohet menjëherë në mënyrë që të jetë në përputhje me kufizim të ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius”, ka thënë Ploy Achakulwisut, autore e raportit nga Instituti i Stohholmit për Ambient.

“Megjithatë, qeveritë vazhdojnë të planifikojnë dhe të mbështesin prodhimin e naftës së papërpunuar, të cilat janë shumë më të mëdha sesa ne mund të djegim”, ka thënë ajo.

Në muajin gusht, një panel i OKB-së për ndryshimet klimatike, ka paralajmëruar se temperatura mesatare globale, do të mund të kalojë 1.5. gradë Celsius brenda 20 vjetëve, përveç nëse nuk merren masa të menjëhershme, të shpejta dhe të shkallës së gjerë, për të zvogëluar emetimet e gazrave serrë.

Vlerësimet preliminare sugjerojnë se prodhimi global i naftës së papërpunuar ka mundur të zvogëlohet për 7 për qind më 2020, kryesisht për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe masave kufizuese.

Mirëpo, sipas një raportit të ri, shtetet planifikojnë të prodhojnë 110 për qind më shumë naftë më 2030, sesa është paraprarë për të mos rritur temperaturën mbi 1.5 gradë, dhe 45 për qind më shumë sesa që duhet, për të mos rritur temperaturën në 2 gradë Celsius.

Në raport përmenden 15 prodhues të mëdhenj përfshirë Rusinë, Australinë, Arabinë Saudite, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Rusia vitin e kaluar ka miratuar strategjinë e re për energji deri më 2035.

Sipas skenarit “optimist” të strategjisë, prodhimi i gazit dhe thëngjillit do të rritet për 38 për qind dhe 52 për qind, respektivisht, nga 2018 deri më 2035, dhe 18 për qind dhe 10 për qind, respektivisht, sipas një skenari “pesimist”.

Për dallim nga gazi dhe thëngjilli, strategjia parasheh rënie të prodhimit të naftës.

Continue Reading

Lajme

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Published

on

By

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Mëngjesin e sotëm, respektivisht në ora 03:26, në rajonin e Ohrit është regjistruar tërmet me intensitet prej 3,1 shkallëve sipas Rihterit, përcjell Alsat. Epiqendra e tërmetit ka qenë dy kilometra larg Ohrit, respektivisht në Elbasan të Shqipërisë.

Continue Reading

Bota

Shpërthen vullkani Aso

Published

on

By

Shpërthen vullkani Aso

Në jugperëndim të Japonisë ndodhi një shpërthim në vullkanin Aso në prefekturën Kumamoto.

Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze (JMA), vullkani shpërtheu në orën 11:43 sipas kohës lokale me kohën lokale në kraterin “Nakadake” 1 të vullkanit.

Vullkani hodhi hirin në një lartësi prej 3.5 kilometrash. Gjithashtu thuhet se niveli i paralajmërimit të aktivitetit vullkanik JMA është ngritur në nivelin 3, i cili është një rekomandim për “publikun të mos i afrohet vullkanit”.

Aso njihet si vullkani më i madh aktiv në vend i cili ndodhet në Kumamoto, në rajonin jugperëndimor Kyushu.

Continue Reading

Aktuale