Connect with us

Lajme

Fiks Fare / Asim Musa bën operacione kundrejt rryshfetit në spitalin shtetëror

Published

on

Fiks FareZv. Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bën operacione kundrejt ryshfetit në spitalin shtetëror.

Asim Musa, mjek urolog, me detyrë zv.Ministër Shëndetësie kryen ndërhyrje kirurgjikale në një spital shtetëror në Strugë kundrejt ryshfetit. Musa ka qenë prej 3 vitesh drejtor i dy spitaleve më të rëndësishëm në Strugë, 2 vite në Spitalin e Përgjithshëm dhe 1 vit në Spitalin e Nefrologjisë. Në ambientet e këtij të fundit kryente ndërhyrje për prostatën, por bënte edhe synetlliqe.
Fiks Fare solli një investigim që zgjati 3 muaj. Ku solli me zë dhe figurë sesi zv.Ministri i Shëndetësisë , në spital shtetëror aty ku ka qenë drejtor përpara se të merrte një post në kabinetin qeveritar , bën pazare për ndërhyrje kirurgjikale që do i kryejë vetë.

Fiks Fare udhëtoi drejt Strugës pas denoncimeve të shumta se zv Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut kryente operacione drejt rryshfetit.
Fillimisht bashkëpunëtorët e Fiksit shkëmbyen mesazhe për të lënë orarin dhe vendin e takimit, pasi zyrtari gjatë javës qëndronte në kabinetin qeveritar në Shkup.
Fiksi arriti të takohet me zv Ministrin, i cili pohonte se duhen bërë analizat për të parë nëse kishte nevojë për ndërhyrje operacioni. Në biseda ai tregon se operacionin do ta kryente në spital dhe se kushtonte 1000 euro , shuma kjo, pa përfshirë analizat të cilat kushtonin 150 euro. Madje sipas tij analizat duhet të kryheshin aty pasi ishin më të sakta se në Shqipëri. Zv ministri pohon se ai mundëson edhe synetllik kundrejt pagesës prej 100 euro.

Bashkëpunëtorët e Fiksit i’u drejtuan nese kishte nevojë për një kapar dhe se a ishte e mjaftueshme një 100 euro. Zv Ministri pohoi se 50 euro ishin të mjaftueshme, por se nuk përfshiheshin në çmimin e operacionit.

E mërkura nga dita e takimit do të vendoste se kur do të kryhej operacioni.

https://www.facebook.com/tch.fiksfare/videos/3396909266993396/

 

Continue Reading

Kosovë

Suma: Vendimi i Supremes është befasues, pa asnjë argument

Published

on

Gjykata Supreme ka hedhur poshtë vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa që komuna e Hanit të Elezit të shkojë në rivotim.

Supremja e ka pranuar si të bazuar ankesën e kandidatit të Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Hanit të Elezit, Mehmet Ballazhi.

“Kolegji i Gjykatës Supreme e ka aprovuar si të bazuar ankesën e kandidatit për kryetar të komunës së Hanit të Elezit, Mehmet Ballazhi, nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), dhe ka anuluar vendimin e PZAP-së, duke e kthyer çështjen në rivendosje” thuhet në vendimin e Supremes, njofton Klankosova.tv.

Me këtë rast ka ardhur edhe reagimi i kandidatit të pavarur për kryetar të Hanit të Elezit Rufki Suma.

Suma në Info Magazine në Klan Kosova tha se vendimi i Supremes nuk ka asnjë bazë edhe asnjë argument.

“Realisht është një vendim befasues. Ne ende nuk e kemi të qartë, një panel e ka marrë një vendim Gjykata Supreme e rrëzon atë vendim, e kthen përsëri në rivendosje pa ndonjë argument dhe pa ndonjë arsyetim në pesë faqe që i përshkruan më së shumti veprimet e PZAP-it”.

“Përndryshe vetëm akuzon se PZAP-i nuk ka pasur argumente të mjaftueshme për të marrë një vendim të tillë. Edhe njëherë po e them. Nuk tregon se në çka është e bazuar, në cilat argumente është i bazuar? kur vet kandidati tregon se i ka vizituar vendvotimet. Dhe me rastin e vizitës së vendvotimeve ajo është ndikim direkt”.

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, para disa ditësh kishte anuluar votat për kryetar të Komunës së Hanit të Elezit.

Sipas PZAP-së, zgjedhjet janë anuluar për shkak të minimit të integritetit të zgjedhjeve si rezultat i presionit dhe organizimit me qëllim të përfitimit dhe mbështetjes së votuesve.

Kandidati i PDK-së, Mehmet Ballazhi sipas rezultateve të KQZ-së, për zgjedhjet e 17 tetorit ka marrë me 50.98% të votave.

Continue Reading

Lajme

135 raste të reja, 11 viktima nga Covid-19 në Maqedoni

Published

on

MSH-ja, konform të dhënave nga ISHP-ja, njofton se gjatë 24 orëve janë bërë 1.514 testime kurse janë shënuar 135 raste të reja me COVID-19.

Në Shkup – 91, Kumanovë – 14, Kavadar – 7, Strugë – 4, Prilep – 3, Manastir, Strumicë, Sveti Nikollë, Kriva Pallankë dhe Demir Hisar nga 2, Shtip, Koçanë, Gjevgjeli, Vinicë, Vallandovë dhe Kratovë nga 1 rast.

Regjistrohen 330 pacientë të shëruar.

Në kushte spitalore kanë ndërruar jetë 11 pacientë.

2 nga Shkupi (67 dhe 79 vjeç), 2 nga Kriva Pallanka (67 dhe 76 vjeç), 2 nga Kumanova (73 dhe 74 vjeç) dhe nga një pacient nga Makedonska Kamenica (82) ,Ohri (80) ,Prilepi (74) ,Probishtipi (64) dhe Shtipi(70).

Në mënyrë plotësuese, konform Regjistrit për persona të vdekur me diagnozë të COVID-19 nga “Termini Im” nuk janë shënuar viktima tjera.

Në nivel vendi janë bërë gjithsejt 1.366.002 testime për COVID-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në vendin tonë shkon në 199.901, numri i të shëruarve është 186.652, kurse i viktimave – 7.062. Numri i rasteve aktive është 6.187.

Continue Reading

Lajme

Këto janë çmimet e reja të derivateve të naftës

Published

on

Çmimet e shitjes në pakicë të benzinës Eurosuper BS-95 dhe Eurosuper BS-98, të Eurodizelit dhe vajit ekstra të lehtë për amvisëri edhe prej mesnatës mbeten të njëjta, kurse ka rënie të çmimit të Mazutit për 0.633 denarë për kilogram, ka vendosur sot Komisionin Rregullator për Energjetikë.

Me këtë vendim bëhet ulje e çmimeve me pakicë të derivateve të naftës për 0.29%.

Çmimi me pakicë i Eurosuper BS-95 edhe më tej mbetet 76.5 denarë për litër, Eurosuper BS-98 do të shitet për 78.5, i Eurodizel për 68.5, kurse vaji ekstra i lehtë për amvisëri për 68 denarë për litër.

Me vendimin e KRrE-së, për 0.633 denarë ulet çmimi i shitjes me pakicë të Mazutit dhe do të jetë 42.377 demarë.

Continue Reading

Aktuale