Connect with us

Lajme

Stoilkovski: Zaev duhet të tërhiqet nga kompanitë në pronësi të tij, pasi ka konflikt interesi

Published

on

Partia opozitare VMRO-DPMNE, përmes zëdhënësit të saj, Naum Soilkovski, në një paraqitje para gazetarëve ka kërkuar që edhe Zaev, si dhe të gjithë zyrtarët tjerë, që njëkohësisht janë edhe në poste zyrtare e edhe kanë pronësi apo bashkëpronësi në ndonjë kompani të tërhiqen, duke ndjekur shembullin e liderit të VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoskit, pasi ka indicie, apo dyshime se mund të ndikojnë në disa trende ekonomike në vend, përcjell in7.

“Oktapodi i pushtetit, që selinë e ka këtu pas meje mund të jetë si shembull i zyrtarëve publik që abuzojnë me pushtetin dhe pozitën për bizneset e tyre. Ky pushtet vetëm në zyrën e kryeministrit ka biznesmenë legal apo të fshehur me 12 ndërmarrje pronë familjare, që nga prodhimi i ajvarit e deri tek plantazhet e marihuanës. Për sa kohë që ka politikanë që janë edhe zyrtarë publik edhe biznismenë në të njëjtën kohë, ekziston mundësia dhe perceptimi për abuzim të pushtetit. Është e dukshme se si disa kompani që janë të afërta me pushtetit, menjëherë filluan të lulëzojnë në biznesin e tyre. Të gjithë politikanët që mbajnë poste publike, pavarësisht nëse janë pronarë, bashkëpronarë ose aksionarë në kompani të caktuara, thelbësisht duhet të tërhiqen, pasi ka mundësi për korrupcion dhe për ndikim në disa trende ekonomike në vend.Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski i la aksionet dhe nuk është më pronari i kompanisë. Kërkojmë dhe presim që edhe Zoran Zaev si drejtues i LSDM-së dhe Kryeministër i Republikës së Maqedonisë të tërhiqet në mënyrë thelbësore, në fillim nga kompanitë: Pharma Medica, Trgoprodukt, Mamas Fud, Omni Gradba, Centroshteped, Total Elektronik, Elenica, Peon, Sara Javor, Total Inxhinering, Sara Inxhinering, Dravas Inxhinering, Elektro Inxhinering. Këto janë vetëm disa nga ndërmarrjet në pronësi të klanit Zaev, dhe duke pasur parasysh pasuritë dhe deklaratat e Zaev se ata jetojnë në bashkësi me vëllain e tij dhe prindërit e tij, përfshirja dhe pjesëmarrja e tij në biznes kur edhe është zgjidhur zyrtar është më se thelbësore, që të tërhiqet”, ka thënë në konferencë për shtyp, zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski.

Continue Reading

Lajme

Nikolloski: Bullgarët duan të hyjnë në pjesën normative të Kushtetutës, e aty nuk janë as shqiptarët

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikolloski sonte në TV21 theksoi se Bullgaria dëshiron të hyjë në pjesën normative të Kushtetutës, përcjell FLAKA.

Ai shton se aty nuk janë as shqiptarët.

“Bullgarët duan të hyjnë në pjesën normative të Kushtetutës. Për t’ia thjeshtuar publikut Kushtetuta ka një hyrje që quhet Preambulë dhe më pas fillojnë nenet nga të cilat nxirret e gjithë korniza ligjore në Maqedoni dhe quhet pjesa normative. Në pjesën normative ka vetëm maqedonas, madje edhe shqiptarët si bashkësi e dytë etnike në Maqedoni nuk figurojnë në pjesën normative”, tha Nikolloski. /FLAKA/

Continue Reading

Lajme

Së shpejti do të punësohen 50 mjek të ri për shkak të mungesës nëpër Klinika

Published

on

Mjekët dhe personeli tjetër mjekësor në Qendrën Klinike të cilët kanë arritur moshën e pensionit, nga sot përfundojnë punën në Klinikë, përkundër kërkesës së tyre për të vazhduar edhe për tre vjet.

Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se puna pas pensionit për disa mjekë nuk mund të vazhdojë për shkak se nuk kanë plotësuar numrin e intervenimeve e nuk janë treguar efikas në trajtimet mjekësore. Ministri i shëndetësisë Sali tha se me këtë hapet mundësia për punësimin e studentëve të posadiplomuar.

“Sot sillet vendimi që një pjese të kërkesave të tyre tu përgjigjemi pozitivisht për tu vazhduar edhe një vit puna, ndërsa pjesa tjetër do të pensionohen me qëllim të mundësimit për të punësuar kuadër të ri cilësor që ende presin. Kam paralajmëruar për nismën e punësimin e 50 studentëve më të suksesshëm që kanë kryer medicinën me përfaqësim inkluziv nga Universiteti ‘Goce Dellçev’ i Shtipit dhe Universiteti i Tetovës”, tha Bekim Sali, Ministër i Shëndetësisë.

Sindikata e Qendrës Klinike thonë se bëhet fjalë për 80 mjekë, ndërsa Sali tha se në listë janë rreth 30. Alsat siguroi një listë në të cilën figurojnë 48 mjekë që dalin në pension.

Lista e doktorëve të sapo pensionuar: “13 nga Pediatria, 7 nga Klinika infektive, 5 nga Hematologjia, 4 nga Ortopedia, nga 3 prej Kardiologjisë, Pulmologjisë e Reumatologjisë, 2 prej Karil, Psikiatëri, Endokrinologji dhe Gastro, 1 në Traumatologji.”

Nga Sindikata e Qendrës Klinike insistojnë që po u shkelet e drejta e tyre ligjore, duke u thirrur në Ligjin për marrëdhënie pune dhe Ligjin për mbrojtje shëndetësore. Paralajmërojnë padi.

“Ligji është i qartë, nuk ka kritere të listës së pritjes sa studentë presin për punësim. Ligji këtë nuk lejon! E obligon si ministrin ashtu edhe drejtorët të ju vazhdoj punën kuadrit të specializuar, që nuk zëvendësohet brenda natës. E gjatë është përgatitja e doktorëve që tu thuash lehtësisht shkoni ju që keni mbushur 64 vjet. Ku është luks i madh i shtetit tonë”, u shpreh Goran Begoviq, Drejtor i Sindikatës së Qendër Klinike.

Në nivel vendi, numri i mjekëve që do të pensionohen sot kalon mbi 100. Mungesa më e dukshme do të thellohet në Spitalin e Kumanovës ku sot u pensionuan 5 specialistë, hiç më mirë nuk është as në spitalet tjera.

Continue Reading

Lajme

Mickoski: Nga e di Edi Rama se propozimi francez është i mirë?!

Published

on

Kryetari i VMRO-DPMNE-së propozimin e ri francez e ka quajtur “nokaut” për diplomacinë e Maqedonisë. Ai ka theksuar se nëse ky propozim ddo të ishte I mirë për vendin, nuk do të pranohej menjëherë nga autoritetet e Sofjes.

Mickoski, sic njofton KlanM, ka parashtruar pyetjen se nga ku I ka informacionet Kryeministri I Shqipërisë Edi Rama se propozimi I ri francez është I mirë, sic tha, ku negociatat I ka zhvilluar Ministri I Jashtëm Bujar Osmani, kurse për këtë nuk është konsultuar partia e tij.

“Nga e di Edi Rama këtë informacion është arsyeja e dytë kurse e para është se qeveria bullgare në doërheqje menjëherë e pranoi. VMRO-DPMNE asnjëherë nuk do të pranojë një marrëveshje të dëmshme” – tha Mickoski.

Kryetari I VMRO-DPMNE-së I bëri thirrje Qeverisë që propozimin e ri francez ta publikojë në ueb-faqen e Qeverisë.

Continue Reading

Aktuale