Connect with us

Bota

“Ja si ma bëri djalin droga” (FOTO)

Published

on

Një grua e dëshpëruar ka postuar në internet fotot që tregojnë ndryshimin radikal të djalit të saj, pasi ky i fundit krijoi varësi nga droga.

Nëna i ka postuar këto foto që të ndihmojë të tjerët të mos bien në të njëjtin kurth.

Në foton e parë duket Cody Bishop i shëndetshëm, ndërsa në foton e dytë duket djali vetëm 7 muaj më vonë.

Jennifer Salfen-Tracy e quan foton e dytë “fytyra e heroinës dhe amfetaminës”.

Continue Reading

Bota

4 vjet burg boksierit nga Kosova, që i vuri zjarrin një klubi në Austri

Published

on

Drejtësia austriake është duke u marrë me një 23-vjeçar nga Kosova, me banim në Austri, që i ka vënë zjarrin një klubi nate, në Niederösterreich, 55 kilometra në perëndim të Vjenës.

Paraprakisht, 23 vjeçari, boksier, emri i të cilit nuk bëhet publik, ishte dëbuar nga aty. Ngjarja ndodhi në prill të këtij viti.

Siç raporton gazeta austriake  Heute”, boksieri pasi ishte dëbuar nga rojet e klubit,  është kthyer më vonë me një bidon të mbushur me benzinë dhe një shkrepës.

Dyshohet se i njeri ishte i dehur. Sidoqoftë, ai doli të hënën në bankën e të akuzuarve në në Wiener Neustadt, dhe mbi të rëndon akuza- tentativë për zjarrvënie.

Gazeta raporton se 23-vjeçari është nxjerrë me forcë nga një restorant në lagjen “Mödling” në fundjavën e parë të muajit prill.

Megjithatë, sportisti i dehur, ishte ndjerë i ofenduar, dhe me automjetin e tij, ka shkuar në një pikë karburanti ku ka mbushur një bidon benzinë.

Të njëjtën mbrëmje, ai është kthyer në klub duke marrë me vete edhe bidonin e mbushur me benzinë. Në atë moment, në lokal ndodheshin rreth 350 klientë.

Continue Reading

Bota

NATO-ja i fton zyrtarisht Finlandën e Suedinë për t’u anëtarësuar në aleancë

Published

on

NATO-ja i ka ftuar formalisht Suedinë dhe Finlandën që të anëtarësohen në aleancën më të fuqishme ushtarake në botë, sipas një deklarate të publikuar nga udhëheqësit e NATO-s dhe vendeve të saj.

“Sot, ne kemi vendosur që t’i ftojmë Finlandën dhe Suedinë për t’u bërë anëtare të NATO-s dhe jemi pajtuar që t’i nënshkruajmë Protokollet e Pranimit”, thuhet në deklaratë.

“Pranimi i Finlandës dhe Suedisë do t’i bëjë ato më të sigurta, NATO-n më të fuqishme dhe zonën e Euro-Atlantikut më të sigurt”, thuhet më tej.

Continue Reading

Bota

Lufta në Ukrainë: Zelensky publikon video që tregon ‘prova’ raketa ruse godet qëllimisht qendrën tregtare

Published

on

By

Lufta në Ukrainë: Zelensky publikon video që tregon ‘prova’ raketa ruse godet qëllimisht qendrën tregtare

Të paktën 18 persona u vranë dhe rreth 36 janë të zhdukur pas incidentit në Kremenchuk, të cilin udhëheqësit e G7 e kanë dënuar si një krim lufte dhe e kanë quajtur një “sulm të neveritshëm”. Ata paralajmëruan se presidenti rus Vladimir Putin “do të mbahet përgjegjës”. Rusia synoi qëllimisht një qendër tregtare në qytetin ukrainas të Kremenchuk, ka pohuar Volodymyr Zelenskyy, teksa publikoi një video që tregon një raketë duke goditur ndërtesën.

Në fjalimin e tij të rregullt të natës, presidenti ukrainas tha se ishte “e qartë” se ishte rasti – duke shtuar se Moska “kishte dashur të vriste sa më shumë njerëz që të ishte e mundur” në një “akt të terrorizmit shtetëror”.

Ai i tha popullit ukrainas se po ofronte një “pjesë provash” në mënyrë që “askush të mos guxojë të mashtrojë” për atë që kishte ndodhur. Z. Zelenskyy tha: “Raketa ruse goditi pikërisht këtë objekt, me qëllim. Natyrisht, ky ishte urdhri.

“Është e qartë se vrasësit rusë kanë marrë koordinata të tilla për këtë raketë. “Ata donin të vrisnin sa më shumë njerëz në një qytet të qetë, në një qendër tregtare të rregullt”. Presidenti vazhdoi: “Dhe për këtë akt të terrorizmit shtetëror, si për të gjithë të tjerët, Rusia do të jetë përgjegjëse.

VIDEON MUND TA SHIHNI KËTU!

Continue Reading

Aktuale