Connect with us

Bota

Propaganda ruse në BE është dyfish më e madhe nga janari sesa në vitin 2018

Published

on

Ndërhyrja e huaj në zgjedhje po i kërcënon shoqëritë demokratike në Evropë, ndërsa po i ndihmon forcat anti-BE, ekstremistët e krahut të djathtë dhe popullistët. Rusia, e cila është burimi më i madh i dezinformatave, i ka dyfishuar përpjekjet e saj këtë vit, ashtu që nga fillimi i vitit janë shënuar 998 raste të dezinformatave që ndërlidhen me Rusinë, kundrejt gjithsej 434 rasteve në 2018, ka paralajmëruar të enjten Parlamenti i Evropës (PE).

Eurodeputetët me 469 vota “pro”, 143 “kundër” dhe 47 të përmbajtur votuan rezolutën për të luftuar kundër lajmeve të rreme dhe ndërhyrje në zgjedhje, duke paralajmëruar se përpjekjet për të ndikuar në procesin e vendimmarrjes në BE i vënë shoqëritë demokratike evropiane në rrezik.

Parlamenti i BE-së paralajmëron se ndërhyrjet e huaja kanë qasje sistematike, përkatësisht përmes fushatave në mediat sociale, sulmeve kibernetike në infrastrukturën që ndërlidhet me zgjedhjet ose përmes mbështetjes financiare të partive politike në të gjitha zgjedhjet kryesore kombëtare ose evropiane. Përfitim nga ndërhyrjet e tilla kanë forcat anti-BE, si dhe kandidatët ekstremistë dhe popullistë, paralajmëron Rezoluta e miratuar dje.

Megjithëse vendet anëtare të BE-së e ndalojnë plotësisht ose pjesërisht donacionet e huaja për partitë politike ose kandidatët, aktorët e huaj po gjejnë një mënyrë për t’i anashkaluar këto rregulla, paralajmërojnë eurodeputetët, duke e përmendur Frontin Kombëtar të Francës si shembull tipik, si dhe dyshimet e mediave për Partia e Lirisë në Austri, Lega në Itali dhe Leave.eu në Mbretërinë e Bashkuar.

Përveç që e thekson Rusinë si burimi kryesor i dezinformatave në BE, PE i ka dënuar gjithashtu “veprimet agresive” nga vendet jashtë Evropës të cilat përpiqen ta minojnë sovranitetin e kandidatëve të BE në Ballkanin Perëndimor dhe Partneritetin Lindor.

Komisioni Evropian në Dhjetor 2018 publikoi një Plan aksionar për të luftuar kundër dezinformatave. Deri në fund të vitit 2020 në vendet anëtare të BE-së do të mbahen më shumë se 50 zgjedhje presidenciale, parlamentare, lokale ose rajonale.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale