Connect with us

Komente

Na ndryshoj koha ose koka!

Published

on

Shkruan Muhamet Borova

Nuk ka dyshim se “zhvillimi shkon përpara me çizma prej shtatë miljash”,sot jetojmë në kohën e internetit super të shpejtë dhe telefonave të mençur.Adoleshentët e kuptojnë vetëm jetën e fb dhe të instagramit.

Gjenerata ime gëzoheshte kur kishim festa në të cilat organizoheshin shfaqje, nëpër shkolla, lojë në futbol të vogël etj.Stadiumi ishte mëhalla ku saherë theheshin xhamat e dritareve të komshive dhe sa here i mirnim “mallkimet” e Sanijes dhe Xhevrijes.

Të moshuarit me padurim e prisnin festën e një majit për të organizuar piknik në Kalisht ose më larg deri në Ohër.Garim midis veti nuk kishte.Modestia dhe kënaqsia,standardi dhe pasuria ishin në nivelin e njëjtë.

Sot për festa askush nuk shkon në vendet e dikurshme për piknik ose shëtitje disa orëshe. Edhe festa ose vikendi prej dy ditësh shfrytëzohet për të dal jashta shtetit, që u bën fenomen I mentalitetit kolektiv.

Gjëja e pare me të cilin e prezentojmë nivelin e “civilizimit” post modern është postimi I fotove ne fb. Sistem I demokracis liberale si “ilaç”për “stilin” e jetës na e ofroj modelin e shoqërisë konsumuese.

Fenomen është se në njërën anë “vajtojmë” për boshatisjen e qytetit me largimin e popullates, fenomen është se në anën tjetër shumica krenohen me resurset alokative se kanë force ti plotësojnë të gjitha nevojat materiale dhe shpirtërore.

Fenomen është se në kohën kur vendi boshatiset çmimet dufishohen, fenomen është se së paku dy here në javë darkojmë në restorantet e qytetit ose jashta shtetit.

Fenomen është se çdo veprim e lidhim me hedonizmin (kënaqësinë) dhe utilitarizmin (dobishmërinë).

Fenomen është se mundohemi ta kontrollojmë veten, por u robërohemi epsheve.

Fenomen është se burrat janë bër emocional si grate,kurse grate janë bër të fuqishme si burrat, fenomen është se me shoqërinë postmoderne menaxhimi do tu takoj grave.

Nuk mundem ta kuptoj se kush na ndryshoj koha ose koka?

Continue Reading

Komente

Jahiu: Sa poshtë ka rënë BFI, kujdeset për EVN-në e jo për popullin

Published

on

By

Jahiu: Sa poshtë ka rënë BFI, kujdeset për EVN-në jo për popullin

Gazetari Ylber Jahiu ka reaguar pas deklaratave të kreut të BFI-së, të cilat i bëri gjatë takimit me ministrin e Ekonomisë. Jahiu thotë se BFI ka rënë në nivel të ulët, duke lejuar që të reduktohet ezani dhe ndriçimet e xhamive dhe ua mban dertin kompanive energjetike.

Postimi i plotë i Ylber Jahiut:

Të nderuar miq!

E lexuat me siguri edhe ju nivelin në të cilin ka rënë BFI-Maqedoni!

Imagjinoni në ditën më të madhe të javës të Premten ose (e Xhuma) në xhami do të flitet se si të kursehet rryma.

Por, çfarë në fakt do të sugjeroj BFI dhe kryetari i myftinisë?

Do të sugjeroj hoxhallarët që për të kursyer rrymën të Premten të mos e thirin Ezanin me autoparlant por të ngjiten në Sherife, të mos përdorin mikrofonat por të ligjërojnë pa to, të shuajn dritat e minareve për të kursyer…
BFI duhet të kujdeset për jetën fetare të besimtarëve Musliman në RMV e jo të kujdeset për interesin e EVN-së, MEPSO-s dhe ELEM-it.
Hajr inshallah…

Post: https://www.facebook.com/100000170813438/posts/pfbid0nLMsN2bh1wyfdcK1V9wLovPeA8Byg6cCoQsKrP15PHkVSSAWgUmFjRPh1hz9Z12kl/

Continue Reading

Komente

Driton Nebiu: Aleanca më e bashkuar se kurrë, nuk ka kush na përçan

Published

on

By

Driton Nebiu, ish funksionar shtetëror nga radhët e Aleancës për Shqiptarët dhe njëri nga zërat më aktiv të kësaj partie ka kundërshtuar zërat për përçarje apo largime nga kjo parti.

Sipas Nebiut, këto janë thashetheme të përgatitura nga partitë kundërshtare, ndërsa shton se vendimet i marrin organet e partisë. Ish drejtori nga radhët e ASH-së, thotë se Aleanca nuk mund të përçahet pasi aktivistët e themeluesit e saj janë të “ngjitur si thoji me mishin”.

“Mos u merrni me thashetheme sepse Aleanca për Shqiptarët ka organet e saj partiake që marrin vendime, konkretisht Kuvendi i Partisë. Andaj rrini të qetë se nuk ka kush e përçan një Aleancë, që i ka të lidhur të gjithë aktivistë e themelues mes vete si thoji me mishin”, ka shkruar Driton Nebiu nga Haraçina.

Sipas Nebiut, Aleanca për Shqiptarët vazhdon të jetë e bashkuar rreth idesë dhe qëllimit kryesor të saj.

Continue Reading

Komente

Hajredini: Sela bëri gjestin që se bëri asnjë kryetar tjetër shqiptar

Published

on

By

Hajredini: Sela bëri gjestin që se bëri asnjë kryetar tjetër shqiptar

Xhevdet Hajredini përmes një postimi në profilin e tij ka kujtuar se Ziadin Sela nuk duhet haruar veprimet e mëdha të Ziadin Selës si përzgjedhjen e kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi dhe shumë gjëra të tjera shkruan Top24.

“Me rastin e dorëheqjes së Ziadin Selës, vetëm me qëllim që të mos harrohet, ka nevojë të theksohet se edhe zgjedhja e Talat Xhaferit u bë me votën e tij dhe pa votën e Ali Ametit.

Ka pas raste, përkundrazi, dorëheqje të mos japin edhe kryetarë partie të cilët shumë herë, ose përherë ti kenë humb zgjedhjet, dhe për shkaqe tjera dorëheqje të kenë premtuar dhe premtimin kurrë nuk e kanë zbatuar.”

Continue Reading

Aktuale