Connect with us

Lajme

KE këmbëngul për dhënien e datës për negociatat RMV dhe Shqipërisë

Published

on

Në pritje të takimit të ministrave të vendeve anëtare në Këshillin e çështjeve të përgjithshme të martën që vjen në Luksemburg, grupet e ndryshme punuese në Bruksel janë duke bërë përpjekje që të arrijnë kompromisin mes shteteve anëtare. Dhe kjo po duket të jetë detyrë shumë e rëndë, pasi vendet e rëndësishme, si Franca dhe Holanda, vazhdojnë të jenë kundër.

Holanda nuk do të kishte asgjë kundër që vendimi pozitiv të jetë për Maqedoninë e Veriut, por jo edhe për Shqipërinë.

Ndërkaq, Franca do që të shtyhet i tërë procesi dhe që vendimi eventualisht të miratohet diku në pranverë të vitit që vjen, duke e ngadalësuar edhe më shumë procesin, i cili edhe ashtu është shumë i ngadalshëm. Kështu edhe një herë po dëshmohet se mbështetja e Komisionit Evropian në procesin e zgjerimit, ku vendimet merren njëzëshëm nga të gjitha shtetet anëtare, nuk mjafton.

Edhe të enjten, Komisioni Evropian ka përsëritur se mbetet i prerë në qëndrimin e qartë se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria javën që vjen duhet të marrin dritën e gjelbër për hapjen e negociatave, sepse që të dyja këto shtete i kanë përmbushur kriteret e kërkuara dhe të caktuara nga Këshilli, pra me pajtimin e të gjitha shteteve anëtare.

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale