Connect with us

Bota

Fitoi çmimin Nobel, po kush është shkrimtari për të cilin ka reaguar e gjithë bota

Published

on

 

Akademia suedeze “Nobel” ka zgjedhur dje fituesin për letërsi për vitin 2019 shkrimtarin austriak, Peter Handke. Por fitorja e tij është duke u kundërshtuar nga e gjithë bota, me të vetëm arsye se Handke është përkrahës i “Kasapit të Ballkanit”, Sllobodan MillosheviqPor kush është Handke që po iu kontestohet çmimi.

Peter Handke ka lindur më 1942 në një fshat të quajtur Griffen në jug të Austrisë, vend ky edhe i vendlindjes së nënës së tij Martia, që i përkiste pakicës sllovene në shtetin austriak. Babai i tij ishte një ushtar gjerman të cilin nuk e takoi deri sa Handke kishte arritur moshën madhore.

Shkollën ai e kishte nisur në fshatin e tij derisa pastaj kishte vazhduar shkollën e mesme të krishterë në qytetin Klagenfurt, ndërsa në vitin 1961 kishte filluar studimet për drejtësi në Universitetin e Grazit, për t’i ndërprerë pastaj studimet për të botuar romanin e ti të parë “Die Hornissen”, të botuar në vitin 1966.

Më shumë se pesëdhjetë vjet ku kishte prodhuar një numër të madh veprash në zhanre të ndryshme, ai ishte vlerësuar si një nga shkrimtarët më me ndikim në Evropën e Luftës së Dytë Botërore.

Bibliografia e tij përmban romane, ese, libra me shënime, vepra dramatike dhe skenare, raporton Insajderi.

Puna e tij karakterizohet me një frymë të fortë aventureske me një prurje nostalgjike, ku më së shumti vërehet në dramën “Uber die Dorfer” të botuar në vitin 1981 e veçanërisht kjo frymë nostalgjike e tij vërehet në romanin “Die Wiederholung” e vitit 1986.

Handke aktualisht konsiderohet si njëri nga autorët më të mirë bashkëkohorë. Derisa ai është treguar shumë rebel ndaj trashëgimisë së tij atërore pasi që është ndjerë i tradhtuar nga nazistët me ç’rast ka zgjedhur që prejardhja e tij të jetë sllovene.

Por ndonëse Handke është në mesin e shkrimtarëve më me ndikim bashkëkohor e gjitha bota është duke e kundërshtuar çmimin e tij “Nobel për Letërsi” me të vetmën arsye se është mbështetës i “Kasapit të Ballkanit”, Sllobodan Millosheviq.

Gjatë gjithë ditës së sotme ka pasur shumë reagime lidhur me fituesin e çmimit Nobel për Letërsi, e ndër ta ka qenë edhe ambasadorja kosovare në Amerikë, Vlora Çitaku, e cila e konsideron të papranueshme që ky çmim t’i jepet Peter Handkes.

Çitaku ka pasur edhe disa replika me shkrimtarin Selman Rushdie, i cili është pajtuar me atë që kishte thënë ambasadorja për Handken.

“I dashur Salman, besoj që e ke lexuar lajmin për laureatin e fundit të çmimit Nobel për letërsi. Jam e shokuar. Është goditje në fytyrë për të gjitha viktimat e regjimit të Millosheviqit”, ka shkruar Çitaku në Tëitter.

Ndërkaq shkrimtari britaniko-indian me famë botërore thotë se ka shkruar për ideologjinë e Handkes njëzet vjet më parë dhe se pajtohet me atë që dhënia e çmimit Nobel është ofendim për viktimat e Millosheviqit.

“Kam shkruar për ideologjitë e Handkes 20 vjet më parë. Pajtohem me ty”, ka shkruar shkrimtari Rushdie”.

Këtyre kundërshtimeve iu është bashkuar edhe Shoqata e Shkritmarëve në Shtetet e Bashkaura të Amerikës. Ata kanë dalë me një komunikatë përmes së cilës kanë kritikuar dhënien e çmimit Nobel për Letërsi, shkrimtarit Peter Handken.

“PEN Amerikan, përgjithësisht nuk i komenton çmimet për letërsi që i japin institucionet e tjera. Ne e dimë që këto vendime janë subjektive dhe kriteret nuk janë uniforme. Megjithatë, kjo deklaratë për dhënien e cmimit Nobel për Peter Handke duhet të jetë një përjashtim”, thuhet në komunikatë.

“Ne jemi të shokuar për përzgjedhjen e një shkrimtari që ka përdorur zërin e tij publikisht që të shtrembërojë të vërteta historike dhe t’i japë përkrahje për kryesit e gjenocideve si ish-presidenti serb, Slobodan Millosheviq dhe ish-lideri serb i Bosnjes, Radovan Karagjiq”, shkruan më tej PEN America

 

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale