Connect with us

Lajme

Remenski: Nuk ndjehem fajtore

Published

on

Nënkryetarja e Kuvendit Frosina Tashevski-Remenski sot në mëngjes doli e para nga tre të dyshuarit në “Reket” për të cilët gjyqi duhet të vendos sot nëse do t’ua merr pasaportat, transmeton SDK.

“Unë edhe kur kam dhënë deklaratë si person që duhet të jep informata të caktuara në Prokurorinë për krim të organizuar dhe korrupsion, kam thënë që nuk ndjej faj për ngjarjet në Aleancën ndërkombëtare, ku kam qenë kryetare nderi”, deklaroi ajo pasi doli nga gjyqtara e procedurës paraprake, para cilës Ruskovska dhe avokati i Remenskit i ballafaqojnë argumentet pro dhe kundër arratisjes dhe ndikimit të saj mbi dëshmitarët.

Gjykatësi i procedurës paraprake më vonë do të vendos nëse duhet t’i miratojë masat kundër saj.

Në pyetjen se si e interpreton deklaratën e kryeministrit Zoran Zaev për përjashtimin e saj nga partia, e dyshuara Remenski ka thënë që do ta respektojë vendimin e tij dhe të partisë dhe se nuk e merr Zaevin me qëllim të keq.

Pas Remenskit në gjykatë sot pasdite ka hyrë edhe Mile Jovanovski, babai i Bojan Jovanovski – Boki 13, i cili ka thënë që nuk ndjen faj.

“Nuk ndihem fajtor dhe s’kam marrë pjesë në takime për ndërtim të shtëpive si pjesë e Alenacës ndërkombëtare”, ka thënë Mile Jovanovski pasi kas dalë nga Gjykata penale.

Dje Ruskovska ka lëshuar urdhër për të hapur hetim kundër Bojan Jovanovski-Boki 13 i cili gjendet në paraburgim për zhvatje të Orce Kamçev, kundër babait të tij Mile Jovanovski, Jasna Mandiq dhe asistentja e saj, si dhe kundër nënkryetares së Kuvendit dhe deputete e LSDM-së Frosina Tashevska-Remenski për mashtrim, pastrim parash dhe asistim në këto vepra penale. Ajo ka kërkuar për ata masa kujdesi: marrje të dokumentit për udhëtim, ndalesë për të braktisur vendqëndrimin (Shkup) dhe patjetër të paraqiten në gjykatë një herë në javë. Ruskovska ka thënë që është lëshuar urdhër për kërkim në shtëpitë e tre të dyshuarve, ndërsa që për këtë hetim nuk ka pasur masa të veçanta hetimore.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale