Connect with us

Sport

De Biassi hynte në dhomat e lojtarëve të Kosovës për ti bindur të luanin për Shqipërinë

Published

on

Shqipëria dhe Kosova kanë pasur fërkime që herët për lojtarët e spikatur, që donin t’i bënin pjesë të tyre. Bëhet fjalë për futbollistë të diasporës, të rritur e formuar jashtë vendit.

Ish-trajneri i “Dardanëve”, Albert Bunjaku, ka zbuluar një prapaskenë, ku përfshin ish-kolegët e tij kuqezinj, De Biasi dhe Tramezzani, e ndodhur para miqësores Kosovë-Shqipëri, e luajtur në Prishtinë.

Duke folur për “Reporteri.net”, trajneri i parë i kombëtares së Kosovës ka thënë se pala shqiptare u soll shumë keq në vitin 2015, në Prishtinë, teksa kishte tentuar t’i bindë disa lojtarë verdhekaltër që të luanin për ngjyrat kuqezi:

“Ajo ndeshje miqësore u luajt në Prishtinë dhe përfundoi me barazimin 2-2. Gianni De Biasi bëri disa lojëra aspak të mira gjatë qëndrimit në hotelin “Emerald”.

Ai, bashkë me Tramezzanin iu kishin hyrë në dhoma të hotelit lojtarëve të Kosovës, saktësisht Hekuran Kryeziut dhe Bersant Celinës, duke u përpjekur t’i bindin që të luanin për Shqipërinë.

Të dyja kombëtaret ishin sistemuar në të njëjtin hotel. Çka nuk më ka pëlqyer është se në mbrëmje ka pas aktivitete prej dy trajnerëve, De Biassi e Tramezzani.

D.m.th, ajo sjellje e tyre nuk më ka pëlqyer, sepse ne ishim në fazën e krijimit të themeleve të kombëtares së Kosovës.

Shqipëria jo i kishte kriju themelet, por ndërtoi katin e parë. Me kualifikimin në Europianin e Francës, për mendimin tim kishte ndërtu edhe katin e dytë.

Pra, ne me e ndihmu me kriju edhe katin e tretë, sikur nuk shkonte. Meqenëse e kisha atë detyrë, me kriju kombëtaren e Kosovës, për mua ka qenë e rëndësishme të mbështetesha te Bersant Celina, Hekuran Kryeziu e lojtarët e asaj kohe.

Po, De Biassi ka tentu me i bind me iu bashku Shqipërisë, edhe pse ne e kemi ditë që po pranohemi në UEFA e FIFA dhe kjo për mua ka qenë pak e rëndë”.

Continue Reading

Sport

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Published

on

By

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Kombëtarja e Kroacisë u largua nga Arabia Saudite dhe mori një avion për në Katar, ku do të garojë në Kupën e Botës.

Ndeshja e parë e Kroacisë do të luhet të mërkurën kundër Marokut dhe pas kësaj ndeshje do të pasojnë ndeshjet me Kanadanë dhe Belgjikën. Dy nga këto katër skuadra do të kalojnë në raundin e 16-të.

“Më në fund. Rrugës për në Doha”, shkruhet në foton nga fluturimi i sotëm.

Lojtarët kroatë do të akomodohen në hotelin Hilton Doha. Në Hilton, Federata e Futbollit të Kroacisë, rezervoi 65 nga gjithsej 400 dhoma. /Indeksonline/

Continue Reading

Sport

Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte? / Analizë gjermane

Published

on

By

Kjo analizë nuk ka të bëjë me shqiptarët, është analizë gjermane: Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte?

Organizata gjermane e ekspertëve TÜV SÜD ka publikuar raportin e saj të kontrollit teknik prej dekadash, duke renditur automjetet më cilësore me më pak defekte dhe ato në fund me më shumë defekte.

Pandemia e koronavirusit dhe inflacioni kanë shkaktuar dëmin e tyre dhe flota e automjeteve në Gjermani po plaket. TÜV inspektoi gjithsej 9,583,319 automjete në periudhën nga korriku 2021 deri në qershor 2022.

Në të gjitha grupmoshat (dmth mbi njëmbëdhjetë vjeç), 20.2 për qind e makinave kishin defekte të theksuara (sistem drejtues, frenim, motor…), që është 2.3 pikë përqindje më shumë se një vit më parë.

Përveç që automjetet janë mesatarisht më të vjetra, ekspertët e TÜV SÜD i shohin gjithashtu buxhetet e kufizuara shtëpiake si arsye për kosto më të ulëta të mirëmbajtjes dhe, si rezultat, më shumë avari.

Fituesi i përgjithshëm në raportin TÜV 2023 është Mercedes B-Class, me Dacia Logan në fund.

Për herë të parë, mosha mesatare është më e lartë se dhjetë vjet. Është e qartë se automjetet e vjetra po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme për sigurinë rrugore, siç dëshmohet nga shkalla në rritje e avarive. Prandaj, ekspertët e TÜV SÜD testojnë automjete deri në njëmbëdhjetë vjeç.

Për sa i përket cilësisë, këtë herë Mercedes B-Class zë vendin e parë me një normë mesatare të defekteve kryesore prej vetëm 2.0 përqind. Në vend të dytë është GLC (2.3 për qind). VW Golf Sportsvan/Plus është gjithashtu në këtë nivel.

Audi Q3 ishte i katërti me 2.4 për qind defekte. Në fund të tabelës është sërish Dacia Logan. Nga automjetet e vogla duhet të lëvdojmë Honda Jazz, Mazda 2 dhe Suzuki Vitara.

Pas njëmbëdhjetë vjetësh, asnjë nga modelet e Mercedes-Benz, BMW dhe Audi nuk janë në pozitat e para, gjë që ndoshta është për shkak të përdorimit të tyre si makina të kompanisë me kilometrazh të lartë.

Mesatarja E-Class ka një mesatare prej 176,000 kilometrash. Nëse jeni duke blerë një makinë të përdorur në Gjermani, ky informacion mund të jetë gjithashtu një udhëzues.

MJETET ME TE PAKET DEFETETE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

MJETE ME MË SHUMË DEFEKTE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

Continue Reading

Sport

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Published

on

By

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Kristiano Ronaldo do të gjobitet me të paktën 1 milion paund për intervistën e tij të dhënë me Piers Morgan, në të cilën portugezi sulmoi Ten Hag, klubin dhe standardet e klubit.

Ylli portugez tërhoqi vëmendjen e mediave me deklaratat e tij të shokuese ndaj klubit të tij aktual. Ronaldo dëshironte të largohej nga klubi gjatë merkatos verore, por iu mohua dëshira dhe ishte i detyruar të qëndronte e të niste ndeshjet nga stoli.

Ai kishte një përplasje me trajnerin Ten Hag, kur refuzoi të hynte si zëvendësues kundër Totenhamit. Tani, siç raporton “Sport Metro”, “Djajtë e Kuq”, pritet ta gjobisë me 1 milion paund. Ronaldo me shumë mundësi do të largohet në merkaton e dimrit, pra në janar.

Continue Reading

Aktuale