Connect with us

Lajme

Pendarovski: Shkupi dhe Tirana duhet të fillojnë negociata

Published

on

Qëndrimi i kreut shtetëror të tërësishëm, kryeministri, ministri i Punëve të Jashtme dhe qëndrimi im, gjithnjë ka qenë të dy shtetet t’i fillojnë negociatat, deklaroi sot shefi i shtetit Stevo Pendarovski në lidhje me paralajmërimet se sot Holanda duhet ta ndërtojë pozitën e saj.

Sipas informatave të Rojters, të publikuara uikendin e kaluar, Gjermania propozon ndarje të Maqedonisë së Veriut dshe Shqipërisë në përpjekje të arrihet kompromis mes të gjitha vendeve-anëtare të BE-së më 15 tetor, ndërsa Holanda, vend tjetër me rezerva të mëdha drejt zgjerimit, është më shumë e prirur drejt Maqedonisë së Veriut se sa drejt Shqipërisë.

“Unë në disa rastisje të MEDIAL publike, në biseda private, kam thënë se nuk guxojmë në tërë atë kontekst t’i harojmë edhe të tjerët e Ballkanit Perëndimor, BeH-ja e cila shumë vite është ngrirë në atë proces edhe Kosova. Unë kuptoj se për Kosovën së pari duhet të konfirmohet në negociatat Beograd-Prishtinë statusi i tij final në skenën ndërkombëtare, pastaj të fillohet ndonjë korrnizë politike-juridike për afrim drejt Brukselit. Megjithatë e përsëris dhe atë e them çdo herë këtu dhe në vendet e huaja, nëse të gjitha vendet e Ballkanit perëndimor një ditë nuk bëhen anëtare të BE-së ne do të kemi problem si rajon”, potencoi Pendarovski.

Theksoi se qëndrimi është i qartë – të dy vendet duhet t’i fillojnë negociatat dhe shtoi se problemet ende më shpejtë do të zgjidhen në korrnizën negociuese.

“Tjetër është kur keni pozitë negociuese të Brukselit i cili thotë se ata dhe ato rajone duhet të rregullohen, të jenë më të mirë. Unë ju pohoj, do të thotë nëse e haroni cilindo shtet në atë proces mundet vetëm më keq të jetë brenda, mundet vetëm të degjenerojnë proceset demokratike. Tërësisht është tjetër kur negocioni dhe kur duhet të mundoheni t’i plotësoni të gjitha obligimet të cilat nga ju i kërkon BE-ja”, theksoi Pendarovski.

Thotë se të gjithë indikatorët e Hagës deri tani janë se do të jenë pozitiv drejt Maqedonisë së Veriut.

“Ato kanë disa rezerva për vendin tjetër- kandidat, megjithatë për Republikën e Maqedonisë së Veriut nuk kanë absolutisht asgjë. Nga Holanda dhe Danimarka paraprakisht nuk kemi kurrfarë vërejtje”, shtoi Pendarovski.

Në lidhje me qëndrimin e Francës dhe nëse ai në telefon ose në letër do ta kontaktojë Emanuel Makron theksoi se shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov dhe zëvendëskryetari i obliguar për Çështje Ekonomike Bujar Osmani në muajt e fundit kanë pasur takime me përfaqësues të lartë të administratës franceze, duke përfshirë edhe këshilltarë të lartë të presidentit francez.

“Nga ai aspekt mendoj se gjithçka është bërë sa na përket neve. E dini se është e mundur qëndrimin e Francës në fund ta tregojë presidenti, ajo të mos shkojë në nivel ministror 15, por në 17 të tregojë presidenti, megjithatë besoni së pari në pjesën e detyrave vendore së pari nga ne kemi dërguar gjithçka që është kërkuar”, theksoi shefi i shtetit.

Theksoi se atë e kanë konstatuar të gjithë dhe eventualisht nëse vjen te ndonjë mëdyshje atëherë ato kanë të bëjnë me problemet të cilat BE-ja i ka brenda.

Continue Reading

Lajme

Shkupjanja me makinë “futet” në ndërtesën e BE-së (Foto)

Published

on

Gjatë mbrëmjes së djeshme një grua ma makinën e saj është aksidentuar në ndërtesën e BE-së në Shkup.

Si pasojë janë thyer dritaret e zyrës së BE-së. Ajo në makinë ka qenë së bashku me një person tjetër.

Continue Reading

Kosovë

​Gastronomët e Kosovës përmes borive të makinave shprehin pakënaqësinë e tyre me masat e reja antiCOVID-19

Published

on

Shoqata e Gastronomëve e Kosovës, në shenjë pakënaqësie me masat e fundit qeveritare, përmes borive të makinave, sonte për disa minuta ka protestuar në rrugën përballë objektit të Qeverisë së Kosovës.

Qeveria e Kosovës në kuadër të masave të reja për luftimin e pandemisë, vendosi dje për shtyrjen e orarit të gastronomisë deri në orën 23:00. Më herët ky sektor ishte lejuar të punojë deri në 21:30. Ndërkohë ora policore mbetet në fuqi nga mesnata e deri në pesë të mëngjesit, me përjashtim të rasteve emergjente.

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës kërkon që të punohet sipas rregulloreve Komunale, që muzika të jetë në proporcion me këtë orar, dhe ora policore të hiqet.

“Masat nuk kanë kuptim që të kufizojnë veprimtaritë biznesore, por të stimulojnë vaksinimin e popullatës, si zgjidhja e vetme për daljen nga kjo krizë. Përderisa i lejojmë të hyjnë vetëm personat e vaksinuar dhe ata që ofrojnë dëshmi, pse të mos punojmë me kapacitete të plota?!”, thuhet në një reagim të kësaj shoqate e cila për nesër ka paralajmëruar mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit, në orën 14:00.

Ndryshe, edhe Asociacioni i Komunave të Kosovës ka paralajmëruar se do të kërkojë serish heqjen e orës policore, pasi që numri i rasteve të reja me koronavirus po shënon rënie dhe tash e sa ditë nuk ka asnjë rast me përfundim fatal.

Continue Reading

Kosovë

Ushtarët e FSK-së do të nisen për në stërvitjen qendrore të Forcave të Armatosura Sllovene

Published

on

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës Armend Mehaj është deklaruar me rastin e dërgimit të një kontingjenti të FSK-së në stërvitjen e Forcave të Armatosura sllovene “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” (DRM2 EX21), me kolegët e tyre të forcave sllovene dhe 19 forcave të shteteve tjera të BE-së dhe NATO-s.

Në një postim në Facebook, ministri Mehaj thotë se kjo stërvitje synon të forcojë gatishmërinë e Forcave të Armatosura sllovene për të marrë pjesë në sistemin e mbrojtjes nga fatkeqësitë natyrore dhe fatkeqësitë e tjera në Slloveni, si dhe për të integruar sigurinë me shtetet anëtare të BE-së dhe forcat tjera partnere, sikurse Kosova, në fushën e mobilitetit ushtarak dhe mbështetjes logjistike.

“Mirënjohje dhe vlerësim i lartë për partneritetin me ministrinë dhe forcat homologe sllovene. Besim i plotë në shkathtësitë profesionale specialistike të ushtarakëve tanë dhe aftësive ndërvepruese me forcat partnere. Forca djem, për Nderin e Kombit dhe Flamurin tonë! Për më të mirën, për veten dhe miqtë tanë!”, shkruan Mehaj.

Stërvitja “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” ka nisur më 18 tetor dhe zgjat deri më 29 tetor. Përveç Kosovës, në këtë stërvitje marrin pjesë edhe Shqipëria, Austria, Belgjika, Kroacia, Mali i Zi, BeH, Franca, Gjermania, Italia, Luksemburgu, Maqedonia Veriore, Rumania, Çekia, Polonia, Rumania etj.

Continue Reading

Aktuale