Connect with us

Kosovë

Vuçiç: Turqia e njeh Kosovën vetëm për interes

Published

on

Në një konferencë të përbashkët në ndërtesën e presidencës, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në emër të presidentit turk, tregoi pse Turqia e njohu Kosovën – sepse ajo veproi në përputhje me interesat e saj, ndërsa, ai thotë, Serbia nuk është aty për të “mbajtur rosat apo snobët”.

Duke pasur parasysh që Turqia e ka njohur Kosovën si një shtet të pavarur, dhe ndërsa Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se çdo zgjidhje që arrihet do të jetë e pranueshme për Ankaranë, a do të thotë që ju e kuptoni më mirë se më parë se ato nuk janë zgjidhje të mira në që marrin gjithçka dhe asgjë, pyeti një gazetar turk të RTS.

Sidoqoftë, presidenti i Serbisë, dhe meqë ai pranoi se ishte nikoqir i mirë, u përgjigj në këtë pyetje, duke thënë se Turqia po vepronte në përputhje me interesat e saj, dhe se Serbia nuk do të “mbajë rosat apo taunët” në Turqi.

“Interesat tona për këtë çështje janë ende të ndryshme, por faleminderit që e pranoi, dhe ky është një hap i madh përpara, që çdo zgjidhje e mundshme që ne do të gjenim me shqiptarët do të ishte e pranueshme për Turqinë. Dhe këtë më duhej, të mos zemërohem, dhe si një host i mirë duhet të them, dhe për ne serbët vetëm një gjë nuk është e mirë, nëse nuk e tregojmë veten si nikoqirë të mirë, gjë që nuk do të thotë se duhet të jemi simpatikë ndaj askujt, por të kujdesemi , jo për të ofenduar mysafirët “.

Në përgjigjen e tij ndaj kësaj pyetje, Erdogan vetëm shkurtimisht deklaroi se “shoku i tij dha përgjigjen më të përshtatshme”.

Presidenti i Serbisë gjithashtu komentoi shkrimin e Listës Jutarnji Kroate se, për shkak të zgjedhjeve të djeshme në Kosovë, ai është “i vetmi që fërkon duart”. Ai mohoi akuzat, duke thënë se “ai do t’i fërkonte duart vetëm nëse arrihet një zgjidhje kompromisi me shqiptarët”.

“Por për fat të keq ne jemi larg nga kjo dhe kam biseduar me Presidentin Erdogan për një kohë të gjatë,” vuri në dukje Vuçiq.

Ai thotë se me fitoren bindëse të Listës Serbe dje, serbët në Kosovë dhe Mal të Zi morën legjitimitet për procesin e bisedimeve dhe se formimi i Qeverisë në Prishtinë tani është në pritje.

Nga ana tjetër, Serbia do të diskutojë dhe negociojë me ata që janë zgjedhur në Prishtinë dhe “nuk ka asnjë problem”.

Continue Reading

Kosovë

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Published

on

By

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ishte paraparë që te dale sot në konferencë për media bashkë me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, mirëpo kjo nuk ndodhi, shkruan Alsat.

Kurti, iu shmang mediave duke marrë kështu menjëherë rrugën për në Prizren, derisa pritej që kjo të ishte paraqitja e tij e parë para mediave pas zhvillimeve të mbrëmshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kurti mbrëmë në orët e vona të natës, vendosi ta shtyjë për 48 orë vendimin për gjobat ndaj targave në komunat e Kosovës me shumice serbe, e kjo erdhi pas kërkesës së SHBA-së.

Kujtojmë se dje takimi Kurti-Vuciq përfundoi pa marrëveshje. /Alsat.mk

Continue Reading

Kosovë

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Published

on

By

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Radio Evropa e Lirë merr vesh se pajtimi u arrit në një takim të këshilltarëve për viza të martën në Bruksel.

Kjo datë ishte kërkesë e Spanjës – njërit prej pesë vendeve të BE-së që nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës.

Paraprakisht, Republika Çeke – e cila aktualisht udhëheq presidencën gjashtëmujore të BE-së – kërkoi që liberalizimi i vizave për Kosovën të fuqizohet më 1 dhjetor të vitit 2023.

Por, ky propozim nuk kaloi në një takim të grupit punues të BE-së për vizat, që u mbajt javën e kaluar, pasi Spanja e më pas edhe Sllovakia dhe Suedia paraqitën vërejtje dhe kërkuan, siç thanë, sqarime shtesë. Arsyet e tyre nuk u bënë të qarta.

Sipas propozimit të miratuar të martën, “hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës do të nisë në kohën kur të jetë funksional sistemi i udhëtimit ETIAS, por jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024”.

Miratimi i këtij propozimi do të jetë në rend dite në takimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, që do të mbahet të mërkurën.

Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane.

Për të arritur deri këtu, Kosovës i duhet t’i kalojë edhe disa shkallë:

Diplomatë të BE-së thonë se kalimi i propozimit është një gjë pozitive, sepse ekziston një datë konkrete për hyrjen në fuqi të liberalizimit të vizave.

Sipas tyre, nëse ETIAS bëhet funksional sipas pritjeve, përkatësisht në nëntor të vitit të ardhshëm, liberalizimi i vizave mund të hyjë në fuqi edhe më herët, më 1 nëntor, 2023.

Lidhja me sistemin ETIAS
ETIAS është një sistem digjital që synon të bëjë evidentimin e vizitorëve që hyjnë prej jashtë BE-së në zonën Schengen.
Ky sistem është dashur të nisë së funksionuari në vitin 2022, por data është shtyrë disa herë dhe tani si afat përmendet nëntori i vitit 2023.

Në një takim të grupit punues për viza të Këshillit të BE-së, të mbajtur më 13 tetor, zyrtarët francezë propozuan që liberalizimi i vizave për Kosovën të lidhet pikërisht me funksionalizimin e ETIAS-it.

Republika Çeke doli më pas me propozimin që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të lidhej me funksionalizimin e ETIAS-it, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Me kërkesën e Spanjës, kjo datë u shty për 1 janar të vitit 2024.
Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk mund të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Kjo, me gjithë faktin se Komisioni Evropian, qysh në vitin 2018, ka konfirmuar disa herë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por kanë qenë disa vende anëtare që vazhdimisht kanë shprehur rezerva.

Continue Reading

Kosovë

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Published

on

By

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup. Gjatë qëndrimit të tij në Shkup, Kurti do të pritet nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Ndërkohë që për në ora 11:00 është paraparë edhe një konferencë e përbashkët e dy kryeministrave. /Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale