Connect with us

Komente

Zgjedhjet në BDI sjellin mosmarrëveshje në degën e Gostivarit

Published

on

Shkruan, Luan Veliu (LIRIDONI)

Boll ishte, të Mos e neglizhojmë Trurin e rinisë, Me shumë Gjuhë, Plot Programe Kompjuterike dhe Intelegjencën Shumë të shëndoshë!
Anëtarësia e Bashkimit Demokratik për Integrim-Dega Gostivar, 18-vjet “robër” të Udhëheqësisë së stërvjetëruar!

“Prangosja” vazhdon… njejtë si atëherë… kindapimet një nga një, atëherë nga shërbimet sekrete, sot ashtu si që sheh “Llupa” e të fortëve që Degën kanë berë pronë të veten, njëlloj si që bënë Tokën, ndërtesat dhe pasurinë e qytetarit.
Kundër kujt janë “Carat” e vjetër të Gostivarit, nga Dega e BDI-së?
– Kundër Veprimtarëve të dëshmuar!
– Kundër rrinisë, për reforma!
– Kundër vetë Subjektit me njerëz Çlirimtarë!
– Kundër intelegjencës së të Rinjve!
-Kunder Ali Ametit, që sakrifikon deri ne palcë!
Apo kundër vetvetes, për të zhdukur Degën dhe për të mbuluar pazaret pa “fiskallna”!
Është “Ernek” i vjetër Ky!
Boll ishte!
Kërcënohuni sa të doni se do lëshoni Partinë. Lëshonjani, shkoni në Gjermani e Nese nuk e leshoni Ju, do e lëshojnë rinia, aktivisti, Ushtari, i dëshmuari për Komb e shumë të tjerë, që lindën me UÇK-në dhe BDI-në. Nëse jeni Bosa, vërtetë të mëhallës rrini!
Le të shkonë Juristi, Ekonomisti, Mjeku, Specialisti, Pedagogu, Inxhinieri, Artisti, Arkitekti, Farmacisti, Historiani, Gjuhëtari…!
Unë jam për Reforma!
Rinisë së shkolluar me drejtime të ndryshme,dua Ti fal mundin tim dhe të shokëve që kam, si Ata që falën Jetën, Ata që sakrifikuan gjithë rininë, ashtu dhe të këtyre që bartin Amanet!
Betimi, Veprimi, puna dhe thirrjet e kohës ishin të tilla: Puntorë, Rrini, Studentë, Fshatarë, jemi një e të pa ndarë!
Andaj, lëreni rinin të merr frymë lirshëm, hiqni duart nga dëbimi i tyre me kërcënime, Çdo diktator ka përfunduar keq, e dini edhe Ju!

Shpëtoni të rinjtë e Gostivarit, Komandant Ali Ameti!

Kryt ua ka falë Zoti, Intelegjencën -Shkollimi, Shpenzimet – Prindi!

Unë jam dhe mbetem anëtar i Bashkimit Demokratik dhe anëtar aktual i Këshillit të Përgjithshëm, i propozuar dhe zgjedhur në Kongres, pa vullnetin e udhëheqësisë së “përjetshme” të Gostivarit!

PS. Rrinia ishte dhe mbetet Pararoja e Kombit tonë. Në shkollë bojkot-burgosje, në Studime, Demonstrata-Burgosje, në Luftë, Plagosje- Vrasje, në Politikë, Çajtore-Gjermani…!

Gostvar, 27 Shtator 2019

https://www.facebook.com/luan.veliu.96

Continue Reading

Komente

Aliu: Deputeti Ademi i frustruar, paramendoni të ishte ky kryeparlamentar

Published

on

Në emisionin Klan Debat, analisti Qenan Aliu komentoi incidentin në Kuvend duke thënë se:

”Kjo që pamë nga këto skena duket një gjë shumë e shëmtuar dhe e trishtë për syrin e njeriut, sepse ata janë deputet dhe kanë marrë legjitimitetin e popullit, ky Arbër Ademi duket i frustruar paramendoni të jetë ky kryeparlamentar si do reagonte, unë mendoj se ky mundohet të tregojë forcë karshi kryetarit të tij se ai mund ti bëj ballë deputetëve opozitarë” – tha Qenan Aliu. /KlanMacedonia/

Continue Reading

Komente

Koci: “Shqetësuese, numri i grave me shami po rritet në mënyrë rapide”

Published

on

Avokati kosovar, Arianit Koci, po thotë se numri i grave që po bartin mbulesa në Kosovë është në rritje. Për këtë, ai tha se arsyeja është te mungesa e lirisë së lëvizjes nëpër Europë dhe se izolimi i krijon hapësirë ardhjes së një ideologjie politike fetare. Ndonëse thotë se e konsideron liri e të drejtë individuale, Koci s’mendon se mbulesa është identitet shqiptar.

“Nuk e di sa po e vëreni, por te ne, në mënyrë rapide mos me thënë shqetësuese, po rritet numri i zonjave dhe zonjushave që kanë filluar me e vendosë mbulesën në kokë. Dhe atë, jo mbulesën çfarë e kanë bartë disa gjyshe tana, por mbulesë tipike që e shpreh përcaktimin fetar”.

Koci gjithashtu pyet se a ka pasë “kaq shumë zonja apo zonjusha me mbulesa 20 apo 30 vite më herët?”.
“Mungesa e komunikimit me Evropën, kryesisht për shkak të izolimit që na ka bërë padrejtësisht Bashkimi Evropian, është një prej arsyeve kryesore të depërtimit të ideologjisë fetare. Ideologjisë politike fetare. Thjesht është kjo punë: sa më tepër komunikon me Europën, thith prej kulturës, dokeve dhe zakoneve të saj. Në të kundërtën, strukturat retrograde që e përhapin ideologjinë politike përmes feve, e krijojnë terrenin dhe momentumin për zhvillim e vet. E për momentin, ato po lulëzojnë! Prandaj, liberalizimi i vizave dhe komunikimi me botën është esencial për neve. Këtë duhet ta kuptojë Evropa, sa nuk është bërë vonë. E kur bëhet vonë, ky do të jetë problem më i madh për Evropën se për vetë Kosovën”.

Koci në një postim në Facebook tregoi edhe një ngjarje me të cilën është përballur një ditë.

Postim i i plotë:

1. Qëndrimi im që shamia e kokës mund të ndalohet vetëm me ligji – e jo me improvizime që po bëhen, është i njohur.
Në fakt, besoj që baza e një shoqërie demokratike dhe e shëndoshë është liria e shprehjes.
Kjo është arsyeja që unë ia mbroj lirinë e shprehjes, edhe ndonjë personi me të cilin nuk pajtohem thuaja për asgjë. E mbroj atë liri, me çdo kusht. E në kuadër të lirisë së shprehjes hyn edhe e drejta për bartjen e shamisë së kokës/mbulesës.

2. Nuk e di sa po e vëreni, por te ne, në mënyrë rapide mos me thënë shqetësuese, po rritet numri i zonjave dhe zonjushave që kanë filluar me e vendosë mbulesën në kokë. Dhe atë, jo mbulesën çfarë e kanë bartë disa gjyshe tana, por mbulesë tipike që e shpreh përcaktimin fetar.A reflekton kjo identitetin shqiptar dhe përcaktimin tanë evropian? Aspak!

3. Isha pardje në një spital. E punësuara – rreth të 30-ave të vonshme- zonjë që e njoh ka kohë, e kishte vendosur shaminë e kokës. Para disa muajve, nuk e ka pasur! Kolegja e saj ishte po ashtu me shami. Në pritje, edhe dy zonja ishin me mbulesë të kokës. As në Turqi, nuk ndodh që prej gjashtë zonjave në një hapësirë, katër të jenë me shami.

4. E drejtë individuale dhe liri e shprehjes?
Patjetër!
A kemi pasur kaq shumë zonja apo zonjusha me mbulesa 20 apo 30 vite më herët?
Jo! Absolutisht jo!
A reflekton kjo identitetin tanë shqiptar dhe përcaktimin tanë evropian?
Aspak!
Kur kanë bartur burka nënat dhe gratë shqiptare?
Kurrë!
Sa herë kaloj në rrugën Bajram Kelmendi (ish-Vellusha), në qendër të Prishtinës, shoh zonja me burka.

5.Mungesa e komunikimit me Evropën, kryesisht për shkak të izolimit që na ka bërë padrejtësisht Bashkimi Evropian, është një prej arsyeve kryesore të depërtimit të ideologjisë fetare. Ideologjisë politike fetare.Thjesht është kjo punë: sa më tepër komunikon me Evropēn, thith prej kulturës, dokeve dhe zakoneve të saj.
Në të kundërtën, strukturat retrograde që e përhapin ideologjinë politike përmes feve, e krijojnë terrenin dhe momentumin për zhvillim e vet.

E për momentin, ato po lulëzojnë! Prandaj, liberalizimi i vizave dhe komunikimi me botën është esencial për neve.
Këtë duhet ta kuptojë Evropa, sa nuk është bërë vonë. E kur bëhet vonë, ky do të jetë problem më i madh për Evropën se për vetë Kosovën.

Continue Reading

Komente

Reagon i revoltuar aktori tetovar: Nuk më punësojnë për arsye politike

Published

on

Aktori tetovar, Abdulla Osmani, ka reaguar i revoltuar pas mospranimit të tij në Teatrin e Tetovës.

Para pak kohësh Teatri i Tetovës hapi konkurs për punësimin e tre aktorëve të rinj. Tek i njëjti, konkuroi edhe aktori Osmani, por edhe pas përmbushjes së kushteve, ai u refuzua.

Postimi i plotë:

“Teatri… mollë e ndaluar për mua!
Të nderuar, e di se shumica prej jush e keni të vështirë të solidarizoheni për arsye se edhe juve ky rregjim mund t’ju hakmerret. Ju kuptoj dhe ju mirëkuptoj por në këtë situatë e kam të domozdoshme që t’a mbroj veten time dhe dinjitetin tim. Aq më tepër se nën përgjegjsinë time, kam një vajzë dhe një fëmijë tjetër rrugës, e që si prind nuk kam se si t’ja shpjegoj vajzës sime se edhe pas 5 roleve si aktor profesionist, në konkursin e fundit për 3 aktorë në Teatrin e Tetovës unë nuk jam pranuar.

Në fakultetin e Artit Dramatik jam regjistruar në vitin 2011 edhe pas 11 viteve në këtë fushë, unë akoma nuk mund të punësohem, vetëm e vetëm për bindjet e mija politike. Por mua nuk mund të më detyroni që të largohem nga vendlindja ime ashtu siç ‘evakuohet’ shumica e rinisë nga ky vend.
Për këtë situatë po njoftohen një nga një të gjitha institucionet vendore dhe të huaja. Teatri është i qytetarëve dhe si i tillë mundësia duhet të jetë për të gjithë e njejtë.

I jam falenderues publikut që më kanë përkrahur në ç’do shfaqje dhe kjo më bën që unë të vazhdoj në rrugën dhe drejtimin që kam sakrifikuar plot 7 vite studim.” – ka shkruar aktori Osmani në fejsbukun e tij.

Continue Reading

Aktuale