Connect with us

Kosovë

Nxënësit e Bardhit, ende vijojnë shkollën në Han të Elezit

Published

on

Me të hyrë në Kosovë, pak metra larg kufirit mes Maqedonisë së Veriut dhe shtetit të Kosovës, nxënësit e lagjes Bardhi të fshatit Bllacë u ndalën për të pritur furgonin që i transporton në Shkollën Fillore “Ilaz Thaçi” të Hanit të Elezit.

Thonë se më vështirë e kanë kur duhet të presin në temperatura të ulëta, në reshje shiu ose bore. Përderisa i ftohti po i tregon “dhëmbët”, fëmijët rikujtuan autoritetet e shtetit se akoma janë në pritje të ndërtimit të shkollës në lagjen “Bardhi”.

Prej shtëpisë e deri këtu vijmë në këmbë, pastaj furgoni sërish na sjell këtu dhe vazhdojmë prap në këmbë. A po ju vjen vështirë që edhe sivjet ta vazhdojmë shkollën në Kosovë? Po, pak po. Kur bëhet ftoftë dimrit, a kur është verë nuk e kemi shumë problem”.

Jam klasa e pestë, mësoj në shkollën e Hanit të Elezit. Po presim të ndërtohet shkolla te lagjja jonë po akoma nuk është bë asgjë”.

Fillimisht furgoni shkon te shkolla, i dërgon disa nxënës tjerë, pastaj vjen sërish, në fund na merr neve. Sa ju bie me prit këtu? 25 ose 30 minuta. Kur e keni më problem me prit. E kemi më problem dimrit se është shumë ftoftë. Shi ose borë ku bie duhet këtu me prit, ftoftë bëhet. Do të thotë, këtë e keni stacion të pritjes? Po”.

Për transportin në shkollë dhe anasjelltas, prindërit e nxënësve paguajnë 10 euro në muaj.

Sa i bie një prindit të paguaj për një fëmijë? Është një pagesë solide, 10 euro në muaj. 25 cent me ardhur me marrë edhe 25 cent me khy, 50 cent në ditë, 20 ditë pune në muaj- thotë shoferi i Furgonit.

Ahmet Bushi, zv drejtor i Shkollës Fillore të Hanit të Elezit, u shpreh se numri i nxënësve të lagjes Bardhi është vazhdimisht në rënie. Në këtë vit shkollor janë regjistruar vetëm 20 nxënës, ndërsa në vitin shkollor 2013- 2014 kishte 40 nxënës.

Numri i nxënësve vazhdimisht ka shkuar duke rënë. Kemi edhe disa statistika këtu, në vitin 2013-14, nxënësit e ciklit të ulët prej klasës së parë deri në klasën e pestë kanë qenë 21 nxënës, ndërsa në vitin e sivjemë janë vetëm 11 nxënës, që i bie për 10 nxënës më pak. Gjithnjë ka shkuar duke rënë numri i nxënësve, si te cikli i ulët njashtu edhe te cikli i lartë- tha Ahmet Bushi, zv drejtor i SHF “Ilja Thaçi”, Hani i Elezit, Kosovë.

Si rezultat i vështirësive, disa nxënës të ciklit të lartë fillor janë transferuar në shkollat e Shkupit. Një prej tyre është Lorik Azemi, nxënës i klasës se gjashtë që tashmë ka nisur mësimet në shkollën fillore “Penko”. Pavarësisht stërngarkimit të klasave, drejtori Enis Memeti tha se dyert e shkollës janë të hapura për nxënësit e lagjes Bardhi.

Unë prej në shkollë të Hanit të Elezit kam ardhur te Penko. Sot ishte një ditë e mirë për mua sepse shokët dhe shoqet më kanë pritur shumë mirë. A je mërzit për shokët e Hanit të Elezit? Po, jam mërzit pak”.

E dini shumë mirë se ne e kemi problemin më të madh me numrin e madh të nxënësve mirëpo, në këtë rast del në sipërfaqe ajo pjesa njerëzore e jona që fëmijën nuk mund ta lëmë jashtë ose te udhëtoj 3-4 kilometra në Han të Elezit ta ndjek mësimin, e pranuam këtu edhe pse jemi të stërngarkuar me nxënës, ky është nxënësi i 34- thotë Enis Memeti, drejtor i SHF “Penko”.

Në lagjen Bardhi të fshatit Bllacë me vite mungon një objekt shkollor për të cilën janë bërë shumë kërkesa nga banorët. Këto të fundit i janë dorëzuar komunës Çuçer Sandevë por pa përgjigje konkrete se si do të zgjidhet ky problem./aktuale.mk

Continue Reading

Kosovë

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Published

on

By

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ishte paraparë që te dale sot në konferencë për media bashkë me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, mirëpo kjo nuk ndodhi, shkruan Alsat.

Kurti, iu shmang mediave duke marrë kështu menjëherë rrugën për në Prizren, derisa pritej që kjo të ishte paraqitja e tij e parë para mediave pas zhvillimeve të mbrëmshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kurti mbrëmë në orët e vona të natës, vendosi ta shtyjë për 48 orë vendimin për gjobat ndaj targave në komunat e Kosovës me shumice serbe, e kjo erdhi pas kërkesës së SHBA-së.

Kujtojmë se dje takimi Kurti-Vuciq përfundoi pa marrëveshje. /Alsat.mk

Continue Reading

Kosovë

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Published

on

By

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Radio Evropa e Lirë merr vesh se pajtimi u arrit në një takim të këshilltarëve për viza të martën në Bruksel.

Kjo datë ishte kërkesë e Spanjës – njërit prej pesë vendeve të BE-së që nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës.

Paraprakisht, Republika Çeke – e cila aktualisht udhëheq presidencën gjashtëmujore të BE-së – kërkoi që liberalizimi i vizave për Kosovën të fuqizohet më 1 dhjetor të vitit 2023.

Por, ky propozim nuk kaloi në një takim të grupit punues të BE-së për vizat, që u mbajt javën e kaluar, pasi Spanja e më pas edhe Sllovakia dhe Suedia paraqitën vërejtje dhe kërkuan, siç thanë, sqarime shtesë. Arsyet e tyre nuk u bënë të qarta.

Sipas propozimit të miratuar të martën, “hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës do të nisë në kohën kur të jetë funksional sistemi i udhëtimit ETIAS, por jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024”.

Miratimi i këtij propozimi do të jetë në rend dite në takimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, që do të mbahet të mërkurën.

Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane.

Për të arritur deri këtu, Kosovës i duhet t’i kalojë edhe disa shkallë:

Diplomatë të BE-së thonë se kalimi i propozimit është një gjë pozitive, sepse ekziston një datë konkrete për hyrjen në fuqi të liberalizimit të vizave.

Sipas tyre, nëse ETIAS bëhet funksional sipas pritjeve, përkatësisht në nëntor të vitit të ardhshëm, liberalizimi i vizave mund të hyjë në fuqi edhe më herët, më 1 nëntor, 2023.

Lidhja me sistemin ETIAS
ETIAS është një sistem digjital që synon të bëjë evidentimin e vizitorëve që hyjnë prej jashtë BE-së në zonën Schengen.
Ky sistem është dashur të nisë së funksionuari në vitin 2022, por data është shtyrë disa herë dhe tani si afat përmendet nëntori i vitit 2023.

Në një takim të grupit punues për viza të Këshillit të BE-së, të mbajtur më 13 tetor, zyrtarët francezë propozuan që liberalizimi i vizave për Kosovën të lidhet pikërisht me funksionalizimin e ETIAS-it.

Republika Çeke doli më pas me propozimin që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të lidhej me funksionalizimin e ETIAS-it, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Me kërkesën e Spanjës, kjo datë u shty për 1 janar të vitit 2024.
Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk mund të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Kjo, me gjithë faktin se Komisioni Evropian, qysh në vitin 2018, ka konfirmuar disa herë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por kanë qenë disa vende anëtare që vazhdimisht kanë shprehur rezerva.

Continue Reading

Kosovë

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Published

on

By

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup. Gjatë qëndrimit të tij në Shkup, Kurti do të pritet nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Ndërkohë që për në ora 11:00 është paraparë edhe një konferencë e përbashkët e dy kryeministrave. /Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale