Connect with us

Kosovë

Lëvizja Vetëvendosja fiton zgjedhjet në Kosovë

Published

on

Lëvizja Vetëvendosje ka fituar zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë.

Ndonëse rezultati nuk është ende zyrtar, partia e Albin Kurtit ka dalë forcë e parë duke ruajtur një trend mbi 7 mijë vota para partisë së dytë më të votuar LDK.

Mbështetesit e Vetëvendosjes, nisur nga trendi pozitiv në çdo zonë dolën në shesh në Prishtinë që në orën 22:00 për të festuar fitoren.

Vetevendosja kaloi shifren 26% të votave të fituara ndërsa LDK qëndroi rreth 25%.

I pari që pranoi humbjen ishte kreu i PDK, Kadri Veseli, partia e të cilit doli forcë e tretë me jo më shumë se 21%. Veseli shtoi se PDK do japë kontribut në opozitë për të forcuar Kosovën.

Ndërsa një dështim edhe më i madh rezultoi AAK, e Haradinajt që nuk mori më shumë se 11-12% të votave.

Fitoren e Vetëvendosjes e uroi edhe kryebashkiaku i Prishtinës Shpend Ahmeti i cili garoi në zgjedhje në emët të PSD. Interesant fakti se Vetëvendosja mori fitore në Gjilan që ishte bastion i LDK, ndërsa në Mitrovicë doli forcë e dytë shumë afer me PDK që ishte e para.

Pavarësisht fitores Vetëvendosje duhet të negocojë me LDK me të cilën pati një marrëveshje parazgjedhore për të bërë 61 vota në Kuvend e kështu edhe Qeverinë.

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Kosovë

Avioni me shqiptarë bën ulje emergjente sapo niset

Published

on

Një avion që u nis sot me linjën Prishtinë-Shtutgart u kthye në pistë pas 30 minutave që u ngrit në ajër.

Mësohet se avioni kishte një defekt teknik dhe ka bërë uljen e menjëhershme.

Sipas dëshmive, disa pasagjerëve brenda në avion i kishte rënë në fikët./Abcnews.al/

Continue Reading

Kosovë

SHBA e ndihmon Kosovën me 236,7 milionë dollarë: Do të investohen në energji

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se Bordi i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) i SHBA-së, ka miratuar marrëveshjen Kompaktit prej 236,7 milionë dollarësh.

Kurti përmes një postimi në Twitter ka thënë se ky është investimi më i madh energjetik në Kosovë, përcjell Kallxo.com.

“Ky është investimi më i madh energjetik në Kosovë deri më sot. Do të ndihmojë në vendosjen e themeleve për tranzicionin tonë të drejtë të energjisë. Falënderime të veçanta për të dy ekipet tona për punën e shkëlqyer”, tha ai.

Qeveria e Kosovës në bashkëfinancim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës synon të investojë në bateri për ruajtjen e energjisë që do të shfrytëzohet nga KOSTT-i, në rastet e rënies së njësive të termocentraleve për balancim të sistemit të energjisë.Programi Kompakt do të jetë në vlerë prej 234 milionë dollarëve dhe do të përfshijë dy projekte: rezerva dhe arbitrazh të energjisë (bateritë me kapacitet të lartë mbi 200 Mëh) dhe zhvillimi i fuqisë punëtore dhe përfshirja e grave në sektor të energjisë.

Continue Reading

Aktuale