Connect with us

Lajme

Kujdes! Shkupi vrapon, devijim të trafikut në bul. e Ilindenit dhe Aradhat partizane

Published

on

Në Shkup sot nga ora 8 deri në 11:30 , nën organizimin e Lidhjes së Sporteve të Shkupit, do të zhvillohet gara vrapese në rrugë nën moton “Shkupi vrapon 10K 2019”, edhe atë një garë vrapim 10 km dhe stafetë 2 x 5 km, përcjell in7.

Rruga e parashikuar e lëvizjes është nga bulevardi i Ilinden (në të dy drejtimet), kryqëzimi me rr. “Naum Naumovski Borce” (Fontana e Parkut të Qytetit) deri në kryqëzimin me rrugën “Nikolla Parapunov”, më pas majtas në rrugën “Nikola Parapunov”, djathtas në bulevardin Aradhat partizane deri në kryqëzimin me rrugën Angel Dinev (Ura e Vlajko), gjysmërreth mbrapa poshtë bulevardit Aradhat partizane (drejt “City Mall”) deri tek kryqëzimi me Rr. “Ljubljanska”, pastaj gjysmërreth mbrapa poshtë bulevardit Aradhat partizane në të djathtë drejt rr. Nikolla Parapunov dhe pastaj djathas në bulevardin “Ilinden” deri në finish tek fontana e Parkut të Qytetit.

Siç informojnë nga MPB-ja, për këto arsye, Njësia e Sigurisë së Trafikut Rrugor do të ndërmarrë masa për regjim të veçantë trafiku në periudhën e caktuar dhe trafiku do të devijohet në trafiku përreth.

MPB u bën apel qytetarëve që të respektojnë urdhrat e dhëna nga zyrtarët e policisë në trafik.

Continue Reading

Lajme

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Published

on

By

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria do të nënshkruajnë memorandumin trepalësh që do të nënshkruhet sot në Sofje.

Sipas njoftimeve nga kabineti i ministrit të Transportit, Blagoj Boçvarski po udhëton sot në Bullgarinë fqinje.

Ky memorandum është për përfundimin e Korridorit 8 dhe sipas qëllimit të deklaruar është përcaktimi i gatishmërisë së tre vendeve për planifikim afatgjatë dhe zhvillim të koordinuar të Korridorit 8 me fokus në projektet që janë me rëndësi më të madhe për rajonin dhe gatishmërinë për të zbatuar masat për transport të shpejtë dhe të pandërprerë të mallrave në pikat kufitare./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Published

on

By

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Një tërmet i fortë ka shkundur mëngjesin e sotëm Greqinë ndërsa është ndjerë edhe në disa shtete të tjera.

Tërmeti ra 156 kilometra në juglindje të ishullit Karpathos në Greqi dhe ishte me magnitudë 6.1 i shkallës Rihter. Thellësia ishte 66.3 kilometra nën tokë.

Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në ishullin e Kretës, që javët e fundit është tronditur nga disa tërmete. Ky tërmet është ndjerë edhe në Egjipt e Izrael, kanë raportuar mediat e këtyre vendeve.

Continue Reading

Kosovë

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Published

on

By

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, duke liruar nga akuza ish-ministren Meliza Haradinaj Stublla pasi që nuk është vërtetuar se e njëjta e kryer veprën penale mos raportimi apo raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose detyrimeve financiare.

Ndaj aktgjykimit të lartcekur, ka paraqitur ankesë Prokuroria Themelore në Prishtinë, duke i propozuar kolegjit penal të Gjykatës së Apelit të Kosovës, që ankesa të aprovohet, ndërsa çështja penale t’i kthehet gjykatës së shkallës së parë në rigjykim.

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës pas shqyrtimit të të gjitha shkresave të lëndës dhe vlerësimit të pretendimeve ankimore, ka konstatuar se ankesa e Prokurorisë Themelore në Prishtinë është e pabazuar, pasi që aktgjykimi i lartcekur i Gjykatës së Themelore në Prishtinë, nuk është përfshirë në asnjë shkelje ligjore, për faktin se nga provat e administruara nuk është vërtetuar se e akuzuara Haradinaj -Stublla, ta ketë kryer veprën penale për të cilën ishte akuzuar, andaj edhe me të drejtë është liruar nga akuza./21Media

Continue Reading

Aktuale