Connect with us

Lajme

Aleanca e Haraçinës akuzon: Komuna nuk mbledh mbeturinat

Published

on

Aleanca për Shqiptarët në Haraçinë ka reaguar përmes një komunikate sepse sipas tyre, Komuna e Haraçinës prej më shumë se një javë nuk i ka mbledhur mbeturinat.

Nga kjo parti shprehen të shqetësuar për këtë fenomen, pasi siç thonë ata, kanë frikë mos u sëmuren fëmijët.

Si pasojë e mos mbledhjes së mbeturinave, nga ASH thonë se janë shtuar edhe qentë endacakë, të cilët paraqesin rrezik më shumë për fëmijët e tyre, përcjell in7.

“Kërkojmë urgjentisht nga Komuna e Haraçinës të pastrojë mbeturinat sepse do të jemi të detyruar që të vetorganizohemi dhe mbeturinat tja dërgojmë para ndërtesës së Komunës.
Ne çdo herë kemi qenë të vetëdijshëm për premtimet boshe tuaja dhe e kemi ditue se s’mundë të bëni as ujsjellës e as kanalizim por ju nuk keni kapacitet as mbeturinat ti mblidhni” – thuhet në kumtesën e Aleancës për Shqiptarët në Haraçinë./in7.tv/

 

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale