Connect with us

Lajmet kryesore

Pompeo: Zemrat dhe mendjet e qytetarëve të udhëheqin shtetin, jo ndikimet ruse

Published

on

Sekretari amerikan i shtetit Pompeo i cili po qëndron për vizitë në vend tha se vizita e tij është për të konfirmuar mbështetjen amerikane dhe pret nga Maqedonia e Veriut që të bëhet anëtare e vlefshme e NATO-s. Kryeministri Zaev tha se SHBA-të janë miq të dëshmuar të Maqedonisë.

“Ne nxisim më shumë llogaridhënie për të gjithë ata që e kanë keqpërdorur besimin publik. Lufta kundër korrupsionit është tejet e rëndësishme për integrimin tuaj në BE dhe NATO. Para së gjithash e rëndësishme për cilindo shtet është që ta ndihmojë pupullin e vet. Demokracitë duhet të thirren në brengat e qytetarëve dhe të luftojnë kundër ndikimeve të këqija. Zemrat dhe mendjet e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut duhet ta udhëheqin shtetin përpara dhe jo ndikimet ruse”-theksoi mes tjerash Pompeo.

“Rritja e ekipit tonë diplomatik këtu reflekton partneritetin tonë strategjik që është në rritje e sipër. Për 25 vjet ne kemi luftuar për liri dhe siguri në Evropë dhe më gjërë. jam sekretari i parë i shtetit të vizitoj vendin që nga viti 2001.Është fantastike të jesh këtu folëm shumë për atë se sa i rëndësishëm është ky vend për SHBA-në dhe për rajonin. Është tjetër gjë të flasësh deri sa është komplet tjetër gjë të manifestosh atë duhet ardhur për vizitë”- pohoi sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo.

“Jam i sigurt që Senati i SHBA-së do të ratifikoj këtë vjeshtë protokollin për anëtarësim formal të vendit tuaj në NATO. Dua të ju përgëzoj për Marrëveshjen e Prespës, si një bazament për lidhje të fuqishme ekonomike mes dy vendeve, posaçërisht në energji dhe për stabilitet në Evropë dhe rajon. Gjithashtu vlerësoj marrëveshjen për fqinjësi me Bullgarinë që i shërben shpirtit për marrëdhënieje të mira mes aleatëve”-tha Pompeo.

Pas takimit me sekretarin shtetëror, Pompeo, kryeministri Zaev tha se pret lajme të mira nga Brukseli brenda disa ditësh, lajmi i cili do të ishte i mirë për sigurinë në rajon. Maqedonia e Veriut meriton një datë për fillimin e negociatave. Një rajon i qëndrueshëm i Ballkanit është në interes të BE-së dhe kjo vizitë e Sekretarit të Shtetit Pompeo ka një rëndësi të madhe për ne, ka shtuar Zaev, përcjell in7.

“SHBA është mik i dëshmuar i Maqedonisë së Veriut. Përveç mbështetjes së fortë politike që nga pavarësia, ne kemi marrë gjithashtu mbështetje të fortë përmes USAID për të zhvilluar demokracinë, institucionet dhe për të përmirësuar jetën e qytetarëve tanë. Populli Amerikan është mik i popullit maqedonas dhe i të gjithë njerëzve që jetojnë në vendin tonë ”, ka shkruar më herët kryeministri Zaev në profilin e tij në rrjetin social Facebook.

https://www.facebook.com/zaevzoran/photos/a.243039092931/10157864409652932/?type=3

Avioni “Air Force 2”, i Sekretarit të Shtetit zbarkoi këtë pasdite në aeroportin e “Shën Apostol Pali” në Ohër, ku për nder të zyrtar i rangut të lartë amerikan u prit me nderime të larta shtetërore.

 

Continue Reading

Lajme

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Published

on

By

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Kordinatori i BDI-së, Arbër Ademi ka demantuar akuzat e partisë së tij ndaj opozitës shqiptare. Pas incidentit në Parlament, BDI doli me një reagim me shkrim ku akuzoi deputetët e ASH-së se kanë qenë bashkë me VMRO kundër Arbër Ademit. Por ky i fundit, në emisionin “10 minuta” në TV21 tha se deputeti Elmi Aziri ka qenë bashkë me të dhe se deputeti i opozitës shqiptare është munduar ta qetësojë situatën.

“Po jam dëgjuar. Elmi Aziri deri sa ka ndodhur aty ngjarja dhe pas ngjarjes ka qenë bashkë me mua, duke tentuar ta qetësojë situatën. Edhe pas ngjarjes, por edhe krejtësisht kur jam nisur për në shtëpi kam biseduar në telefon me Elmi Azirin”, tha Ademi në TV21.

FOTO:

Continue Reading

Lajme

ASH: Vandalizmi ishte për mbrojtjen e drejtësisë së partizuar

Published

on

Koordinatori i turpit, krimit dhe korrupsionit sot tentoi që të manipulojë opinionin dhe të mbrojë shkeljen e rëndë që i bëri mbrëmë Kushtetutës dhe demokracisë, thonë nga ASH.

“Ai tha se pushteti po implementon agjendën reformuese, ndërsa mbrëmë me dhunë dhe vandalizëm kontrabandoi në komision një ligj që ua vazhdon mandatin gjykatësve dhe prokurorëve që duhet të pensionohen, e që gjithë opinioni e mban mend se si emëroheshin nga pazaret mes Blerim Bexhetit, Gordana Jankullovskës dhe Sasho Mijallkovit e më pas edhe me Zoran Zaevin dhe Boki 13.BDI po e mbron gjyqësorin dhe prokurorinë e partizuar, sepse vetëm në këtë formë mund të mbrojnë veten nga krimi dhe korrupsioni 20 vjeçar. Përmendi edhe agjendat e huaja duke aluduar në ato ruse, andaj duam ta rikujtomë se agjendë ruse është parcela për Daka Davidoviçin, ambasadorët antiperëndimor si dhe takimet e fshehta të Ali Ahmetit me ambasadorët rusë dhe serbë që vetë kryetari i tij i konfirmoi”, thonë nga ASH.

Në kumtesen e ASh mes tjeras thuhet se pas dhunës që Talat Xhaferi manifestoi ndaj punonjësve të Kuvendit, diktaturës së tij ndaj deputetëve të opozitës shqiptare, akti i mbrëmshëm pikërisht në komisionin për çështje evropiane, është vetëm një konfirmim se BDI nuk ka lidhje as me Evropën, as me reformën dhe as me demokracinë. E sipas ASh-së ky klan është një klan i dhunës, arrogancës, diktaturës dhe vandalizmit, që urgjentisht duhet të nxirret jashtë institucioneve dhe jashtë pushtetit.

Continue Reading

Kosovë

Kurti i përgjigjet Ahmetit: Është lider kompromisaxhi, që u nënshtrohet presioneve /VIDEO

Published

on

By

Kurti i përgjigjet Ahmetit: Është lider kompromisaxhi, që u nënshtrohet presioneve /VIDEO

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i është kundërpërgjigjur kreut të BDI Ali Ahmeti i cili një javë më parë tha në emisionin ‘Çim Peka Live’ se politika në Kosovë po tregohet e paguximshme për tu bashkuar me ‘Ballkanin e Hapur.

Kurti tha i prerë se nuk ka guxim që të japë tokën e Kosovës dhe nuk i nënshtrohet presioneve. Ai theksoi se atë që i përket kombit do ta mbrojë deri në fund.

“Unë nuk kam guxim që të jap tokë të Kosovës, edhe mendoj që është shumë mirë që është kështu. Ka pasur ashtu liderësh edhe në histori edhe në aktualitet ka dhe të gjallë dhe të vdekur që kanë qenë të gatshëm që ta japin tokë shqiptare. Unë atë guxim nuk e kam.

Edhe jo vetëm që nuk e kam atë guxim por nuk e kam as atë imagjinatë. Se lëre më… dëshirë apo kalkulim.

Unë jam këtu që të mbroj, jo të humbas. Mund të jap diçka timen private personale nëse ke nevojë, mirëpo diçka që i takon kombit, diçka që i takon shtetit, unë s’jap.

E këto negociata, këto marrëveshje që po thuhen, kërkojnë liderë ‘kompromisaxhi’ që ju nënshtrohen trysnive dhe ‘kalërojnë’ në pushtet në kurriz të shtetit” – tha mes tjerash Kurti.

Continue Reading

Aktuale