Connect with us

Lajmet kryesore

Pompeo: Zemrat dhe mendjet e qytetarëve të udhëheqin shtetin, jo ndikimet ruse

Published

on

Sekretari amerikan i shtetit Pompeo i cili po qëndron për vizitë në vend tha se vizita e tij është për të konfirmuar mbështetjen amerikane dhe pret nga Maqedonia e Veriut që të bëhet anëtare e vlefshme e NATO-s. Kryeministri Zaev tha se SHBA-të janë miq të dëshmuar të Maqedonisë.

“Ne nxisim më shumë llogaridhënie për të gjithë ata që e kanë keqpërdorur besimin publik. Lufta kundër korrupsionit është tejet e rëndësishme për integrimin tuaj në BE dhe NATO. Para së gjithash e rëndësishme për cilindo shtet është që ta ndihmojë pupullin e vet. Demokracitë duhet të thirren në brengat e qytetarëve dhe të luftojnë kundër ndikimeve të këqija. Zemrat dhe mendjet e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut duhet ta udhëheqin shtetin përpara dhe jo ndikimet ruse”-theksoi mes tjerash Pompeo.

“Rritja e ekipit tonë diplomatik këtu reflekton partneritetin tonë strategjik që është në rritje e sipër. Për 25 vjet ne kemi luftuar për liri dhe siguri në Evropë dhe më gjërë. jam sekretari i parë i shtetit të vizitoj vendin që nga viti 2001.Është fantastike të jesh këtu folëm shumë për atë se sa i rëndësishëm është ky vend për SHBA-në dhe për rajonin. Është tjetër gjë të flasësh deri sa është komplet tjetër gjë të manifestosh atë duhet ardhur për vizitë”- pohoi sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo.

“Jam i sigurt që Senati i SHBA-së do të ratifikoj këtë vjeshtë protokollin për anëtarësim formal të vendit tuaj në NATO. Dua të ju përgëzoj për Marrëveshjen e Prespës, si një bazament për lidhje të fuqishme ekonomike mes dy vendeve, posaçërisht në energji dhe për stabilitet në Evropë dhe rajon. Gjithashtu vlerësoj marrëveshjen për fqinjësi me Bullgarinë që i shërben shpirtit për marrëdhënieje të mira mes aleatëve”-tha Pompeo.

Pas takimit me sekretarin shtetëror, Pompeo, kryeministri Zaev tha se pret lajme të mira nga Brukseli brenda disa ditësh, lajmi i cili do të ishte i mirë për sigurinë në rajon. Maqedonia e Veriut meriton një datë për fillimin e negociatave. Një rajon i qëndrueshëm i Ballkanit është në interes të BE-së dhe kjo vizitë e Sekretarit të Shtetit Pompeo ka një rëndësi të madhe për ne, ka shtuar Zaev, përcjell in7.

“SHBA është mik i dëshmuar i Maqedonisë së Veriut. Përveç mbështetjes së fortë politike që nga pavarësia, ne kemi marrë gjithashtu mbështetje të fortë përmes USAID për të zhvilluar demokracinë, institucionet dhe për të përmirësuar jetën e qytetarëve tanë. Populli Amerikan është mik i popullit maqedonas dhe i të gjithë njerëzve që jetojnë në vendin tonë ”, ka shkruar më herët kryeministri Zaev në profilin e tij në rrjetin social Facebook.

https://www.facebook.com/zaevzoran/photos/a.243039092931/10157864409652932/?type=3

Avioni “Air Force 2”, i Sekretarit të Shtetit zbarkoi këtë pasdite në aeroportin e “Shën Apostol Pali” në Ohër, ku për nder të zyrtar i rangut të lartë amerikan u prit me nderime të larta shtetërore.

 

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi zbulon mega-skandalin: Ja si Ramiz Merko dhe Armen Kadriu kanë fituar miliona euro nga SITI LAJTI

Published

on

By

Idri Istrefi zbulon mega-skandalin: Ja si Ramiz Merko dhe Armen Kadriu kanë fituar miliona euro nga SITI LAJTI

Deklarata e plotë e Idri Istrefit

Të nderuar qytetarë,
Sot para jush po denoncojmë një nga skandalet më të mëdha korruptive të bëra nga Ramiz Merko dhe të afërmit e tij. Bëhet fjalë për zhvatje e vjedhje të miliona eurove prej Buxhetit të Qytetarëve të Strugës nga ana e çiftit Ramiz Merko – Armen Kadriu, tashmë prej disa vitesh, përmes një koncesioni të dyshimtë e me plotë shkelje ligjore të lidhur gjatë mandatit të dytë të Ramiz Merkos mes Komunës së Strugës dhe një kompanie private për ndriçimin publik.

SITI LAJT është kompania, e cila për mirëmbajtjen e ndriçimit publik po merr miliona euro nga Buxheti i Struganëve, nga buxheti i familjeve tona. Shumëkush në Strugë ka shprehur dyshimet për pronarët e vërtetë të kësaj kompanie, ndërsa ne jemi këtu për ta dëshmuar atë me fakte. Milionat që Komuna e Strugës ja jep kësaj kompanie shkojnë direkt në xhepat e Ramiz Merkos dhe Armen Kadriut dhe këtë e dëshmojnë dhjetëra transaksione bankare të siguruara nga ne e të cilat do t’ua dorëzojmë të gjithë mediave në vend. Do t’u dorëzojmë të dhëna për datat, shumën dhe subjektet e transaksioneve, por jo edhe ekstraktet origjinale, pasi duam të ruajmë sigurinë e burimit.

Për të gjitha këto transaksione janë të njoftuara edhe Prokuroria Publike dhe Policia Financiare, ndërsa për arsyen e mosreagimit të tyre, do të duhet të përgjigjen vet ata.
Miliona euro nga SITI LLAJT janë paguar në xhirollogarinë private të Armen Kadriut dhe familjarëve të tij dhe në xhirollogarinë e UNIVERSITETIT PRIVAT TË RAMIZ MERKOS.

Këto transaksione dëshmojnë më së miri lidhjen e klanit MERKO – KADRIU me kompaninë SITILLAJT dhe me vjedhjen që po na bëhet përditë.

Që skandali të jetë më i madh, Qeveria e Maqedonisë së Veriut gjatë këtij mandati ua pagoi 50 përqind të borxheve komunave.

Komunës së Strugës iu ndanë mbi 2 milionë euro, ndërsa Ramiz Merko mes dhjetëra kompanive, zgjodhi pikërisht SITILLAJTIN për tja paguar njëherësh mbi 1.2 milionë euro prej këtyre mjeteve. Arsyeja dihet.

Nga ana tjetër, jemi dëshmitarë për shërbimet e kësaj kompanie. Fshatra e lagje të tëra të Strugës për çdo natë janë në terr e aspak të sigurta, përfshirë këtu qendrën e qytetit, Ladorishtin, Veleshtën, Oktisin, Livadhinë, Llozhanin, Vranishtën, Misleshovën e shumë e shumë lagje nga të cilat na kanë ardhur denoncime.

Ramiz Merko të japë llogari para struganëve për këtë krim?

Ftoj institucionet relevante të kryejnë detyrën, ndërsa inkurajoj edhe mediat e vendit që të hetojnë më tej këtë skandal. Ne jemi të gatshëm për bashkëpunim me të gjithë.
Për fund, e ripërsëris qëndrimin tonë kryesor. Para çdo premtimi nga Programi ynë zgjedhor, qeverisja jonë e re në Komunën e Strugës do të fillojë me REVIZION TOTAL të të gjitha punëve të Ramiz Merkos. Të gjitha keqpërdorimet do të zbardhen dhe natyrisht, autorët do të përgjigjen për çdo denar të harxhuar kot nga Buxheti i Qytetarëve të Strugës.

Të dashur struganë, ky është pushteti kriminal i Ramiz Merkos gjatë të cilit vetëm dy familje janë pasuruar, kanë ndërtuar shtëpi milionëshe, kanë blerë tokë e pasuri të madhe, shëtisin me vetura prej qindra mijëra eurove, ndërsa qytetarëve, të rinjve struganë ua kanë lënë si zgjidhje të vetme, VALIXHET dhe largimin nga ky vend. Më 31 Tetor përfundon gjithçka. Struga do të vijë në duar të sigurta dhe njerëz të pastër.
Ju faleminderit.

Burimi

Continue Reading

Lajme

Lloga fiton betejën kundër fletëvotimeve pa vulë, KSHZ anulon vendimin e djeshëm

Published

on

By

Lloga fiton betejën kundër fletëvotimeve pa vulë, KSHZ anulon vendimin e djeshëm

Anëtari i KSHZ-së i deleguar nga Aleanca për Shqiptarët, Krenar Lloga, ka fituar betejën kundër vendimit të fundit të KSHZ, me të cilin shpalleshin të vlefshme fletëvotimet pa vulë. KSHZ dje solli vendimin për ndryshimin e udhëzuesit pas çka, Lloga reagoi me shkrim duke paralajmëruar edhe denoncim në Gjykatën Administrative.

Sot, KSHZ thiri seancë të re me iniciativë të anëtarit Krenar Lloga ku ai arsyetoi shkeljen ligjore që është bërë me vendimin e djeshëm. Pas këtij diskutimi, KSHZ solli vendim të ri me të cilin anuloi vendimin e djeshëm. Pas kësaj beteje ligjore në KSHZ, fletëvotimet pa vulë do të vazhdojnë të cilësohen si të pavlefshme.

Në arsyetimin e tij, anëtari i ASH-së në KSHZ, Krenar Lloga, tha se vendimi është sjellë në kundërshtim me Kodin Zgjedhor dhe pas përfundimit të rrethit të parë zgjedhor.

Continue Reading

Lajme

Taravari, Zendeli e Shabani dërgojnë të fala nga Gostivari

Published

on

By

Taravari, Zendeli e Shabani dërgojnë të fala nga Gostivari

Kryetari aktual i Gostivarit, Arben Taravari, i cili po kërkon edhe një mandat në krye të kësaj komune, ka publikuar sot një fotografi me deputetin e Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli, të cilin e kishte kundër kandidat në raundin e parë, shkruan gazeta LAJM.

“Të fala nga Gostivari”, ka shkruar shkurt Taravari mbi fotografinë ku shihet edhe zv.ministri i arsimit, Arafat Shabani.

Lëvizja BESA ka vendosur të mbështesë kandidatët e opozitës në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale që zhvillohet të dielën. Kjo fotografi është konfirmim i këtij vendimi.

Në raundin e parë, Arben Taravari mori 15.724 vota apo 49.70%, kundërkandidati i tij nga BDI-ja Nevzat Bejta 13.190 vota apo 41.69%, kurse Fadil Zendeli 909 vota apo 2.87%. /Gazeta LAJM

Continue Reading

Aktuale