Connect with us

Lajme

Sindikata e policisë bllokon rrugët e kryeqytetit, dërgon ultimatum

Published

on

Të punësuarit në polici, në policinë pyjore, në policinë e burgjeve dhe në policë gjyqësore, në shenjë revolte për pagat e ulëta, sot kanë mbajtur protestë, ku morën pjesë rreth 100 makina dhe dhjetëra këmbësorë të cilët për disa minuta kanë shkaktuar kaos në trafik, duke bllokuar udhëkryqin afër Q.T. Mavrovasja.

Ata kanë kërkuar në mënyrë ultimative në një afat prej 15 ditësh, rritje të pagës prej 25%, edhe atë duke filluar nga ky muaj, gjithashtu kanë kërkuar edhe një marrëveshje kolektive me policinë pyjore dhe në atë të burgjeve.

“Ne po kërkojmë një pagë më të lartë sepse kostoja mujore e jetesës ka rritje prej mbi 5% në tre muajt e fundit dhe kemi edhe disa kërkesa të tjera”, thonë nga Sindikata e pavarur e policisë, e cila të njëjtat kërkesa, ditë më parë ia kishte drejtuar edhe kryeministrit të vendit, Zoran Zaev./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale