Connect with us

Lajme

Kushtet e burgjeve/ Nuk ka ushqim për të arrestuarit në Burgun e Shutkës!

Published

on

Burgu hetues ‘Shkup’, në lagjen Shuto Orizare, i njohur si ‘Burgu i Shutkës’, ku janë të vendosur të paraburgosurit, këtë vit po punon me buxhet të zvogëluar për 60 %, njofton in7.

Në dhjetë burgjet e vendit, shteti shpenzon vetëm 950 denarë për një të burgosur në muaj ose 30 denarë në ditë. Këtë e ka raportuar drejtoresha ekzekutive e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, Urania Pirovska, e cila thotë se ushqimi që marrin të burgosurit nuk është i mjaftueshëm, kështu që ata detyrohen të sigurojnë ushqim nga jashtë, më saktësisht nga shtëpitë e tyre.

Edhe pse me ndryshimin e pushtetit ka pasur përmirësim të dukshëm të kushteve nëpër burgje, Pirovska argumenton se ka ende probleme të mëdha me të cilat ballafaqohen të burgosurit në baza ditore. Ajo përmend, si shembull, faktin që asnjë burg nuk ka një mjek të përhershëm, si dhe nuk punohet pothuajse fare për risocializimin e të dënuarëve.

Ne morëm informacione se buxheti për burgun e Shkupit është ulur me 60 përqind krahasuar me vitin e kaluar. Për këtë arsye, familjet e të burgosurve janë të detyruar të sjellin ushqim dy deri në tre herë në javë. Ata ruajnë ushqim në qeliat e tyre, gjë që ndikon në higjenën, shfaqjen e insekteve. Është e patjetërsueshme që të ndahen më shumë fonde për këtë popullatë. Nuk duhet që ta përsërisim të njëjtën gjë për vite me radhë, se ekziston vetëm një mjek në institucionet e burgjeve”, ka thënë Pirovska.

Titullin si institucion me kushte më të këqija edhe kësaj here ka burgu në Idrizovë, thonë nga Komiteti i Helsinkit, duke sqaruar se kushtet në njësinë e meshkujve dhe të femërave janë nën nivelin e standardeve.

Raporti thotë se burgjet nuk marrin parasysh akomodimin, ata janë të mbipopulluar, të burgosurit nuk janë as të trajnuar për t’u socializuar dhe as nuk kanë qasje në ndonjë arsim. Raporti gjithashtu vëren se mbipopullimi është një problem i vazhdueshëm për shkak se gjykatat rrallë vendosin të zbatojnë masa ndëshkuese alternative.

Kur Komiteti i Helsinkit monitoroi të gjitha burgjet në të gjithë vendin, përveç të burgosurve, vetë policët dhe rojet janë ankuar për kushtet e punës, shkruan in7.

“Ne vazhdimisht po zgjedhim drejtorë të burgjeve që nuk e kanë idenë se çfarë do të thotë burgu dhe me çfarë popullsie do të duhet të përballen dhe të punojnë. Këto janë arsyet që ndikojnë drejtpërdrejt në cilësinë e shërbimeve që duhet të marrin të dënuarit”, ka thënë Pirovska.

Nga Komiteti i Helsinkit përkojnë që të jenë në funksion edhe masat alternative për të burgosurit, pasi ligji është miratuar katër vite më parë.

“Rrathë dhe pajisje të tjera për mbikëqyrje elektronike të të dënuarve janë blerë prej kohësh, por ato qëndrojnë si suvenire në depot e Administratës së Sanksioneve pasi nuk ka firmë për mirëmbajtjen e këtyre pajisjeve. Kjo është edhe një arsye shtesë se pse gjykatat nuk vendosin masa alternative, kurse burgjet janë të mbingarkuara edhe pas vendimit për amnisti”, thonë nga Komiteti i Helsinkit./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Video ku shihet si Arbër Ademi ofendon deputetin Halil Snopçen dhe ua ndalon fjalën deputetëve të ASH-së

Published

on

By

Video ku shihet si Arbër Ademi ofendon deputetin Halil Snopçen dhe ua ndalon fjalën deputetëve të ASH-së

Continue Reading

Kosovë

Kurti: S’do të lejoj “republikë serbe të dytë” në Kosovë

Published

on

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se nuk do të lejojë një ‘republikë të dytë serbe’ në Kosovë ngjashëm me atë në Bosnjë e Hercegovinën.

Kurti ka thënë se në Bosnjë e Hercegovinë kanë filluar duke i bashkuar komunat me shumicë serbe drejt krijimit të një entiteti autonom i cili saboton shtetin e BeH.

“Unë nuk jam kundër serbëve, por Serbia është kundër nesh dhe nuk mund të lejoj një republikë serbe të dytë në Kosovë ngjashëm siç e kanë në Bosnje sepse edhe atje kanë filluar duke i bashkuar komunat me shumicë serbe drejt krijimit të një entiteti autonom, i cili e saboton shtetin e Bosnje Hercegovinës”.

“Unë besoj se ngjashëm e kanë synimin edhe në Kosovë, pa harruar asnjëherë se krerët në Serbi janë ata që para pak viteve provuan ta bëjnë projektin e shkëmbimit territorial, i cili si ide nuk mund të them se ka vdekur, por si projekt gjithsesi dështoi. Pra, të njëjtët që provuan ndarjen e Kosovës në emër të shkëmbimit territorial, janë ata të cilët tashmë me shumë ngulm e kërkojnë asociacionin e komunave me shumicë serbe, që është i papranueshëm për ne. Prej marrëveshjeve që përmendët, besoj se kryesorja që kurrsesi nuk bën të zbatohet është kjo”, tha Kurti.

Kurti në Syri Tv ka deklaruar edhe njëherë se nuk e dëshiron nismën “Ballkani i Hapur” që mbështetet nga Edi Rama dhe Presidenti serb Vuçiç. Kurti theksoi se Serbia kërkon të destabilizojë Ballkanin.

“Nuk besoj që PS është Partia e Punës, mirëpo sa i përket disa iniciativave rajonale ne nuk pajtohemi. Unë besoj se Serbia do të destabilizojë Ballkanin, që nuk është neutrale, por ka marrë anën e Kremlinit. Nuk mund të jesh neutral mes zjarrfikësit dhe zjarrit. Ata i kanë 14 aviona MIG29. 8 i kanë marrë nga Bjellorusia dhe 6 nga Rusia dhe këtu nuk ka dilema”, tha Kurti.

Më tej kryeministri i Kosovës tha se “nisma e Ramës dhe Vuçiçit me ‘Ballkanin e Hapur’ do të dështojë sepse Ballkani nuk mund të hapet ndaj askujt tjetër, pasi është e hapur prej vitesh vetëm ndaj BE-së, SHBA-së dhe NATO-s”.

“Nuk e di plotësisht nëse plani është ta zëmë, ky Ballkani i Hapur si ide. Unë nuk mendoj se do të ketë sukses. Edhe mendoj se është i gabueshëm. Ballkani i Hapur nënkupton një synim që nuk na qenka i hapur, por duhet ta hapim, por ndaj kujt? Ne jemi të hapur ndaj BE-së dhe SHBA-së, dhe NATO-s. Por të hapet Ballkani ashtu siç është hapur Serbia për Federatën Ruse dhe Kinën, unë mendoj se është gabim”, deklaroi Kurti.

Ndër të tjera lidhur me këtë çështje, Kurti u shpreh se çdo gjë që nuk është e mirë për Kosovën, nuk është e mirë as për Shqipërinë.

“Çdo gjë që nuk është e mirë për Kosovën nuk është e mirë as për Shqipërinë , çka nuk është e mirë për Shqipërinë nuk është e mirë as për Kosovën. Ne jemi dy shtete por jemi një komb dhe duhet të rrisim bashkëpunimin dhe ndjeshmërinë për njëri-tjetrin. Në ‘Procesin e Berlinit’ udhëheq Gjermania, në ‘Ballkanin e Hapur’ udhëheq Serbia, unë besoj se procesi i Berlinit nën udhëheqjen e kancelarit Scholz është rruga e duhur drejt integrimit evropian. Nuk është shpejt por nuk ka rrugë më të mirë dhe mos harroni që Serbia dëshiron që faktorët perëndimorë të mos jenë në një vijë. Serbia dëshiron që as Gjermania të mos pajtohet me Francën dhe as Brukseli më Uashingtonin. Ndërkohë që interesi i shqiptarëve është raporti i mirë trans-atlantik, ne kemi interes sinkronizimin e dyfishtë, sinkronizimin Paris-Berlin dhe Bruksel-Uashington”, tha Kurti.

Continue Reading

Lajme

ASH: Sot përfundimisht u vërtetua në vepër se pika e dobët e pushtetit të kriminalizuar ka qenë dhe është Pushteti Gjygjësor!

Published

on

Deputetja dhe koordinatorja e grupi parlamentar të Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti përmes press konferencës për media ka reaguar pas sulmit ndaj deputetëve të ASH-së Elmi Aziri dhe Halil Snopçe nga ana e deputetit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi gjatë mbledhjes së Komisionit për Çështje Evropiane i cili ka gjuajtur me gota ndaj deputetëve të opozitës, me ç’rast dhe ka shkëmbyer fjalë fyese, përcjell in7

Nga ASH theksojnë se sot përfundimisht u vërtetua në vepër se pika e dobët e pushtetit të kriminalizuar ka qenë dhe është Pushteti Gjygjësor.

Reagimi i plotë

Sot përfundimisht u vërtetua në vepër se pika e dobët e pushtetit të kriminalizuar ka qenë dhe është Pushteti Gjygjësor!
Krimi, korrupsioni, rrugaçëria dhe skenaret e tyre u manifestuan me vandalizëm dhe akte dhune ku me ose pa hiri, u godit edhe Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Elmi Aziri.

I gjithë ky skenar i turpshëm filloi me tentimin për t’ua zgjatur mandatin gjykatësve dhe prokurorëve partiak të pushtetit, përmes kontrabandimit të ligjit. Pasiqë ne kundërshtuam, kryesuesi Arbër Ademi ofendoi personalisht Deputetin Halil Snopçe i cili e ftoi publikisht të kërkojë falje, por nuk ndodhi një gjë e tillë. Më pas, Deputeti Snopçe kërkoi përsëri ndërhyrje procedurale e cila iu mohua dhe tentoi të votohet rendi i ditës. Në shenjë revolte, ne deputetët e Aleancës për Shqiptarët dolëm në foltore që të mbrojmë të drejtën tonë për diskutim dhe të parandalojmë kontrabandimin e ligjit. Pas kësaj pasoi turpi që e pa gjithë opinioni, dhuna dhe vandalizmi i koordinatorit të BDI-së.

Kjo nuk është hera e parë që bëjnë skenare të këtilla të dhunshme me qëllim fshehjen e krimit, korrupsionit dhe kapjes së shtetit. Në Kuvend dhe skenën politike ka pasur shumë raste kur deputetët e BDI-së kanë mundur ta tregojnë veten, por i kemi parë të gjithë se si ikin nga komisionet ku duhet të mbrohen qytetarët, ose si përqafohen me kriminelët.

U bëjmë thirrje qytetarëve që të mos bien në skenare të këtilla dhe lojra të fëlliqura të BDI-së të cilët i kap panika sa herë që u rrezikohet pushteti, ose nuk u shkojnë planet deri në fund. Të gjithë duhet të dënojmë fuqimisht këto akte vandale dhe vandalistët përfundimisht të mbajnë përgjegjësi. Duam të njoftojmë gjithashtu se për sonte u ftuam edhe në kordinim, por ne nuk ulemi në një tavolinë me vandalistë të dhunshëm që nuk kanë të bëjnë as me demokracinë e as me politikën, thekson Dauti./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale