Connect with us

Lajme

Franca ende e paqartë për mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE-në

Published

on

Dy javë para mbledhjes së Këshillit të BE, Paris zyrtar ende nuk ka zbuluar nëse do të mbështesë hapjen e negociatave për pranim në BE të Maqedonisë së Veriut, transmeton in7.

Sekretari shtetëror francez për çështje evropiane, Amelie de Montschall, e pyetur në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës nëse Maqedonia e Veriut do të ketë mbështetjen franceze për fillimin e negociatave, nuk ka komentuar drejtpërdrejt, por ka lënë që vendimi të kuptohet më 15 tetor në Luksemburg.

“Për situatën në Maqedoninë e Veriut, besoj se është e nevojshme të theksohet dhe të përshëndetet marrëveshja historike e arritur me Greqinë me nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës. Nuk jam e sigurt se ka shumë qeveri në botën tonë moderne që janë aq të guximshëm për çështje të tilla të pajtimit rajonal saqë madje shkojnë aq larg sa të ndryshojnë emrin e një vendi. Unë besoj se ne duhet të jemi vërtet të vendosur dhe të mirëpresim me të vërtetë guximin politik të nevojshëm për të arritur këtë marrëveshje. Unë nuk do të paragjykoj vendimet e 15 tetorit në Luksemburg. Sidoqoftë, korriku i kaluar, në një mbledhje të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme dhe më pas të Këshillit Evropian, u angazhuan për një vendim të qartë dhe thelbësor në tetor. Që atëherë, kam pasur shumë shkëmbime me drejtuesit e Maqedonisë së Veriut dhe mund t’ju siguroj se ne po punojmë për të marrë një vendim të qartë dhe domethënës”, ka thënë de Montschall.

Pyetje të ngjashme kishte edhe deputetja nga Norvegjia, Lize Kristofersen e cila është edhe bashkëraportuese për postmonitoring dialogun për Republikën e Maqedonisë së Veriut, e cila ka konstatuar se perspektiva e BE-së është e rëndësishme për progresin e vendeve të Ballkanit dhe pyeti nëse edhe Montschall ashtu sheh në këtë çështje dhe si pasojë se kur mund të caktohet datë për fillim të negociatave.

“Për Maqedoninë e Veriut do të përgjigjem në frymë të njëjtë sikur edhe gjatë përgjigjes time të parë. Në Luksemburg më 15 tetor do të kemi diskutim të qartë dhe thelbësor – këto janë obligimet që i ndërmorrëm korrikun e kaluar. Mendoj se gjithashtu e rëndësishme është të bëhet një hap prapa: negociatat për zgjerim dhe inkuadrim nuk guxojnë ta fshehin realitetin e thellë të sfidës me të cilën përballemi në Ballkanin Perëndimor. Gjithsesi, ka probleme juridike, çështje të lidhura me qeverisjen e së drejtës, furnizimet publike, shërbimet publike, por e rëndësishme për mua është se si t’u sigurohet të rinjve në vendet e Ballkanit Perëndimor, zhvillim kulturor, njerëzor, social, ashtu që ata mbesin në vendet ku kanë lindur”, ka thënë sekretarja shtetërore francez për çështje evropiane.

Sipas Ameli de Monshalan, sot kujdesi kryesor mbi çështjet juridike është ” se si organizohemi, si sillemi politikisht ashtu që të rinjtë e këtyre vendeve të gjejnë mjete në vendet e tyre të krijojnë familje, të zhvillojnë biznes, të mësojnë dhe në fund të rriten dhe ajo të japë fryte në ato vende ku kanë lindur”.

Pas mesazheve pozitive të Bundestagut gjerman dhe Hollandës për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut, Franca mbetet anëtari i vetëm që deri më tani nuk e ka mbështetur qartë vazhdimin e rrugës së integrimit të vendit në BE.

Continue Reading

Kosovë

Kurti: S’do të lejoj “republikë serbe të dytë” në Kosovë

Published

on

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se nuk do të lejojë një ‘republikë të dytë serbe’ në Kosovë ngjashëm me atë në Bosnjë e Hercegovinën.

Kurti ka thënë se në Bosnjë e Hercegovinë kanë filluar duke i bashkuar komunat me shumicë serbe drejt krijimit të një entiteti autonom i cili saboton shtetin e BeH.

“Unë nuk jam kundër serbëve, por Serbia është kundër nesh dhe nuk mund të lejoj një republikë serbe të dytë në Kosovë ngjashëm siç e kanë në Bosnje sepse edhe atje kanë filluar duke i bashkuar komunat me shumicë serbe drejt krijimit të një entiteti autonom, i cili e saboton shtetin e Bosnje Hercegovinës”.

“Unë besoj se ngjashëm e kanë synimin edhe në Kosovë, pa harruar asnjëherë se krerët në Serbi janë ata që para pak viteve provuan ta bëjnë projektin e shkëmbimit territorial, i cili si ide nuk mund të them se ka vdekur, por si projekt gjithsesi dështoi. Pra, të njëjtët që provuan ndarjen e Kosovës në emër të shkëmbimit territorial, janë ata të cilët tashmë me shumë ngulm e kërkojnë asociacionin e komunave me shumicë serbe, që është i papranueshëm për ne. Prej marrëveshjeve që përmendët, besoj se kryesorja që kurrsesi nuk bën të zbatohet është kjo”, tha Kurti.

Kurti në Syri Tv ka deklaruar edhe njëherë se nuk e dëshiron nismën “Ballkani i Hapur” që mbështetet nga Edi Rama dhe Presidenti serb Vuçiç. Kurti theksoi se Serbia kërkon të destabilizojë Ballkanin.

“Nuk besoj që PS është Partia e Punës, mirëpo sa i përket disa iniciativave rajonale ne nuk pajtohemi. Unë besoj se Serbia do të destabilizojë Ballkanin, që nuk është neutrale, por ka marrë anën e Kremlinit. Nuk mund të jesh neutral mes zjarrfikësit dhe zjarrit. Ata i kanë 14 aviona MIG29. 8 i kanë marrë nga Bjellorusia dhe 6 nga Rusia dhe këtu nuk ka dilema”, tha Kurti.

Më tej kryeministri i Kosovës tha se “nisma e Ramës dhe Vuçiçit me ‘Ballkanin e Hapur’ do të dështojë sepse Ballkani nuk mund të hapet ndaj askujt tjetër, pasi është e hapur prej vitesh vetëm ndaj BE-së, SHBA-së dhe NATO-s”.

“Nuk e di plotësisht nëse plani është ta zëmë, ky Ballkani i Hapur si ide. Unë nuk mendoj se do të ketë sukses. Edhe mendoj se është i gabueshëm. Ballkani i Hapur nënkupton një synim që nuk na qenka i hapur, por duhet ta hapim, por ndaj kujt? Ne jemi të hapur ndaj BE-së dhe SHBA-së, dhe NATO-s. Por të hapet Ballkani ashtu siç është hapur Serbia për Federatën Ruse dhe Kinën, unë mendoj se është gabim”, deklaroi Kurti.

Ndër të tjera lidhur me këtë çështje, Kurti u shpreh se çdo gjë që nuk është e mirë për Kosovën, nuk është e mirë as për Shqipërinë.

“Çdo gjë që nuk është e mirë për Kosovën nuk është e mirë as për Shqipërinë , çka nuk është e mirë për Shqipërinë nuk është e mirë as për Kosovën. Ne jemi dy shtete por jemi një komb dhe duhet të rrisim bashkëpunimin dhe ndjeshmërinë për njëri-tjetrin. Në ‘Procesin e Berlinit’ udhëheq Gjermania, në ‘Ballkanin e Hapur’ udhëheq Serbia, unë besoj se procesi i Berlinit nën udhëheqjen e kancelarit Scholz është rruga e duhur drejt integrimit evropian. Nuk është shpejt por nuk ka rrugë më të mirë dhe mos harroni që Serbia dëshiron që faktorët perëndimorë të mos jenë në një vijë. Serbia dëshiron që as Gjermania të mos pajtohet me Francën dhe as Brukseli më Uashingtonin. Ndërkohë që interesi i shqiptarëve është raporti i mirë trans-atlantik, ne kemi interes sinkronizimin e dyfishtë, sinkronizimin Paris-Berlin dhe Bruksel-Uashington”, tha Kurti.

Continue Reading

Lajme

ASH: Sot përfundimisht u vërtetua në vepër se pika e dobët e pushtetit të kriminalizuar ka qenë dhe është Pushteti Gjygjësor!

Published

on

Deputetja dhe koordinatorja e grupi parlamentar të Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti përmes press konferencës për media ka reaguar pas sulmit ndaj deputetëve të ASH-së Elmi Aziri dhe Halil Snopçe nga ana e deputetit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi gjatë mbledhjes së Komisionit për Çështje Evropiane i cili ka gjuajtur me gota ndaj deputetëve të opozitës, me ç’rast dhe ka shkëmbyer fjalë fyese, përcjell in7

Nga ASH theksojnë se sot përfundimisht u vërtetua në vepër se pika e dobët e pushtetit të kriminalizuar ka qenë dhe është Pushteti Gjygjësor.

Reagimi i plotë

Sot përfundimisht u vërtetua në vepër se pika e dobët e pushtetit të kriminalizuar ka qenë dhe është Pushteti Gjygjësor!
Krimi, korrupsioni, rrugaçëria dhe skenaret e tyre u manifestuan me vandalizëm dhe akte dhune ku me ose pa hiri, u godit edhe Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Elmi Aziri.

I gjithë ky skenar i turpshëm filloi me tentimin për t’ua zgjatur mandatin gjykatësve dhe prokurorëve partiak të pushtetit, përmes kontrabandimit të ligjit. Pasiqë ne kundërshtuam, kryesuesi Arbër Ademi ofendoi personalisht Deputetin Halil Snopçe i cili e ftoi publikisht të kërkojë falje, por nuk ndodhi një gjë e tillë. Më pas, Deputeti Snopçe kërkoi përsëri ndërhyrje procedurale e cila iu mohua dhe tentoi të votohet rendi i ditës. Në shenjë revolte, ne deputetët e Aleancës për Shqiptarët dolëm në foltore që të mbrojmë të drejtën tonë për diskutim dhe të parandalojmë kontrabandimin e ligjit. Pas kësaj pasoi turpi që e pa gjithë opinioni, dhuna dhe vandalizmi i koordinatorit të BDI-së.

Kjo nuk është hera e parë që bëjnë skenare të këtilla të dhunshme me qëllim fshehjen e krimit, korrupsionit dhe kapjes së shtetit. Në Kuvend dhe skenën politike ka pasur shumë raste kur deputetët e BDI-së kanë mundur ta tregojnë veten, por i kemi parë të gjithë se si ikin nga komisionet ku duhet të mbrohen qytetarët, ose si përqafohen me kriminelët.

U bëjmë thirrje qytetarëve që të mos bien në skenare të këtilla dhe lojra të fëlliqura të BDI-së të cilët i kap panika sa herë që u rrezikohet pushteti, ose nuk u shkojnë planet deri në fund. Të gjithë duhet të dënojmë fuqimisht këto akte vandale dhe vandalistët përfundimisht të mbajnë përgjegjësi. Duam të njoftojmë gjithashtu se për sonte u ftuam edhe në kordinim, por ne nuk ulemi në një tavolinë me vandalistë të dhunshëm që nuk kanë të bëjnë as me demokracinë e as me politikën, thekson Dauti./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Goditja me raketa në qendrën tregtare në Ukrainë, Blinken: Bota është tmerruar

Published

on

Sulmi me raketa ruse në një qendër tregtare në Ukrainë sot është i fundit në një “varg mizorish” në vend dhe bota është “e tmerruar”, tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Në një deklaratë në Twitter, Blinken shkroi: “Ne do të vazhdojmë të mbështesim partnerët tanë ukrainas dhe të kërkojmë llogari nga Rusia, përfshirë ata që janë përgjegjës për mizoritë.”

Diku tjetër, zëdhënësi i Kombeve të Bashkuara, Stephane Dujarric tha se OKB-ja ishte e shqetësuar për intensifikimin e luftimeve në Ukrainë dhe sulmin “i mjerueshëm” në qendrën tregtare.

“Është për të ardhur keq, për të thënë më së paku. Çdo lloj infrastrukture civile, e cila përfshin padyshim qendrat tregtare dhe civilët nuk duhet të jenë kurrë në shënjestër,” u tha Dujarric gazetarëve.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se shumë civilë dyshohet se kanë vdekur ose janë plagosur pas sulmit të sotëm. /balkanweb

Continue Reading

Aktuale