Connect with us

Lajme

VMRO-DPMNE: LSDM do të pësojë debakël në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

“Paniku i LSDM-së po rritet çdo ditë. Karriera politike e Zoran Zaev ka mbaruar. Humbja për LSDM-në në zgjedhjet e ardhshme është gjithnjë e më e dukshme. Sondazhet tregojnë se besimi tek Zaev dhe qeveria e tij po bie. Tashmë është e qartë se qeveria e ardhshme e Republikës së Maqedonisë do të formojë VMRO-DPMNE. Për këtë arsye Zaev ka frikë nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare”thonë përmes një kumunikate për mediat nga partia opozitare VMRO-DPMNE, përcjell in7.

“Qytetarët e Republikës së Maqedonisë nuk do t’i harrojnë krimet e kësaj qeverie, ata nuk do ta harrojnë zhvatjen milionëshe, përndjekjen politike dhe regresin e shtetit në çdo fushë. Hetimi për rastin ‘Zhvatja’ është një shembull klasik se si një shtet nuk duhet të funksionojë. Qytetarët do të ndëshkojnë Zaevin dhe LSDM-në kurdo që të zhvillohen zgjedhjet. E ardhmja evropiane e Republikës së Maqedonisë është e kërcënuar nga qeveria kriminale e Zaev. Me kryeministrin Zoran Zaev nuk do të ketë përparim për vendin tonë përveç ngecjes. Është koha për t’i dhënë fund sundimit kriminal të LSDM-së dhe Zaevit. Është koha për të filluar rindërtimin e Republikës së Maqedonisë “, thonë në fund të kumunikatës së lëshuar për mediat nga kjo parti.

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale