Connect with us

Lajme

KARAKAÇANOV: VMRO lëshon qeverinë nëse Bullgaria miraton fillimin e negociatave të RMV-së me BE-në

Published

on

Zëvendëskryeministri bullgar Krasimir Karakaçanov është kategorik se Bullgaria në këtë fazë nuk duhet të japë dritën e gjelbër Maqedonisë së Veriut për të filluar negociatat.

“Kabineti bullgar duhet të dalë me një qëndrim të qëndrueshëm se nuk do të mbështesë anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE”, këtë ka kërkuar Zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov, përcjell in 7.

Ai ka dhënë një ultimatum që nëse nuk e bën këtë, partia e tij, VMRO, është e gatshme të largohet nga qeveria.

Arsyeja për këtë veprim, sipas tij, është mospërmbushja e marrëveshjes së fqinjësisë së mirë nga Maqedonia e Veriut në drejtim të pastrimit të çështjeve në historinë e përbashkët.

Karakaçanov është kategorik që në këtë fazë Bullgaria nuk duhet të japë dritën e gjelbër për të filluar negociatat derisa “të pastrohen të gjitha falsifikimet e historisë së popullit bullgar nga Maqedonia e Veriut”.

“I vetmi vendim i duhur është ai që do të sjellë Këshilli i Ministrave. Ne vlerësojmë se Maqedonia e Veriut nuk ka bërë aq sa duhet për të zbatuar marrëveshjen midis dy vendeve dhe për këtë arsye ne nuk do ta mbështesim atë”, ka thënë Karakaçanov.

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale