Connect with us

Lajme

Pastrimi i listës zgjedhore, rikthehet në agjendë

Published

on

A do të pritet pesë minuta në 12 minuta për ta azhurnuar Listën e Votuesve ?Pikërisht për numrin e votuesve të regjistruar në listë gjithmonë dyshimet ngritën para zgjedhjeve. Më të zakonshmet janë se ka midis 100.000 dhe 200.000 votues fantazmë, të cilët në një sistem zgjedhor proporcional mund të ndikojnë se kush do të fitojë. Gjykatësja Mirjana Lazarovska Trajkovska, si pjesë e projektit “Mbrojtje juridike e të drejtave të votuesve” të Institutit për Kërkime Politike, theksoi se tani është koha e duhur, një vit para zgjedhjeve, që shteti të hartojë mekanizma me të cilët të gjithë qytetarët do të përfshihen në Listën e Votuesve, sepse kështu do të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar. Ajo e hapi dilemën nëse sistemi i kontrollit të kryqëzuar të të dhënave nga disa institucioneve të azhurnimit të listave është modeli i duhur.

“Ka vende me praktika të tjera, ka vende ku Lista e Votuesve është një përgjegjësi e përbashkët midis shtetit dhe qytetarëve, kështu që iu mbetet atyre të regjistrohen në Listën e Votuesve, dhe deri te vendet ku e drejta e votës është një detyrë, e drejta e votës është detyrim. Pra, jemi në një model që funksionon ligjërisht në Maqedoni për dekada të tëra. Sapo detyrimin ta marrë përsipër shteti, pasi është në gjendje që të marrë të gjitha evidencat që kanë të bëjnë me qytetarët, dhe sepse është kështu, shteti duhet ta respektojë atë detyrim siç parashikohet në Kodin Zgjedhor”-tha Mirjana Lazarevska Trajkovska, ish gjykatëse në Strasburg

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska thotë se të gjithë qytetarët duhet të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës.

“Ne nuk duhet t’i lejojmë askujt t’ia shkurtojmë të drejtën e votës, e as emrat e dikujt të keqpërdoren në mënyrë që dikush të votojë më shumë herë. Një nga rekomandimet e OSBE / ODIHR për Kodin Zgjedhor është saktësisht azhurnimi i Listës së Votuesve për të bërë të mundur, që ajo të bëhet vazhdimisht në mënyrë që askush të mos privohet nga e drejta e votës së tij/saj. Theksohet edhe nevoja që personat me dokumente personale të skaduara të mos privohen nga e drejta e tyre e votimit”-pohoi Renata Deskoska, ministre e Drejtësisë.

Avokati i Popullit Ixhet Mehmeti gjithashtu thekson se institucionet duhet të bëjnë ndryshime cilësore në legjislacionin zgjedhor.

“Përshtypja ime është se nuk ka asnjë nismë të vërtetë, nga institucionet kompetente për ndryshime thelbësore dhe cilësore. Kur e them këtë, dua të them para së gjithash si të azhurnojmë listën e zgjedhësve. Në praktikë, së bashku me kapacitetin e dobët të autoriteteve zgjedhore dhe zgjidhjet e papërshtatshme normative në Kodin Zgjedhor, i krijojnë shumicën e problemeve”-theksoi Ixhet Memeti, avokat i Popullit.

Ekspertët mbi këtë temë shpesh thonë se Lista e Votuesve mund të pastrohet, por partitë politike, veçanërisht ato në pushtet, nuk duan që kjo të ndodhë sepse ashtu vijnë më lehtë te fitorja.

ALSAT

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale