Connect with us

Lajme

‘Pranvera shqiptare fillon nga Kosova’, Intelektualët shqiptarë paralajmërojnë ndryshim pushteti në Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Ndryshimi i pushtetit tashmë është një realitet në Maqedoninë e Veriut, pasi Zoran Zaev nuk i ka plotësuar pritjet e qytetarëve, ky ishte qëndrimi i intelektualëve shqiptar në konferencën e sotme me titull, ‘Pranvera shqiptare fillon nga Kosova’. transmeton in7.

Ata thonë se kryeministri po humbet besimin tek shqiptarët, besim ky i fituar në zgjedhjet e fundit parlamentare. Ish-deputeti i PDSH-së, Bekim Foku thotë se edhe pse premtimet ishin të larta, asgjë nuk ka ndryshuar në Maqedoni e Veriut, madje situata është edhe më e keqe, shkaku i migrimit të qytetarëve drejt BE-së.

“Në Maqedoninë e Veriut, pretendohej se Zaev do të bëjë ndryshime thelbësore në të gjitha sferat. Ai i ndryshoi vetëm figurat, përkatësisht njerëzit, por sistemi i të qeverisurit fare nuk ka ndryshuar. Ne jemi në të njëjtin drejtim, me mosbesimin ndaj sistemit të drejtësisë, pasi siç shihet edhe me zhvatjet që po ndodhin. Është edhe më keq kur shohim këtë ekzod, përkatësisht ikjen e qytetarëve nga Maqedonia e Veriut në kohën e Zoran Zaevit”, ka thënë Qoku.

Kryetari i Komunës së Gostivarit Arben Taravari pajtohet me atë që duhet të ketë ndryshim të qeverisë, ai thotë se kurdo që të mbahen zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut, duhet të priten ndryshime të qeverisjes.

“Për momentin e shihni se si është situata, nuk ka asnjë përmirësim, por shpresojmë që në zgjedhjet e ardhshme, kurdo që ato të zhvillohen, qoftë në prill, maj, qershor apo më së voni në tetor, a tek ne ka të ngjarë të ketë edhe zgjedhje të parakohëshme, definitivisht priten të ndodhin ndryshime”, ka thënë Taravari.

Dëshmi e qartë është se qeveria nuk interesohet për qytetarët, nuk po merr pothuajse asnjë masë për t’u marrë me ndotjen e ajrit dhe të ambientit. Kjo, sipas aktivistit, Ariant Xhaferi, thotë mjaftueshëm për atë lloj njerëzish që drejtojnë vendin.

“Unë shpesh kam thënë që ndryshimi rrënjësor kërkohet masa radikale. Për masa të tilla duhen liderë guximtarë, të cilët duhet të marrin disa masa, të cilat nuk do të jenë populiste dhe nuk do t’u sjellin atyre vota”, ka thënë aktivisti Xhaferi.

Qëndrimi i përbashkët i intelektualëve shqiptarë ështe se në fillim do të ketë ndryshim të qeverisjes në Kosovë, në zgjedhjet që do të mbahen në tetor, e pastaj ndryshim të qeverisjes pritet edhe në Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale