Connect with us

Lajme

Fjalimi i Zoran Zaevit në Asamblenë e KB në New York (VIDEO)

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev mbrëmë iu drejtua një seance plenare të Asamblesë së Përgjithshme të KB në New York të SHB-së.

Në vijim pjesë nga fjalimi i Kryeministrit Zaev:

“Vendi im ka qenë anëtar i Kombeve të Bashkuara që nga viti 1993, por sot po ju drejtohem për herë të parë si përfaqësues i Republikës së Maqedonisë Veriore. Këtë vit Marrëveshja e Prespës hyri në fuqi, duke zgjidhur kontestin 27-vjeçar që kishim me Greqinë. Diferenca bilaterale kishte implikime serioze negative, rajonale dhe shumëpalëshe, e për fat të keq u bë e njohur në të gjithë botën si një problem i vështirë dhe mashtrues.

Sot kemi vetëm të mira nga kjo diferencë e zgjidhur. Më në fund kemi përfunduar kartën tonë të identitetit të KB. Përskaj emrit Republika e Maqedonisë së Veriut, qëndron: Gjuha maqedonase dhe shtetësia: Maqedonase / qytetare e Republikës së Maqedonisë Veriore. Tani kemi marrëdhënie jashtëzakonisht të mira me Greqinë. Bashkëpunimi dypalësh është përmirësuar. Duke vepruar kështu, ne kemi kontribuar në forcimin e stabilitetit rajonal dhe nxitjen e zhvillimit të Ballkanit Perëndimor. Marrëveshja e Prespës, së bashku me Marrëveshjen e Miqësisë me Bullgarinë, ka përshpejtuar integrimin tonë në NATO dhe largoi pengesat më të mëdha për integrimin tonë në BE.

Dua të theksoj këtu se ne jemi mirënjohës ndaj KB për të gjithë mbështetjen e saj, veçanërisht gjatë 20 viteve të punës së përkushtuar dhe të palodhshme të Matthew Nimetz, Përfaqësuesit Special të Sekretarit të Përgjithshëm të KB, i cili ka punuar me ne për të gjetur një zgjidhje. Ne besojmë se Marrëveshja e Prespës është një shembull i vërtetë i fuqisë së diplomacisë dhe dialogut. Është një shembull i dobishëm për shumë pyetje të tjera të hapura. Çdo problem është i ndryshëm dhe specifik në këtë botë, por dialogu dhe diplomacia mbeten mënyra më e mirë për zgjidhjen e tyre. Si udhëheqës të vendeve tona, u kemi borxh qytetarëve që t’i zgjidhim problemet, të ruajnë paqen dhe të krijojnë kushte për zhvillim dhe një jetë më të mirë për të gjithë.

Të dashur kolegë,

Unë kam nderin t’i drejtohem këtij organi të rëndësishëm në një kohë kur është veçanërisht e rëndësishme të ribashkohemi për të luftuar sfidat ekzistuese dhe ato në zhvillim dhe të riafirmojmë vlerat tona të përbashkëta – paqen, demokracinë, të drejtat e njeriut, sundimin e ligjit dhe zhvillimin e qëndrueshëm. Bota është në një udhëkryq dhe për këtë arsye kemi nevojë për një organizatë më të fortë të Kombeve të Bashkuara që do të qëndrojë prapa të gjithëve dhe të japë rezultate për të gjithë. Dhe mos lini askënd pas. Në një botë të sunduar nga pasiguria, ekziston nevoja për një rend ndërkombëtar të bazuar në rregulla, multilateralizëm efektiv, në të cilin Kombet e Bashkuara do të luajnë një rol thelbësor.

Menaxhimi i përgjegjshëm, brenda organizatave ndërkombëtare, kërkon aftësi të reja, të shumëanshme dhe të ndryshme, por në të njëjtën kohë qasje dhe zgjidhje të guximshme bazuar në respektimin e rreptë të parimeve dhe normave të dakorduara. Bota vazhdon të përballet me probleme që tejkalojnë kufijtë, probleme që padyshim janë përtej kontrollit tonë individual. Këtë gusht, për herë të parë në histori, Islanda humbi një akullnajë të tërë për shkak të ndryshimit të klimës. Në një shkëmb në Islandë u ngrit një pllakë bronzi për të përkujtuar atë që dukej si një akullnajë e përjetshme në mënyrë që të mos harrohet zhdukja e saj si rezultat i ngrohjes globale. Ky duhet të jetë një paralajmërim global për të gjithë ne……….

https://www.facebook.com/in7.tv/videos/392852744739761/

Continue Reading

Lajme

Luma për incidentin në Kuvend: Ky akt duhet dënuar

Published

on

By

Luma për incidentin në Kuvend: Ky akt duhet dënuar

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Video ku shihet si Arbër Ademi ofendon deputetin Halil Snopçen dhe ua ndalon fjalën deputetëve të ASH-së

Published

on

By

Video ku shihet si Arbër Ademi ofendon deputetin Halil Snopçen dhe ua ndalon fjalën deputetëve të ASH-së

Continue Reading

Kosovë

Kurti: S’do të lejoj “republikë serbe të dytë” në Kosovë

Published

on

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se nuk do të lejojë një ‘republikë të dytë serbe’ në Kosovë ngjashëm me atë në Bosnjë e Hercegovinën.

Kurti ka thënë se në Bosnjë e Hercegovinë kanë filluar duke i bashkuar komunat me shumicë serbe drejt krijimit të një entiteti autonom i cili saboton shtetin e BeH.

“Unë nuk jam kundër serbëve, por Serbia është kundër nesh dhe nuk mund të lejoj një republikë serbe të dytë në Kosovë ngjashëm siç e kanë në Bosnje sepse edhe atje kanë filluar duke i bashkuar komunat me shumicë serbe drejt krijimit të një entiteti autonom, i cili e saboton shtetin e Bosnje Hercegovinës”.

“Unë besoj se ngjashëm e kanë synimin edhe në Kosovë, pa harruar asnjëherë se krerët në Serbi janë ata që para pak viteve provuan ta bëjnë projektin e shkëmbimit territorial, i cili si ide nuk mund të them se ka vdekur, por si projekt gjithsesi dështoi. Pra, të njëjtët që provuan ndarjen e Kosovës në emër të shkëmbimit territorial, janë ata të cilët tashmë me shumë ngulm e kërkojnë asociacionin e komunave me shumicë serbe, që është i papranueshëm për ne. Prej marrëveshjeve që përmendët, besoj se kryesorja që kurrsesi nuk bën të zbatohet është kjo”, tha Kurti.

Kurti në Syri Tv ka deklaruar edhe njëherë se nuk e dëshiron nismën “Ballkani i Hapur” që mbështetet nga Edi Rama dhe Presidenti serb Vuçiç. Kurti theksoi se Serbia kërkon të destabilizojë Ballkanin.

“Nuk besoj që PS është Partia e Punës, mirëpo sa i përket disa iniciativave rajonale ne nuk pajtohemi. Unë besoj se Serbia do të destabilizojë Ballkanin, që nuk është neutrale, por ka marrë anën e Kremlinit. Nuk mund të jesh neutral mes zjarrfikësit dhe zjarrit. Ata i kanë 14 aviona MIG29. 8 i kanë marrë nga Bjellorusia dhe 6 nga Rusia dhe këtu nuk ka dilema”, tha Kurti.

Më tej kryeministri i Kosovës tha se “nisma e Ramës dhe Vuçiçit me ‘Ballkanin e Hapur’ do të dështojë sepse Ballkani nuk mund të hapet ndaj askujt tjetër, pasi është e hapur prej vitesh vetëm ndaj BE-së, SHBA-së dhe NATO-s”.

“Nuk e di plotësisht nëse plani është ta zëmë, ky Ballkani i Hapur si ide. Unë nuk mendoj se do të ketë sukses. Edhe mendoj se është i gabueshëm. Ballkani i Hapur nënkupton një synim që nuk na qenka i hapur, por duhet ta hapim, por ndaj kujt? Ne jemi të hapur ndaj BE-së dhe SHBA-së, dhe NATO-s. Por të hapet Ballkani ashtu siç është hapur Serbia për Federatën Ruse dhe Kinën, unë mendoj se është gabim”, deklaroi Kurti.

Ndër të tjera lidhur me këtë çështje, Kurti u shpreh se çdo gjë që nuk është e mirë për Kosovën, nuk është e mirë as për Shqipërinë.

“Çdo gjë që nuk është e mirë për Kosovën nuk është e mirë as për Shqipërinë , çka nuk është e mirë për Shqipërinë nuk është e mirë as për Kosovën. Ne jemi dy shtete por jemi një komb dhe duhet të rrisim bashkëpunimin dhe ndjeshmërinë për njëri-tjetrin. Në ‘Procesin e Berlinit’ udhëheq Gjermania, në ‘Ballkanin e Hapur’ udhëheq Serbia, unë besoj se procesi i Berlinit nën udhëheqjen e kancelarit Scholz është rruga e duhur drejt integrimit evropian. Nuk është shpejt por nuk ka rrugë më të mirë dhe mos harroni që Serbia dëshiron që faktorët perëndimorë të mos jenë në një vijë. Serbia dëshiron që as Gjermania të mos pajtohet me Francën dhe as Brukseli më Uashingtonin. Ndërkohë që interesi i shqiptarëve është raporti i mirë trans-atlantik, ne kemi interes sinkronizimin e dyfishtë, sinkronizimin Paris-Berlin dhe Bruksel-Uashington”, tha Kurti.

Continue Reading

Aktuale