Connect with us

Lajme

Apeli sjell vendim për lirimin e të akuzuarëve për rastin e ‘Haraçinës’ që nga janari i vitit 2000

Published

on

Gjykata e apelit thuajse pas 19 viteve ka sjellë vendim final për lirimin nga aktakuza të Ramiz Asani, Muça Bajrami, Emrula Emrulai dhe Lirim Dinarica të cilët janë akuzuar për vrasjen e tre policëve Kiril Petrushevski, Aco Angelovski dhe Erol Gotak, ngjarje e ndodhur më 11 janar të vitit 2000 në hyrje të Haraçinës.

Lirim Dinarica, një nga të akuzuarit pas publikimit të vendimit final nga Gjykata penale deklaroi se mbrojtja e tyre ka pasur dhjetra dëshmitarë të cilët kanë deklaruar se aid he të akuzuarit tjerë nuk kanë asnjë lidhje me vrasjen e tre policëve.

‘Kemi kaluar 18 vite në torturë, maletrtim dhe lavrinte gjyqësore dhe vetëm lëkura jonë e din si kemi qenë, e dhimbshme është që në burgjet tona qëndrojnë shumë njerëz të pafajshëm, jo vetëm për këtë rast por edhe për shumë të tjerë’, deklaroi atëherë Dinarica.

Për këtë rast të akuzuar ishin edhe 6 persona përshirë këtu edhe tashmë të ndjerit Bashkim Asani dhe Agim Asani. Të akuzuarit tashmë kishin marrë vendimin për lirim për shkak të mungesës së dëshmive por ankesa e prokurorisë në gjykatën e apelit e kishte kthyer rastin nga fillimi.

Këtë herë prokuroria ankohej, por gjykata e apelit nuk pranoi ankesën dhe vërtetoi pafajësinë e tyre. Tre policët të cilët më 11 janar të vitit 2000 u vranë duke marrë pjesë në aksionin për gjetjen e automobilëve të vjedhur me çka ndaj tyre ishte shtënë me armë automatike.

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale