Connect with us

Sport

UEFA konfirmon disa ndryshime për Ligën e Kombeve

Published

on

Të martën, shtëpia e futbollit evropian i konfirmoi katër ligat e Ligës së Kombeve 2020/21 si dhe i ka lajmëruar disa ndryshime të fundit në formatin e kësaj gare.

Struktura e re e ligës përbëhet nga 16 skuadra në Ligat A, B dhe C, ndërsa vetëm shtatë skuadra në ligën D.

Shorti për fazën e grupeve do të mbahet më 3 mars të vitit 2020, në Amsterdam, por tashmë Kosova i di kundërshtarët potenciale të vet.

Pasi triumfoi në grupin e vet në Ligën D në sezonin inaugurues të Ligës së Kombeve, Kosova e fitoi promovimin në Ligën C për sezonin e ardhshëm, ku kundërshtare e mundshme e Kosovës është edhe Shqipëria.

Kundërshtaret e tjera të Kosovës mund të jenë: Greqia, Mali i Zi, Gjeorgjia, Maqedonia e Veriut, Bjellorusia, Qipro, Estonia, Sllovenia, Lituania, Luksemburgu, Armenia, Azerbajxhani, Kazakistani ose Moldavia.

Skuadrat do të ndahen në katër grupe të përbëra nga katër skuadra. Fituesi i grupit do të promovohet në Ligën B, ndërsa dy ekipe të Ligës C do të bien në Ligën D për edicionin e tretë të garës.

Dy skuadrat që do të bien nga Liga C do të vendosen përmes play-offs me dy ndeshje, një në shtëpi e një si mysafir. Në play-offs do të marrin pjesë katër klubet e radhitura në pozitën e katërt në grupe.

Kalendari i Ligës së Kombeve 2020/21

Java e parë: 3–5 shtator 2020
Java e dytë: 6–8 shtator 2020
Java e tretë: 8–10 tetor 2020
Java e katërt: 11–13 tetor 2020
Java e pestë: 12–14 nëntor 2020
Java e gjashtë: 15–17 nëntor 2020
Finalet: 2–6 qershor 2021

Continue Reading

Lajmet kryesore

Tetë ndeshje pa fitore, shkarkohet nga pankina ish mesfushori i Milanit

Published

on

Mark Van Bommel nuk është më trajner i Wolfsburg.

Tekniku holandez mori drejtimin e skuadrës gjatë merkatos së verës, pro aventura e tij në pankinën e klubit gjerman zgjati rreth 4 muaj, pasi sot iu komunikua zyrtarisht shkarkimi.

Van Bommel u bë protagonist që në fillim, pasi pa Wolfsburgun të eliminohej nga Kupa e Gjermanisë për shkak të një zëvendësimi më shumë të kryer pikërisht nga holandezi, megjithatë starti në kampionat ishte i mirë, me fitore në katër ndeshjet e para radhazi.

Megjithatë më pas filloi malorja, me 8 ndeshje radhazi pa fitore dhe katër humbje radhazi në kampionat, më e fundit pasditen e djeshme në shtëpi ndaj Freiburg, çka bëri që drejtuesit e klubit t’i komunikojnë shkarkimin.

Continue Reading

Sport

Momenti kur Koeman rrethohet dhe sulmohet nga tifozët e Barcelonës (Video)

Published

on

Humbja në “Camp Nou” kundër Real Madridit i ka trishtuar tej mase tifozët e Barcelonës.

Mbështetësit e skuadrës nga Katalonia e kanë gjetur një mënyrë shumë të ashpër për të reaguar pas ndeshjes dhe ata zemërimin e tyre e kanë shprehur mbi trajnerit e klubit Ronald Koeman, transmeton KosovaPress.

Pamjet që po shpërndahen nëpër rrjetet sociale tregojnë momentin kur trajneri holandez rrethohet nga dhejtra tifozë të Barcelonës dhe sulmohet mbi veturën e tij. Gjithsesi Koeman ia del që të largohet nga vendi i ngjarjes pa lëndime për shkak se ishte brenda veturës.
Kujtojmë se Koeman është duke kaluar një periudhë shumë të vështirë te Barça dhe rezultate negative të njëpasnjëshme si në kampionat ashtu edhe në Ligën e Kampionëve.

Continue Reading

Sport

Juventusi dëshiron portierin e Chelseas

Published

on

Juventusi është duke menduar për opsionet në portë për merkaton e ardhshme.

Juventusi është i etur për të sjellë portierin e Chelsea Kepa Arrizabalaga – sipas Fichajes.

27-vjeçari shihet si zëvendësuesi ideal për Wojciech Szczesny, i cili është përballur me shumë kritika në fillim të sezonit.

Massimiliano Allegri është një admirues i zjarrtë i Kepës dhe ai mund të jetë i hapur për të kaluar në mes të mungesës së minutave të rregullta te Chelsea. /Lajmi.net/

Continue Reading

Aktuale