Connect with us

Lajmet kryesore

Gjermania: Për RMV pa kushte – për Shqipërinë rekomandim të kushtëzuar

Published

on

Bundestagu gjerman do të votojë nesër mbi një propozim për të aprovuar fillimin e negociatave me BE për Maqedoninë e Veriore dhe për Shqipërinë. Nuk ka kundërshtime për Shkupin, por Tirana do të përballet me kushte shtesë, shkruan Deutsche Welle, përcjell in7.

Se Maqedonia e Veriut do të marrë konfirmimin nga Bundestagu, kjo është e sigurt që nga zgjidhja e mosmarrëveshjes për emrin, shkruan Frankfurter Algemeine Zeitung (FAZ), duke parashikuar se Shkupi të enjten do të marrë “plotësisht dritë të gjelbërt”, kurse Tirana dritë “të gjelbërt të errët”.

Me fjalë të tjera, duke u nisur nga një dokument pune, të përgatitur nga partitë qeverisëse gjermane CDU dhe SPD, FAZ merr vesh se për Maqedoninë e Veriut do të aprovohet fillimi i negociatave pa kushte shtesë, ndërsa Shqipëria do të duhet të përmbushë një seri kërkesash.

“Seksioni për Maqedoninë e Veriut (nga këndvështrimi i përbashkët i SPD dhe CDU v.a) është dukshëm më i shkurtër dhe i qartë. Fraksionet përshëndesin “arritjet e rëndësishme” të vendit, të cilat vazhdojnë të ndryshojnë në një atmosferë politike gjithëpërfshirëse dhe të hapur. Ka edhe lavdërime për përmirësimin e kulturës së kompromisit në Shkup. Projekt raporti për Shqipërinë është shumë më i detajuar dhe kritik, “shkruan FAZ, përcjell in7.

Ndërka për sa i përket Shqipërisë, Bundestagu do të pranojë hapjen e negociatave me Shqipërinë vetëm me parakushte.

“Bisedimet me Tiranën do të jenë në gjendje të fillojnë vetëm pasi vendi të ketë përmbushur një duzinë parakushtesh konkrete dhe të përgjithshme. Para së gjithash, funksionimi i Gjykatës Kushtetuese dhe asaj Supreme do të duhet të sigurohet. (…) Procedimet penale kundër të gjithë gjykatësve dhe prokurorëve që iu nënshtruan vetingut duhet të marrë epilog. Për më tepër, ligji zgjedhor do të duhet të reformohet dhe duhet të miratohet një ligj për transparencën e financimit të partive, “shkruan FAZ, përcjell in7.

Definitivisht kushti i fundit i Bundestagut do të jetë që në fillim të hapjes së negociatave, e ky është hapja e Kapitujve 23 (Gjyqësori dhe të Drejtat Themelore) dhe 24 (Drejtësia, Liria dhe Siguria)dhe do të mbetet i hapur deri në fund të negociatave. Kjo nuk është diçka e re, përfundon FAZ, sepse kjo ka qenë linja zyrtare e BE-së për disa vjet.

Por sidoqoftë, për sa i përket shpresave të të dy vendeve, fjala e Bundestagut nuk është e fundit. Pyetja është se si do të kapërcehet kundërshtimi i Francës dhe Hollandës?

Continue Reading

Lajmet kryesore

Tetë ndeshje pa fitore, shkarkohet nga pankina ish mesfushori i Milanit

Published

on

Mark Van Bommel nuk është më trajner i Wolfsburg.

Tekniku holandez mori drejtimin e skuadrës gjatë merkatos së verës, pro aventura e tij në pankinën e klubit gjerman zgjati rreth 4 muaj, pasi sot iu komunikua zyrtarisht shkarkimi.

Van Bommel u bë protagonist që në fillim, pasi pa Wolfsburgun të eliminohej nga Kupa e Gjermanisë për shkak të një zëvendësimi më shumë të kryer pikërisht nga holandezi, megjithatë starti në kampionat ishte i mirë, me fitore në katër ndeshjet e para radhazi.

Megjithatë më pas filloi malorja, me 8 ndeshje radhazi pa fitore dhe katër humbje radhazi në kampionat, më e fundit pasditen e djeshme në shtëpi ndaj Freiburg, çka bëri që drejtuesit e klubit t’i komunikojnë shkarkimin.

Continue Reading

Lajmet kryesore

ZYRTARE / Në Dibër nuk ka raund të dytë, Bekim Pocesta fiton betejën ligjore (Dokument)

Published

on

Anulohen rezultatet e votimit për listat për kandidatët për kryetar dhe këshilltarë të Komunës së Dibrës, për vendvotimin nr.0543 në Zgjedhjet Lokale 2021, njofton Gjykata Administrative Shkup, përcjell in7.

Nga Gjykata Administrative Shkup njoftojn se padia nga Koalicioni Aleanca për Shqiptarë dhe Alternativa, kundër Aktvendimit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor UP1 nr. 11-27 e ngritur kundër Vendimit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor UP1 nr. 11-27 nga data 20.10.2021, PRANOHET.

Vendimi i kontestuar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve UP1 nr. 11-27 nga data 20.10.2021, ANULOHET DHE VENDOSHET SI MË POSHTË:

PRANOHET ankesa e Koalicionit ALEANCA PËR SHQIPTARËT DHE ALTERNATIVA nga Tetova për shkelje të procedurës së votimit dhe përmbledhje të rezultateve të parashikuara me Kodin Zgjedhor.

Anulohen rezultatet e votimit për listat për kandidatët për kryetar dhe këshilltarë të Komunës së Dibrës, për vendvotimin nr.0543 në Zgjedhjet Lokale 2021.- thuhet në njoftimin zyrtarë të gjykatës administravive./in7.tv/

LINKU I DOKUMENTIT

Continue Reading

Kosovë

Shqipëria me kërkesë ndaj NATO-s që t’i kushtojë rëndësinë e duhur Kosovës kur kërcënohet nga Serbia

Published

on

By

Në ditën e dytë të takimit të ministrave të vendeve të Aleancës në Bruksel, udhëheqësit politikë diskutuan edhe për bashkëpunimin NATO-BE.

Në kuadër të këtij bashkëpunimi, Shqipëria ka kontribuuar për tre vite në misionin e NATO-s në detin Egje, por për t’u nënvizuar janë edhe prezenca e FA në Mali dhe në Bosnje dhe Hercegovinë.

Në këtë sesion, ministri Peleshi u ndal edhe në rolin në rritje të Rusisë dhe Kinës në këtë rajon. “Këto dy vende po avancojnë objektivat e tyre strategjikë në rajonin tonë, nëpërmjet lidhjeve të tilla historike, kulturore, ekonomike, apo nëpërmjet influencës së tyre në vende apo pjese te rajonit”.

Ministri Peleshi përpara homologëve të tij nuk la pa përmendur edhe ngjarjet e javëve të fundit në Kosovë, për të cilat ai kërkoi vëmendje më të madhe nga Aleanca. “Ngjarjet e fundit të ndodhura në veri të Kosovës nuk janë dhe nuk duhet të trajtohen si të izoluara. Ne jemi dëshmitarë të një modeli shqetësues që na prezantohet nga pala serbe, e cila vijon të pajiset me sisteme moderne armatimi nga Rusia dhe Kina, sterviten bashkerisht dhe siç ishim dëshmitarë së fundmi, dërgoi trupa ushtarake në kufirin me Kosovën, të cilët u ‘bekuan’ edhe nga ambasadori rus në Beograd. Në këndvështrimin tonë ky është një mesazh shumë shqetësues, të cilit Aleanca duhet t’i kushtojë rëndësinë e duhur. Shqipëria të gjithë ne në NATO apo në BE, duhet të jemi të kujdesshëm që në rastin më të mirë t’i ‘kalibrojmë’ qasjet dhe deklaratat që të mos mbeten të paqarta kur ushtria serbe i afrohet kufirit të Kosovës, e cila është në të drejtën e saj dhe i duhen njohur përpjekjet për të siguruar rend dhe siguri për të gjithë qytetarët. Kosova nuk është as çerek shteti, as gjysmë shteti, por shtet në kuptimin e plotë të fjalës.”- theksoi ministri Peleshi.

Gjatë punimeve të këtij Ministeriali, Peleshi u takua edhe me ministrat e Mbrojtjes së vendeve kontribuuese në misionin e NATO-s në Letoni. Ministrat diskutuan kontributet aktuale dhe ato të planifikuara, si dhe çdo çështje që ka të bëjë me mbarëvajtjen e këtij angazhimi.

Shqipëria është një ndër vendet që kontribuon në Grup-Batalionin e NATO-s në Letoni, i cili ka në përbërje ushtarakë nga vende të tilla si: Kanadaja, Çekia, Italia, Mal i Zi, Polonia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja. Deri më tani vendi ynë ka kontribuuar në këtë mision me 1392 trupa në total.

Burimi

Continue Reading

Aktuale