Connect with us

Lajme

Brenda 7 muajsh Shkupi do të pajiset me 33 autobusë të rinj ekologjikë

Published

on

Shkup, 25 shtator – Shkupi do të pajiset me 33 autobusë të rinj ekologjikë me gaz të cilat do të jenë pjesë e parkut vozitës të Ndërmarrjes Qarkulluese Publike Shkup. Këtë sot në konferencën për shtyp e bëri të ditur kryetari i Shkupit Petre Shilegov.

“Angazhimi im, angazhimi i Qytetit të Shkupit është krijimi i një transporti publik i cili do të jetë edhe ekonomikisht efikas dhe i cili nuk do ta ndotë mjedisin e jetesës. Sot e nënshkruam marrëveshjen me njërin ndër prodhuesit më të mëdhenj mëme renome të autobusëve “MAN për furnizimin e autobusëve të rinj të cilat do të jenë në Shkup më së voni për shtatë muaj nga dita e nënshkrimit të kësaj marrëveshje”, tha Shilegovi.

Janë furnizuar 21 autobusë me dysheme të ulët me kapacitet prej 85 udhëtarëve dhe 12 autobusë dypjesësh me dysheme të ulët me kapacitet prej 148 udhëtarëve. Autobusët e rinj janë me efikasitet energjetik. Krahasuar me konsumin e autobusëve të vjetër dizel këto autobusë shpenzojnë pothuajse dyfish më pak karburante që, siç tha Shilegovi, në mënyrë shtesë do t’i ulë shpenzimet e punës së NQP-së Shkup.

“Një eko autobus, lursen deri në 25.000 euro në vit vetëm për karburant. Përparësia më të madhe është që emetojnë dukshëm më pak СО2 apo pothuajse aspak nuk e ndotin ajrin”, theksoi kryetari i Shkupit.

Ai përkujtoi se para shtatë viteve Qyteti i Shkupit furnizoi 202 autobusë dizel dykatësh kinezë të cilat, siç tha, kanë kushtuar shumë, e janë me cilësi të ulët. Autobusët çdo ditë prishen, ndërsa NQP Shkup ka problem me autobusët kinezë për shkak të mosekzistimit të përfaqësuesit zyrtar, dhe nuk ka mundësi për servisimin e tyre dhe mbështetjes teknike. (koha.mk)

Continue Reading

Lajme

Rama publikon video: Pushimet e para pa kufi mes Shqipërisë dhe Kosovës

Published

on

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në facebook ka publikuar një video tek sa shihet se qytetarët e Kosovës kalojnë kufirin pa u ndalur për kontrollë.

Gjithashtu ai ka publikuar një pjesë nga takimi i dy qeverive shqiptare më 20 qershor të muajit që lam pas.

Rama kishte theksuar se është e palejueshme që të ketë probleme të tilla si më herët, duke pritur për kontrollë.

“Kryeministri është dakord me mua që në këtë sezonë është e palejueshme dhe e pajustifikueshme që të kemi më probleme të natyrës që kemi pasur deri vjet apo viteve tjera dhe radha të pafundme për shkak të kontrolleve një për një të makinave që vijnë drejt Shqipërisë… Mund ta dijmë nga ju se si do të kalohet kufiri në korrik dhe në gusht, çka janë këtu disa lehtësira”, kishte thënë Rama në takimin e përbashkët me Qeverinë Kurti, transmetonEO.

Në videon e publikuar në facebook Rama ka shkruar : “Pushimet e para pa kufi mes Shqipërisë dhe Kosovës”.

Continue Reading

Lajme

Sanksionohen 247 shoferë për tejkalim të shpejtësisë së lejuar në Maqedoni

Published

on

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme (07.02.2022) ka kryer kontroll të intensifikuar aksionar në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut për sanksionimin e automjeteve që lëvizin me shpejtësi më të madhe se shpejtësia e lejuar, gjatë së cilës janë sanksionuar 247 drejtues mjetesh.

Prej tyre, 20 automjete kanë lëvizur me shpejtësi mbi 50 kilometra në orë më shumë se shpejtësia e lejuar dhe tre automjete me shpejtësi edhe më shumë se 70 kilometra në orë.

Në të njëjtën kohë, 106 drejtues mjetesh kanë tejkaluar shpejtësinë e lëvizjes në qytet dhe 141 jashtë qytetit.

“Kontrollet e aksioneve të intensifikuara vazhdojnë edhe në ditët në vijim. U bëjmë thirrje të gjithë përdoruesve të rrugës që të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor dhe bashkërisht të kontribuojmë për rrugë më të sigurta”, thotë MPB.

Continue Reading

Bota

Palestinezët do të dorëzojnë në SHBA plumbin që vrau Shireen Abu Akleh

Published

on

Autoritetet palestineze kanë rënë dakord që të dorëzojnë tek autoritetet amerikane, plumbin që e vrau gazetaren palestinezo-amerikane Shireen Abu Akleh gjatë një bastisje të bërë nga ana e forcave izraelite në territorin e okupuar të Bregut Perëndimor, bëri të ditur një zyrtar palestinez.

“Kemi rënë dakord që ta transferojmë plumbin për ekzaminim tek amerikanët”, tha të shtunën për Reuters prokurori i përgjithshëm palestinez Akram al-Khatib, duke mos dhënë detaje më të hollësishme.

Zyrtarët palestinezë, grupet për të drejtat e njeriut dhe mediet, kanë arritur në një konkludim se gazetarja e Al Jazeera Abu Akleh, është vrarë nga ushtria izraelite.

Gjatë muajit të shkuar, zyra për të drejtat e njeriut në OKB tha se nga informatat e mbledhura, del se plumbi që e vrau Abu Akleh me 11 maj u qëllua nga forcat izraelite.

Disa dëshmitarë thanë gjithashtu se forcat izraelite ishin ata që e kanë vrarë gazetaren e lindur në Jerusalem.

Sipas ekspertëve të mjekësisë ligjore dhe balistikës, plumbi me maje të gjelbër është i projektuar për të shpuar jelekët anti-plumb dhe përdoret në pushkët M4. Ky plumb u nxor nga koka e gazetares.

Plumbi u analizua duke përdorur modele 3D, dhe sipas ekspertëve, ishte i kalibrit 5.56mm – i njëjti kalibër që përdoret nga ushtria izraelite. Plumbi ishte projektuar dhe prodhuar në SHBA thanë ndër të tjera ekspertët.

Glenn Carle, një ish-zëvendës oficer i inteligjencës kombëtare për kërcënimet ndërkombëtare në CIA tha se rezultatet e hetimeve mund ta vendosin presidentin amerikan Joe Biden në një pozitë të vështirë.

Continue Reading

Aktuale