Connect with us

Bota

Të rinjtë në Zvicër më parë preferojnë largimin nga vendi, sesa zhvendosjen brenda tij

Published

on

Rinia zvicerane do të preferonte të lëvizte jashtë vendit për një përvojë pune ose universitet, sesa ta kryente atë brenda vendit të tyre, sipas një studimi.

Zvicra mund të ketë disa nga universitetet më të mira në botë, si dhe të shijojë nivelin e saj më të ulët të papunësisë në një dekadë, por asnjëri nga këta faktorë nuk duket të jetë i mjaftueshëm për të bindur të rriturit e rinj të vendit, që duan të qëndrojnë.

Një studim qeveritar për të rinjtë që intervistoi 40,000 burra të rinj zviceranë, si dhe studimi prej 2,000 grave të reja (të gjitha të moshës 19 vjeç), zbuloi se gjenerata e vendit e të rriturve të rinj është më e etur për të studiuar ose punuar në një vend të huaj, sesa në kantonin e tyre ose në një pjesë tjetër të Zvicrës.

Në lidhje me destinacionin e tyre të preferuar të zgjedhjes, vendet që flasin anglisht, si Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Kanada ishin në krye të listës, të ndjekur nga kombet kufitare (Franca, Italia, Gjermania dhe Austria), shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Sidoqoftë, shumica e shohin kohën e tyre jashtë vendit si diçka të përkohshme, me vetëm 30 për qind e të anketuarve konfirmuar se planifikuan të qëndronin për tre vjet në vendin e tyre të preferuar të huaj.

Më shumë se gjysma e të rinjve të anketuar besojnë se aftësitë e gjuhës së huaj dhe përvoja ndërkombëtare e punës janë asete në tregun e punës në Zvicër, por 34 për qind gjithashtu janë të shtyrë të lëvizin jashtë vendit thjesht për të shijuar veten e tyre, të kenë përvoja të reja jetësore dhe të fitojnë pavarësi, përcjell tutje albinfo.ch.

Një tjetër nga zbulimet ishte dëshira e dukshme e të rinjve zviceranë për të mos lëvizur brenda Zvicrës në një rajon me një gjuhë tjetër, veçanërisht në mesin e folësve francezë dhe gjermanë. Kur u pyetën se çfarë do të bënin nëse kishin një punë ose praktikë 90 minuta nga shtëpitë e tyre, dy të tretat thanë se ata më mirë do të durojnë udhëtimin tre-orësh, sesa të transferohen në një kanton tjetër, veçanërisht nëse është një rajon i ndryshëm gjuhësor.

Nga ana tjetër, pothuajse të gjithë folësit e rinj italianë zviceranë do të konsiderojnë lëvizjen në një pjesë tjetër të Zvicrës për punë ose studim, pavarësisht nga pengesa gjuhësore.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale