Connect with us

Argëtim

Krejt ndryshe nga sot, ja si ka qenë jeta në Tokë në fillimet e saj

Published

on

Shkencëtarët kanë demonstruar se disa forma të jetës së hershme ekzistonin pa oksigjen.

Ndërsa studiuesit shpallin gjysmën e parë të jetës sonë të planetit 4.5 miliardë vjeçare si një kohë e rëndësishme për zhvillimin dhe evolucionin e baktereve të hershme, provat për këto forma të jetës mbeten të pakta duke përfshirë mënyrën se si ata mbijetuan në një kohë kur nivelet e oksigjenit në atmosferë ishin shumë të ulta krahasuar me ditët e sotme. Hulumtimet e fundit të gjeologjisë nga Universiteti i Cincinnati paraqesin prova të reja për bakteret e gjetura të fosilizuara në dy lokacione të ndara në veri të Provincës Cape të Afrikës së Jugut.

“Këto janë bakteret më të vjetra të raportuara fosile të squfurit deri më sot,” thotë Andrew Czaja, profesor ndihmës i gjeologjisë në UC. “Dhe ky zbulim po na ndihmon të zbulojmë një larmi të jetës dhe ekosistemeve që ekzistuan pak para Ngjarjes së Madhe të oksidimit, një kohë e evolucionit të madh atmosferik.”

Bakteret oksiduese të squfurit 2.52 miliardë vjet janë përshkruar nga Czaja si struktura mikroskopike, me formë sferike, jashtëzakonisht të mëdha, në formë sferike, shumë më të mëdha se bakteret moderne, por të ngjashme me disa organizma moderne me një qelizë moderne që jetojnë në squfur të ujërave të thella, parametrat e pasur të oqeanit sot, ku edhe tani pothuajse nuk ka asnjë gjurmë të oksigjenit.

Në hulumtimin e tij të botuar në revistën Geology Society of America, Czaja dhe kolegët e tij Nicolas Beukes nga Universiteti i Johannesburg dhe Jeffrey Osterhout nga departamenti i gjeologjisë i UC, zbulojnë mostrat e baktereve që ishin të bollshme në zonat me ujë të thellë të oqeanit në një kohë gjeologjike të njohur si Eon Neoarchean (2.8 deri 2.5 miliardë vjet më parë).

“Këto fosile përfaqësojnë organizmat më të vjetër të njohur që kanë jetuar në një mjedis shumë të errët, me ujë të thellë,” thotë Czaja. “Këto baktere ekzistuan dy miliardë vjet para bimëve dhe pemëve, të cilat evoluan rreth 450 milion vjet më parë. Ne zbuluam këto mikrofossile të ruajtura në një shtresë të fortë të pasur me silicë të quajtur çeqe të vendosura brenda kateronit Kaapvaal të Afrikës së Jugut. “

Me një atmosferë shumë më pak se 1% të oksigjenit, shkencëtarët kanë supozuar se kishte gjëra që jetojnë në ujë të thellë në baltë që nuk kishin nevojë për dritën e diellit ose oksigjenin, por Czaja thotë se ekspertët deri më tani nuk kishin ndonjë provë të drejtpërdrejtë për ta. Czaja argumenton se gjetja e shkëmbinjve të vjetër është e rrallë, kështu që të kuptuarit e studiuesve për Neonarchean Eon bazohen në shembuj nga vetëm një pjesë e vogël e zonave gjeografike, siç është ky rajon i Afrikës së Jugut dhe një tjetër në Australinë Perëndimore.

Postimi është ribotuar nga materialet e siguruara nga University of Cincinnati.

Continue Reading

Argëtim

Gazetari nuk mban dot të qeshurën, elefanti e ndëpret gjatë transmetimit dhe e kap nga hunda /VIDEO

Published

on

By

Gazetari nuk mban dot të qeshurën, elefanti e ndëpret gjatë transmetimit dhe e kap nga hunda

Një gazetar është përfshirë në një skenë qesherake teksa ka shpërthuer në të qeshura kur një elefant me noçkën e tij fillon të prekë në fytyrë dhe e kap nga hunda.

Gazetari Alvin Kaunda po xhironte një pjesë në kamera nga një qendër e foshnjave të elefantëve në Kenian jugore, kur filloi të ndjente një përkëdhelje në kokë e më pas në fytyrë e hundë.

Kaunda po raportonte se si po kujdeseshin për elefantët e vegjël në jetimore gjatë një thatësire për Korporatën Transmetuese të Kenias.

Continue Reading

Argëtim

Qeveria japoneze në ‘hall’ të madh, të rinjtë e vendit nuk pinë alkool

Published

on

By

Qeveria japoneze në ‘hall’ të madh, të rinjtë e vendit nuk pinë alkool

Japoni- Qeveria japoneze është goditur rëndë në financat e saj nga një problem i pazakontë; të rinjtë e saj nuk pinë alkool mjaftueshëm.

Prej fillimit të pandemisë, baret dhe ambientet e tjera që shesin alkool u goditën rëndë nga kufizimet e Covid-19 , duke bërë që shitjet dhe të ardhurat nga taksat e pijeve të bien ndjeshëm.

Për këtë arsye autoritetet ndërmorën një zgjidhje mjaft të çuditshme. Ajo nisi një fushatë për të gjetur mënyra të reja për të inkurajuar të rinjtë të pinë më shumë.

Fushata quhet “Sake Viva!” dhe mbikëqyret nga Agjencia Kombëtare e Taksave. Ajo fton pjesëmarrësit të paraqesin ide se si të stimulojnë kërkesën tek të rinjtë për alkool përmes shërbimeve të reja, metodave promovuese, produkteve, dizajneve dhe madje edhe teknikave të shitjes duke përdorur edhe inteligjencën artificiale ose metaverse.

Konkursi përfshin ide promovuese për të gjitha llojet e alkoolit japonez, me aplikimet që do të qëndrojnë të hapura deri më 9 shtator. Finalistët do të ftohen në një konsultim ekspertësh në tetor, përpara një turneu final në nëntor në Tokio. Fituesi do të marrë mbështetje për planin e tij për t’u komercializuar. (noa.al/M.D)

Continue Reading

Argëtim

Blenë valixhen në ankand, familja shokohet nga ajo që gjen brenda saj

Published

on

By

Blenë valixhen në ankand, familja shokohet nga ajo që gjen brenda saj

Policia ka filluar hetimet pasi një familje gjeti mbetje njerëzore në valixhen që blenë nga një ankand në Zelandën e Re. Banorët e një shtëpie në South Auckland bënë zbulimin e frikshëm pasi hapën sendet e blera në banesën e tyre, shkruan BBC.

Policia ka filluar hetimet për vrasje dhe po tenton të identifikojë mbetjet njerëzore. Nuk besohet se familja që bleu valixhet është e përfshirë në vrasje. Policia e Zelandës së Re nuk ka dashur të jap më shumë komente, duke theksuar se po bëhet ekspertiza e mbetjeve.

Zyrtarët e policisë kanë thënë se prioriteti i tyre është “konfirmimi i identifikimit të të ndjerit, në mënyrë që të mund të përcaktojmë rrethanat e plota pas zbulimit”.

Ata shtuan, duke pasur parasysh “natyrën e zbulimit”, do të duhej kohë që të gjendeshin të afërmit.

Continue Reading

Aktuale