Connect with us

Lajme

Paratë e rastit ‘Zhvatja’ mund të jenë në kasafortë

Published

on

Prokurori shtetëror, Ljubomir Joveski, thotë se në kërkimin e parave nga çanta ‘Louis Vuitton’, të cilën publiku e pa në pamjet e lëshuara në lidhje me rastin ‘Zhvatja’, po hetohet nëse të involvuarit në këtë rast naë ndonjë kasafortë. Ai poashtu ka mohuar zërat se hetimet qëllimisht po vonohen.

“Ne e filluam këtë lëndë nga procesverbali i padisë penale, siguruam prova dhe filluam hetimin financiar. Në kohën kur u hap hetimi, ne kishim dëgjuar rreth pesëmbëdhjetë vetë. Jepet përshtypja se ne punojmë vetëm kur thërrasim dëshmitarë, por kemi pasur disa momente kur prisnim ekspertizë mjeko-ligjore dhe analiza” – ka thënë Joveski në një intervistë për emisionin Kod, transmeton in7.

I pyetur nëse është e vërtetë që ish-shefja e PSP-së, Katica Janeva, ka qenë prezente kur është bërë dorëzimi i gjysëm milion eurove, si këst i parë i zhvatjes, në banesën e të akuzaurit të parë, Bojan Jovanovskit, Jovevski tha se një fakt i tillë ende nuk është konfirmuar.

“Për një gjë të tillë nuk kam njohuri dhe nuk është konfirmuar nga provat”, ka thënë Joveski.

Sipas tij, provat e deritanishme sinjalizojnë se paratë e zhvatura nuk çojnë te politikanë të caktuar.

“Deri më tani hetimi nuk ka pasur një drejtim të tillë nga ajo që është dhënë si provë. Ne nuk mund të pretendojmë se paratë kanë përfunduar tek disa politikanë, disa qytetarë ose organizata të caktuara, duhet të kemi prova, derisa të kemi prova nuk mund të pretendojmë se paratë kanë përfunduar tek një person i caktuar”, ka thënë Joveski.

Joveski ka konfirmuar se ka gjetje për involvim të një avokati dhe të një gjykatësi, të cilët së shpejti do të thirren të dëshmojnë në prokurorinë e Vilma Ruskoskës.

“Po, është e vërtetë që ka pohime të tilla. Për momentin nuk e di se cili është plani dhe orari i prokurorit Ruskovska dhe me siguri do t’i ftojë edha ata”, ka thënë Joveski për emisionin Kod./in7.tv/

 

 

Continue Reading

Lajme

Nikolloski: Bullgarët duan të hyjnë në pjesën normative të Kushtetutës, e aty nuk janë as shqiptarët

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikolloski sonte në TV21 theksoi se Bullgaria dëshiron të hyjë në pjesën normative të Kushtetutës, përcjell FLAKA.

Ai shton se aty nuk janë as shqiptarët.

“Bullgarët duan të hyjnë në pjesën normative të Kushtetutës. Për t’ia thjeshtuar publikut Kushtetuta ka një hyrje që quhet Preambulë dhe më pas fillojnë nenet nga të cilat nxirret e gjithë korniza ligjore në Maqedoni dhe quhet pjesa normative. Në pjesën normative ka vetëm maqedonas, madje edhe shqiptarët si bashkësi e dytë etnike në Maqedoni nuk figurojnë në pjesën normative”, tha Nikolloski. /FLAKA/

Continue Reading

Lajme

Së shpejti do të punësohen 50 mjek të ri për shkak të mungesës nëpër Klinika

Published

on

Mjekët dhe personeli tjetër mjekësor në Qendrën Klinike të cilët kanë arritur moshën e pensionit, nga sot përfundojnë punën në Klinikë, përkundër kërkesës së tyre për të vazhduar edhe për tre vjet.

Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se puna pas pensionit për disa mjekë nuk mund të vazhdojë për shkak se nuk kanë plotësuar numrin e intervenimeve e nuk janë treguar efikas në trajtimet mjekësore. Ministri i shëndetësisë Sali tha se me këtë hapet mundësia për punësimin e studentëve të posadiplomuar.

“Sot sillet vendimi që një pjese të kërkesave të tyre tu përgjigjemi pozitivisht për tu vazhduar edhe një vit puna, ndërsa pjesa tjetër do të pensionohen me qëllim të mundësimit për të punësuar kuadër të ri cilësor që ende presin. Kam paralajmëruar për nismën e punësimin e 50 studentëve më të suksesshëm që kanë kryer medicinën me përfaqësim inkluziv nga Universiteti ‘Goce Dellçev’ i Shtipit dhe Universiteti i Tetovës”, tha Bekim Sali, Ministër i Shëndetësisë.

Sindikata e Qendrës Klinike thonë se bëhet fjalë për 80 mjekë, ndërsa Sali tha se në listë janë rreth 30. Alsat siguroi një listë në të cilën figurojnë 48 mjekë që dalin në pension.

Lista e doktorëve të sapo pensionuar: “13 nga Pediatria, 7 nga Klinika infektive, 5 nga Hematologjia, 4 nga Ortopedia, nga 3 prej Kardiologjisë, Pulmologjisë e Reumatologjisë, 2 prej Karil, Psikiatëri, Endokrinologji dhe Gastro, 1 në Traumatologji.”

Nga Sindikata e Qendrës Klinike insistojnë që po u shkelet e drejta e tyre ligjore, duke u thirrur në Ligjin për marrëdhënie pune dhe Ligjin për mbrojtje shëndetësore. Paralajmërojnë padi.

“Ligji është i qartë, nuk ka kritere të listës së pritjes sa studentë presin për punësim. Ligji këtë nuk lejon! E obligon si ministrin ashtu edhe drejtorët të ju vazhdoj punën kuadrit të specializuar, që nuk zëvendësohet brenda natës. E gjatë është përgatitja e doktorëve që tu thuash lehtësisht shkoni ju që keni mbushur 64 vjet. Ku është luks i madh i shtetit tonë”, u shpreh Goran Begoviq, Drejtor i Sindikatës së Qendër Klinike.

Në nivel vendi, numri i mjekëve që do të pensionohen sot kalon mbi 100. Mungesa më e dukshme do të thellohet në Spitalin e Kumanovës ku sot u pensionuan 5 specialistë, hiç më mirë nuk është as në spitalet tjera.

Continue Reading

Lajme

Mickoski: Nga e di Edi Rama se propozimi francez është i mirë?!

Published

on

Kryetari i VMRO-DPMNE-së propozimin e ri francez e ka quajtur “nokaut” për diplomacinë e Maqedonisë. Ai ka theksuar se nëse ky propozim ddo të ishte I mirë për vendin, nuk do të pranohej menjëherë nga autoritetet e Sofjes.

Mickoski, sic njofton KlanM, ka parashtruar pyetjen se nga ku I ka informacionet Kryeministri I Shqipërisë Edi Rama se propozimi I ri francez është I mirë, sic tha, ku negociatat I ka zhvilluar Ministri I Jashtëm Bujar Osmani, kurse për këtë nuk është konsultuar partia e tij.

“Nga e di Edi Rama këtë informacion është arsyeja e dytë kurse e para është se qeveria bullgare në doërheqje menjëherë e pranoi. VMRO-DPMNE asnjëherë nuk do të pranojë një marrëveshje të dëmshme” – tha Mickoski.

Kryetari I VMRO-DPMNE-së I bëri thirrje Qeverisë që propozimin e ri francez ta publikojë në ueb-faqen e Qeverisë.

Continue Reading

Aktuale