Connect with us

Kosovë

Njoftim i rëndësishëm për të huajt që jetojnë në Zvicër

Published

on

Lejet e qëndrimit të të huajve do të lëshohen në formatin e kartës së kreditit, duke zëvendësuar letrat e vjetra që ishin si pasaportat, nga 1 nëntori.

Masa do të zhvillohet në faza, tha qeveria të premten dhe do të përfundojë deri në fund të qershorit 2021. Rreth 1.8 milion leje do të preken.

Kantonet janë përgjegjëse për punën administrative, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Futja e një stili të ri të lejes vjen më vonë sesa ishte planifikuar fillimisht – përpara se ideja të dërgohej në konsultim, ajo ishte menduar të bëhej midis korrikut 2019 dhe janarit 2021.

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Migracionin e jashtëm, kartat e reja nuk janë vetëm më të përshtatshme për t’u përdorur, por edhe më moderne. Ata nuk do të përmbajnë asnjë të dhënë biometrike.

Ndryshimi përfshin qytetarët e Bashkimit Evropian dhe Marrëveshja e Tregtisë së Lirë Evropiane (EFTA) (lejet L, B dhe C), punëtorët ndërkufitar, anëtarët e familjeve diplomatike, azilkërkuesit gjatë procesit të azilit dhe azilkërkuesit që pranohen përkohësisht si shtetas të huaj.

Lejet biometrike të lëshuara për shtetasit e huaj nga vendet e treta nuk do të preken. Këto tashmë janë lëshuar në formantin e kartës së kreditit.

Kabineti ka nxjerrë gjithashtu rregulla të reja në lidhje me sanksionimin e punëtorëve ndërkufitar, të cilët nuk e informojnë Zvicrën kur ndërrojnë punë me kohë. Ata që nuk u tregojnë autoriteteve përkatëse para se të fillojnë punën e tyre të re, mund të përballen me gjobë deri në 1.000 CHF (1000 dollarë).

Continue Reading

Kosovë

Gorani e quan “sadaka” vendimin e Kurtit për dhënien e 100 eurove

Published

on

Opinionisti Dukagjin Gorani e ka quajtur ‘sadaka’ vendimin e fundit të qeverisë së Kosovës për ndarjen e 100 eurove më shumë për muajin nëntor për pensionistët.

Komentet Gorani i bëri në emisionin Pressing në T7.

“Veprimi i fundit i qeverisë me këtë ‘sadakanë’ me këtë shpërndarjen formale të njëfarë ndihme. Kjo nuk dallon shumë prej qeverive se si kanë bërë qeveritë e mëhershme. Për këtë arsye nuk kemi nevojë me sulmu, për faktin se është duke u sjellë ngjashëm si qeveritë e tjera që i kemi pas më herët në kohëra kritike për të”, thotë Gorani.

“Manipulimi me ndihma financiare dhe rritje të rrogave që ka qenë gati njëfarë shenje dalluese e qeverisë Thaçi. Ka qenë një normë, që sado që mund të quhet e pavend, qeveritë bëjnë kësi gjëra”, shtoi ai.

“Vetëvendosjen e ka sjell në pushtet tregimi se do të jesh e ndryshme se për që qeveria e sotme e pranon që edhe ne duhet me i përdor mjetet që i kanë përdorur qeveritë tjerë meqenëse janë mjete të lejueshme, atëherë kerkush prej nesh s’kish pas problem”, shpjegon ai.

Continue Reading

Kosovë

ZRrE vendos të mos ketë sivjet shtrenjtim të rrymës

Published

on

Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) ka marrë vendim që të mos ketë sivjet rritje të çmimit të energjisë elektrike.

Sipas vendimit të Bordit të ZRRE-së, çmimet e energjisë do të jenë ato të vitit të kaluar deri në prill të vitit të ardhshëm, më 2022.

“Në këtë seancë janë aprovuar tarifat e energjisë elektrike për vitin tarifor 2021, për Operatorin e Sistemit të Transmetimit dhe Tregut (KOSTT); Operatorin e Sistemit të Shpërndarjes (KEDS) dhe për Furnizuesin me Shërbim Universal (KESCO). Tarifat me pakicë të energjisë elektrike për konsumatorët me Shërbime Universale të Furnizimit do të mbesin të njëjta si vitin e kaluar”, thuhet në komunikatën e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë.

Bordi po ashtu ka shqyrtuar edhe disa ankesa të konsumatorëve si dhe çështje të tjera të ndërlidhura me rregullimin e sektorit dhe funksionimin e Zyrës së Rregullatorit.

Continue Reading

Kosovë

Tërmet në Kosovë

Published

on

Sonte rreth orës 19:00 ka ndodhur një tërmet në Kosovë.

Sipas Rrjetit Sizmologjik-Shërbimi Gjeologjik i Kosovës, Epiqendra ishte 6 km Veri-Perëndim të Shtimes, magnituda 2.5.

Sipas raportimeve tërmeti është ndjerë kryesisht në pjesën jugore të Kosovës dhe në Suharekë. /Kp/

Continue Reading

Aktuale