Connect with us

Lajme

Po sa u ka kushtuar qytetarëve të MV, PSP-ja për një vit?

Published

on

Rreth 100 punëtorëve të punësuar në Prokurorinë Speciale duhet t’u paguhet rroga edhe pse ky institucion ka mbetur pa prokurorë, pasi që të njëjtit janë transferuar në prokuroritë e shtetit.

Me Ligjin e Prokurorisë të vitit 2015-të, prokurorëve special u është lejuar që të angazhojnë ndihmës për punë më të shpejtë dhe më efikase, por të punësuarve u është garantuar ekzistimi 5-vjeçar i institucionit. Kjo do të thotë që deri më 15 shtator të vitit 2020, nëse nuk ndodh diçka, personeli ndihmës patjetër duhet që të mbetet në punë dhe t’i shfrytëzojë privilegjet për rroga dhe kontribute.

Nëse bëhet matematike e thjeshtë, rroga mesatare e këtyre të punësuarve është rreth 25 deri në 30 mijë denarë ose gjithsej me kontribute 45 deri në 50 mijë denarë, atëherë shteti do të duhet të harxhojë deri në 60 milionë denarë vetëm për rroga. Por, harxhime shtesë do të duhet të paguhet për qiranë e objektit, shërbimet komunale, sistemin për mbrojtje dhe siguri dhe harxhime tjera shtesë për mirëmbajtjen e ndërtesës së PSP-së.

Sipas kësaj, shuma që duhet të paguhet për 1 vit, do të jetë mbi 1 milion euro. Nga ana tjetër, nëse të punësuarit mbeten në punë dhe ndërtesa do të vazhdojë t’i shërbejë PSP-së, atëherë ish prokurorët special (të cilët janë transferuar në prokuroritë amë), do të munden t’i shfrytëzojnë hapësirat dhe burimet të cilat i kanë pasur deri më tani, që të mundësojnë zhvillim në proceset për dosje penale.

Nëse prokurorët special transferohen edhe fizikisht në prokuroritë amë, atje nuk do të kenë kushte përkatëse për punë. Për shembull, lëndët “Talir” dhe “Talir 2” kanë 60 deri në 70 kualifikues me prova materiale, të cilat janë të mbrojtura në mënyrë përkatëse në hapësira ku prokurorja që i përfaqëson mund t’i punojë në mënyrë përkatëse. Në prokuroritë themelore nuk ka kuadër të mjaftueshëm profesional, nuk ka kushte hapësire, prokurorët janë të mbingarkuar me lëndë, dhe e tërë kjo do t’ua lidhte duart ish prokurorëve special.

Opsioni i mundshëm është, që të shfrytëzohen hapësirat dhe kjo është në të mirë të prokurorëve, të cilët edhe pse tanimë nuk kanë status të prokurorëve special, megjithatë mund të veprojnë atje. Kjo praktikisht edhe po ndodh këto ditë kur prokurorët si Lençe Ristovska, Fatime Fetai dhe Gavrill Bubevski, tanimë vazhdojnë me përfaqësimin e akuzave përpara gjykatave dhe logjikisht është që të punojnë edhe më tej në ndërtesën ku i kanë lëndët.

Në Ligjin e PSP-së thuhet se pas shfuqizimit të Prokurorisë Speciale, personeli administrativ dhe hetuesit do të shkojnë në punë në Prokurorinë Publike në pozita me të ardhura të ngjashme që kanë marrë në PSP.

Pushteti dhe opozita “për” zgjidhen e statusit të punëtorëve të PSP-së

Deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe ai i VMRO-DPMNE-së opozitare, Ilija Dimovski, mbrëmë në një debat televiziv në TV24, u pajtuan se për të gjithë ata punëtorë të PSP-së që nuk janë punësuar me nepotizëm dhe nuk janë pjesë e keqpërdorimeve eventuale si në rastin “Zhvatja” duhet që tu gjendet zgjidhje për transferimin e tyre.

Sipas Zekirit, tani kemi situatë të re me nepotizëm në PSP, por të gjithë që kanë qenë të punësuar në mënyrë të rregullt nuk duhet që të mbeten në rrugë.

Dimovski u pajtua dhe tha se nëpërmjet procedurës në Kuvend duhet që të mënjanohet dyshimi për ata që janë të “pastër” dhe për të njëjtit të gjendet zgjidhje.

 

 

 

BURIMI: Portalb

Continue Reading

Bota

Uragani, black out në mbarë Kubën: Florida përgatitet për përmbytje katastrofike!

Published

on

By

Uragani, black out në mbarë Kubën: Florida përgatitet për përmbytje katastrofike!

Kuba ka mbetur e gjitha pa energji elektrike pas goditjes nga Uragani Ian, që preku tokën në perëndim të ishullit e po lë pas një vazhdë shkatërrimesh në rrugën e tij.

Sistemi energjetik u shemb i teri, pohuan zyrtarë vendas, sipas të cilëve njëri prej termocentraleve kryesore nuk ka qenë e mundur të kthehej në funksion.

Dy persona raportohet se të kenë humbur jetën e një numër i madh ndërtesash, në mbarë vendin, janë shkatërruar. Uragani i kategorisë së tretë, me erëra që arrijnë shpejtësinë prej 195 kilometrash në orë, tani është nisur drejt Floridës, në Shtetet e Bashkuara, banorët e të cilës janë paralajmëruar për rrezikun e “përmbytjeve katastrofike”.

Kreu i autoritetit për energji elektrike në Kubë pohoi në televizionin shtetëror se 11 milionë persona janë pa energji, ndërsa pronari i kompanisë së njohur të cigareve Finca Robaina, postoi fotografi në rrjetet sociale të cilat tregonin shkallën tmerruese të dëmeve. “Është gati apokaliptike”, shkruante Hirochi Robaina.

Meteorologët kanë paralajmëruar se disa rajone të Kubës mund të përballen me 30 centimetra shi për shkak të Uraganit Ian. Presidenti Miguel Diaz Canel, vizitoi personalisht disa nga zonat e prekura, ku i premtoi qytetarëve se do të marrin ndihmë nga shteti.

Teksa largohet nga Kuba, stuhia ka marrë edhe më shumë forcë në Gjirin e Meksikës, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganëve në SHBA, e cila paralajmëron se kur të godasë Floridën, Ian mund të kthehet në stuhi të kategorisë së katërt me erëra të fuqishme, çka detyroi guvernatorin e saj Ron DeSantis të urdhërojë aktivizimin e 5.000 trupave të Gardës Kombëtare.

Continue Reading

Lajme

Asnjë gjurmë nga i riu Erdon Ramadani nga Kumanova, flasin familjarët

Published

on

By

Asnjë gjurmë nga i riu Erdon Ramadani nga Kumanova, flasin familjarët

Gazetar: Bashkim Sulejmani

Asnjë gjurmë nga i riu Erdon Ramadani nga Kumanova, i cili duke u kthyer nga Tetova, me makinën Golf 4 nga autostrada përfundoi në lumin Vardar.

“Vazhdon edhe sot kërkimi për vozitësin e aksidentuar ditë më parë këtu në autostradë në pikën e Zhelinës. Ndërkohë, siç mund të shihni, pas konfirmimit se Vozitësi dyshohet të jetë nga Kumanova, në kërkim të personit sot janë kyçur edhe pjesëtarë të policisë, dhe familjarët e ardhur nga Kumanova”, raporton Bashkim Sulejmani, gazetar.

Familjarët thonë se studenti Erdon Ramadani kishte shkuar për të bërë pagesën e semestrit. Babai i tij Naser Ramadani është kthyer nga Austria dhe bashkë me vëllain e tij janë vënë në kërkim të Erdonit.

“Kam ardhur mbrëmë nga Austria sepse atje punoj. Familjarët gjithë jemi këtu erdhën edhe nga kurbeti kërkojmë. Djali duhej të paguaj semestrin në Tetovë, ishte viti i katërt në sociologji por ja, ka dashur Zoti dhe ka ndodh kjo. Kemi ardhur edhe sot që në orën katër në mëngjes por asnjë shenjë ende. Apeloj po patën mundësi të vijnë të kërkojnë birin tim, veç këtë djalë e kam”, deklaroi – Naser Ramadani, babai i Erdonit.

“Prej orës pesë e gjysmë jemi këtu. Erdhën pas pak zjarrfikësit tjerë s’kishte, ata erdhën në gjashtë e gjysmë, dhe ne shokët familjarët”, tha Xhaxhai i Erdon Ramadanit.

“Djali veç vetë ka udhëtuar se ka qenë student në vit të katërt në sociologji. Apeloj që të dalin sa më masovikisht këtu, sepse shteti është katastrofë. Kemi kërkuar ndihmë edhe prej Forcave të Sigurisë së Kosovës na thanë se do na ndihmojnë”, u shpreh një familjar i Erdonit.

Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim ka angazhuar zhytës për të kërkuar studentin e aksidentuar.

“U alarmuam se ka nevojë për intervenimin tonë nga agjencia për mbrojtje dhe shpëtim dhe ja erdhëm në vendngjarje dhe po presim instruksione nga eprorët se si të veprojmë. Presim arritjen e edhe ekipit nga Koçani që do vijnë me anije që bashkë të bëjmë kërkimet sot”, deklaroi Trpkovski, palombar.

Nga Sektori i Punëve të Brendshme në Tetovë dhe Prokuroria akoma nuk kanë dhënë informacione preliminar për shkaqet eventuale të aksidentit të mesditës së djeshme. /Alsat.mk

Continue Reading

Bota

NATO, mesazh Putinit: Lufta bërthamore nuk ka fitues, do të kesh pasoja të rënda

Published

on

By

NATO, mesazh Putinit: Lufta bërthamore nuk ka fitues, do të kesh pasoja të rënda

Përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia është i papranueshëm dhe do të ketë pasoja të rënda. Ky është paralajmërimi që vjen për Vladimir Putin nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Rusia duhet ta dijë se lufta bërthamore nuk fitohet dot dhe nuk duhet të luftohet kurrë. Nuk po them që mundësia e përdorimit të armëve bërthamore është e lartë, por po them që kur shohim vazhdimisht këtë lloj retorike bërthamore nga Rusia, nga Presidenti Putin, duhet ta marrim seriozisht dhe për këtë arsye po i përcjellim mesazhin e qartë që do të ketë pasoja të rënda për Rusinë dhe që nuk duhet të zhvillohet kurrë një luftë bërthamore”, tha norvegjezi.

Reagimi erdhi pas deklaratave të së martës për përdorim të armëve bërthamore me rreze të shkurtër, të bëra nga ish-presidenti dhe ish-kryeministri rus, Dimitry Medvedev, i cili si një aleat i ngushtë i Putinit, mban postin e nënkryetarit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Rusi.

Sipas analistëve, gatishmëria për përdorimin e këtyre armëve, e cila po shprehet thuajse përditë nga pala ruse, bëhet për të zmbrapsur Ukrainën dhe Perëndimin, pasi ushtria e Kievit ka fituar terren të konsiderueshëm në lindje, ku edhe po zhvillohen betejat më të mëdha.

Continue Reading

Aktuale