Connect with us

Bota

Netanyahu diskuton “marrëveshjen e shekullit” me të dërguarin amerikan

Published

on

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, është takuar me të dërguarin amerikan për Lindjen e Mesme, Jason Greenblatt, për të diskutuar mundësinë e vonimit të shpalljes së pjesës politike të planit të paqes të propozuar nga SHBA, e njohur si “marrëveshje e shekullit”, raporton A A, përcjell in7.

Media izraelite raportoi se Greenblatt mbërriti në Izrael dje për t’u takuar me zyrtarët izraelitë, përfshirë Benny Gantz, drejtues i partisë së qendrës së majtë Kaltër dhe Bardhë, pas ngërçit të zgjedhjeve në Izrael.

Administrata e SHBA-ve planifikoi shpalljen e pjesës politike të “marrëveshjes së shekullit” pas zgjedhjeve në Izrael, por për shkak të krizës aktuale të formimit të qeverisë izraelite, administrata e SHBA-ve po shqyrton shtyrjen e planit të paqes.

Greenblatt la të kuptohet se një shtyrje tjetër mund të ndodhë pas shtyrjes për zgjedhjet e prillit.

Në një intervistë për të përditshmen me qendër në SHBA, Hamodia, Greenblatt tha se “administrata amerikane vendosi të mos e shpall planin para zgjedhjeve, por ende është e pa qartë nëse plani i paqes do të lëshohet gjatë ose pas formimit të koalicionit “.

“Është herët të themi se si do të ndikojnë zgjedhjet në planin. Plani ynë është i ndryshëm nga ai që njerëzit kanë folur për kaq shumë vite. Mendojmë se kemi dëgjuar shumë të gjithë në rajon, përfshirë izraelitët, palestinezët dhe ekspertët e rajonit”, shtoi Greenblatt.

Në fillim të këtij muaji, Greenblatt njoftoi se ka dhënë dorëheqje nga pozita e tij, megjithatë ai la të kuptohet se mund të qëndrojë për disa javë të tjera.

Presidenti palestinez, Mahmoud Abbas, së bashku me të gjitha fraksionet palestineze, hodhën poshtë planin pasi përjashton Kudsin dhe çështjet e refugjatëve nga negociatat.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale