Connect with us

Shëndeti

Gjashtë simptoma të sëmundjeve mendore!

Published

on

I ngatërrojmë me humorin e keq

Shumica e njerëzve i kanë disa shprehi apo mënyra sjelljeje për të cilat mendojnë që janë plotësisht normale, mirëpo shkencëtarët thonë që këto gjashtë sjellje në të vërtetë janë sëmundje mendore! – transmeton Telegrafi.

1. Nuk mund të urinoni kur ndodhet dikush në afërsi

Nëse nuk mund të urinoni kur para tualetit dëgjoni zëra apo dikush me ju është në banjë, gjithsesi nuk jeni i vetmi, mirëpo me siguri nuk e dini që kjo gjendje ka emrin e vetë në mjekësi – parezë.

Praktikisht paraqet frikë nga urinimi dhe “paralizë” fshikëze në prani të njerëzve të tjerë.

Ekstremet e këtilla më së shpeshti përfundojnë me vendosjen e panevojshme të kateterit.

2. Grimcimi i thonjve

Ky çrregullim në rastet më të shumta nuk kalon me adoleshencën.

Stresi dhe mërzia janë arsyet kryesore pse njerëzit hanë thonjtë e tyre. Frustrimi dhe vetmia janë gjithashtu shkaktarët emocionalë për kafshimin e thonjve. Ky zakon mund të jetë dhe simptomë e një gjendjeje psikologjike, siç është çrregullimi obsesiv-kompulsiv (OCD).

Në rastet më të rënda, ndërgishtëzat dhe dhëmbët mund të shkatërrohen, por të mos harrojmë edhe bakteret të cilat qëndrojnë në thonj dhe në këtë mënyrë futen në trup.

3. Shpërthim i fuqishëm i emocioneve

Imagjinoni situatën: Shefi ju kritikon për shkak të një gabimi të madh, ndërkaq ju ndiheni që çdo çast do të shpërtheni në qeshje. Qetësojeni vetëm, përpiquni të fshihni qeshjen pas shprehjes “së fajtorit i cili nuk pendohet”, mirëpo në fund në fytyrë megjithatë shfaqet buzëqeshja. Pastaj ndodh qeshja e zëshme dhe histerike të cilën nuk mund ta kontrolloni.

Fjala është për sindromën e shpërthimit të emocioneve të fuqishme, e njohur si ndikim pseudobulbar. Në situatën e këtillë personi i stresuar përgjigjet plotësisht në kundërshtim me reaksionin seç është logjikisht, siç është qeshja në situata të pikëlluese apo serioze.

Nëse personi qesh me gëzim për dështimet e të tjerëve, fjala është për katagelasticizëm. Në mjekësi përshkruhet si çrregullim te i cili personi ndien kënaqësi derisa i përqesh të tjerët.

4. Pamundësia e identifikimit apo ndjenja e ndonjë emocioni

Me siguri keni dëgjuar shpesh nga mikja se partneri i saj nuk është mjaft i sinqertë, se kurrë nuk flet për përvojat e veta apo është plotësisht “i paqasshëm” dhe bën sikur nuk brengoset se si ndihet ajo. Në dy të tretat e këtyre situatave fjala është në të vërtetë për fenomenin e quajtur alekstimi!

5. Intoleranca ndaj tingujve

Çrregullimi mendor i quajtur mizofoni është gjendje te e cila tingujt normalë shkaktojnë irritim. Për shembull, tingujt e ushqimit derisa dikush është duke ngrënë, duke marrë frymë, apo duke u kollitur, klikimi i vazhdueshëm i stilolapsit.

Kur dëgjojnë “tingujt”, njerëzit që vuajnë nga mizofonia kanë simptoma të tilla si rrahje të përshpejtuar të zemrës dhe djersitje.

Për njerëzit të cilët vuajnë nga mozifonia, mjafton vetëm një tingull i tillë, që t’i nxjerrë nga takti…

6. Çrregullimi opozitar i mosbindjes

Njerëzit të cilët vuajnë nga ky çrregullim gjithmonë janë të prirë armiqësisht ndaj dikujt apo diçkaje dhe vazhdim kundërshtojnë autoritetet në mënyrë shumë të zëshme dhe të pakëndshme.

Nuk është fjala për sjellje të keqe herë pas here, por për gjendje konstante, e cila zgjat së paku gjashtë muaj.

Nëse nuk shërohet, situata me kalimin e kohës përkeqësohet.

Continue Reading

Shëndeti

Ja pse në mëngjes kemi më pak kilogramë

Published

on

Nëse jeni peshuar në mëngjes me siguri keni vënë re se peshoni më pak se pesha juaj normale. Pastaj në mbrëmje, nëse peshoheni sërish do të vini re se jeni 2 kilogram më shumë, por sa gjasa ka t’i keni shtuar gjatë një dite të vetme?

Sipas ekspertëve, ka disa shkaqe që ndikojnë tek pesha e mëngjesit, duke nisur nga fakti i thjeshtë që gjatë natës nuk keni ngrënë ose pirë asgjë. Gjithashtu një tjetër arsye është humbja e ujrave të trupit. Gjatë natës ne humbasim ujë duke marrë frymë, duke djerësitur dhe sigurisht duke shkuar në banjë për të urinuar.

Duke qenë se uji përbën 50-60% të peshës trupore të një të rrituri, këto ndryshime ndikojnë tek kilogramët. Gjatë natës sistemi tretës vijon të funksionojë normalisht, gjë e cila gjithashtu ndikon tek pesha më e ulët e mëngjesit. Të jeni të bindur që edhe gjatë gjumit mund të digjni mjaftueshëm kalori!

Cila është mënyra më e mirë për t’u peshuar?

Mëngjesi! Para se të hani/pini dhe pasi të keni shkuar në tualet. Ekspertët thonë se e mira është peshoheni pa rroba dhe ta mbani peshoren në një vend të qëndrueshëm në vend që ta lëvizni kudo nëpër shtëpi. Rekomandohet të peshoheni 1 herë në javë, por mos u fiksoni pas saj.

Continue Reading

Shëndeti

Pesë ushqimet më të shtrenjta në botë

Published

on

Kuptimi i njerëzve për shprehjen “ushqim i shtrenjtë” ndryshon shumë. Ekziston në të vërtetë një gamë e tërë e produkteve ushqimore që kanë etiketime çmimesh, të cilat kurrë nuk do t’i kishit imagjinuar të jenë të vërteta.

Kërpudha ”Matsutake”

Kjo kërpudhë është aq e rrallë sa çmimi i saj arrin deri në 600 dollarë për një kilogram të vetëm. Kërpudhat ”Matsutake” janë vendase në Japoni, por ato gjithashtu rriten në disa vende të ndryshme aziatike. Sidoqoftë, numri i tyre është ulur ndjeshëm për shkak të efekteve të insekteve dhe pemëve invazive që gjejnë rrugën e tyre në zonat me hije në të cilat rriten kërpudhat.

Kafe ”Kopi Luwak”

Kjo kafe prodhohet në Indonezi, Filipine dhe në jug të Indisë. ”Kopi Luwak” është kafeja më e shtrenjtë në botë. Kostoja e tij shkon deri në 1,200 dollarë për kilogram.

Hajvari i Perlës së Bardhë Albino

Një kilogram i këtij havjari kushton 8,500 €. Breshka albino është më e madhja që jeton në detin Kaspik. Kostoja e havjarit është aq e lartë për shkak të faktit se vezët nga breshka albino riprodhohe shumë rrallë.

Shafrani

Çmimi i shafranit mund të shkojë nga 400 deri në 1000 dollarë për kilogram. Kjo sepse ai rritet vetëm për shtatë ditë në vit në vjeshtë. Mblidhet dhe përpunohet me dorë. Për më tepër, për të mbledhur vetëm 1 kilogram shafran është e nevojshme të merren 300,000 lule.

Supa e foleve të dallëndysheve

Foleja e këtyre zogjve është bërë pothuajse tërësisht nga pështyma e tyre, pa ndonjë shtesë të materialit tjetër. Si pasojë, foletë e tyre janë të rëndësishme në gatimin kinez. Çmimi i lartë i kësaj pjate shpjegohet lehtë sepse mbledhja e foleve të dallëndysheve është një mision paksa i pamundur. Zogjtë ndërtojnë foletë e tyre në shkëmbinjtë e tejdukshëm, ku rreziku i rënies është shumë i lartë. Kostoja e saj është rreth 3,000 dollarë për kilogram.

Continue Reading

Shëndeti

Magnezi, një mineral pa të cilin organizmi nuk mundet

Published

on

Rëndësia e magnezit në ushqimin e përditshëm gjithnjë e më shumë po zë vend.

Magnezi është një ndër shtatë mikroelementet themelore të rëndësishme për funksionim normal të organizmit, mirëpo hulumtimet tregojnë që më shumë se 50 për qind e popullatës e marrin këtë mineral në sasi më të vogël seç është e nevojshme.

Simptomat e para të mungesës së magnezit në organizëm janë: shqetësimi, sindroma e këmbëve jo të qeta dhe shfaqja e ngërçeve, pagjumësia, problemi me gjumin dhe lodhja.

Për këto shkaqe suplementimi ndonjëherë është i domosdoshëm.Bashkë me kalciumin dhe vitaminën D, magnezi është i rëndësishëm për ndërtimin e indeve kockore, metabolizëm, prodhim të energjisë dhe sintezë të proteinave dhe thartirave yndyrore.

Magnezi ndihmon në këto situata:

Dhembja e kokësMagnezi kontribuon në zvogëlimin e ndjeshmërisë ndaj stresit të përditshëm dhe zvogëlon shpeshtësinë e dhembjes së kokës te personat me migrenë. U nevojitet personave me ngarkesa të shtuara psikike.

Ngërçet

Për shkak të humbjes së mineraleve, shumica vuajnë nga ngërçet e muskujve të ekstremiteteve të poshtme, andaj për zbutjen e ngërçeve rekomandohet marrja e shtuar e magnezit, i cili gjithashtu i zbut vështirësitë që kanë të bëjnë me SPM-së, por ul edhe shtypjen e lartë të gjakut.

Nervozizmi

Në doza prej 200 deri në 400 mg në ditë, magnezi pengon ngërçet e muskujve dhe ofron ndjenjën e qetësimit të lehtë. Shpesh merret për shkak të veprimit të mirë në sistemin nervor.

Continue Reading

Aktuale