Connect with us

Lajmet kryesore

Sa kushton kthimi i virgjërisë në Maqedoninë e Veriut?

Published

on

Rreth një mijë vajza të reja nga Maqedonia e Veriut vitin e kaluar kanë kërkuar që të rikthejnë virgjërinë e tyre me anë të një rindërtimi kirurgjik të himenit, njofton in7.

Kirurgjia hymenoplastike është një trend mbarëbotëror që ka ndjekur edhe Maqedonia e Veriut kohëve të fundit.

Ekziston një numër në rritje i grave qytetare të Maqedonisë së Veriut që duan të jenë virgjine apo kanë interes të martohen si virgjëresha.

Nëse dikur prerjet e trupit dhe spërkatjet e qarshafave me gjak apo me ndonjë lëng të kuq kanë qenë hileja që virgjëreshat e rreme kanë tentuar të mashtrojë burrat e tyre në natën e parë të martesës, sot gratë që duan të jenë të virgjëra dhe kanë vështirësi me abstinencën seksuale, virgjërinë e kthejnë vetëm për disa qindra euro me operacion kirurgjik.

Hymenoplastika në vendin tonë kryhet nga gjinekologë dhe nga kirurgë plastikë edhe atë nëpër klinikat e tyre private.

Operacioni i rikuperimit të himenit llogaritet, apo i takon kirurgjisë plastike. Hymenoplastika hyn në operacionet më të lehta, që realizohet me anestezi lokale dhe zgjat nga tridhjetë deri në gjashtëdhjetë minuta.

“Marrëdhënia e parë seksuale çon në plasjen e himenit në disa pjesë. Mbetjet e himenit mbeten anësh, brenda vaginës. Këto pjesë mblidhen, pastaj qepen me një fije peri të veçantë me origjinë shtazore, e cila tretet në organizëm. Me këtë procedurë formohet një himen i ri”, shpjegon për in7 një mjek nga një ordinancë gjinekologjike private.

Ndërhyrja kirurgjikale për të rikthyer virgjërin kushton mes 500 dhe 700 euro.

Ky trend më i theksuar është në qytetet e Tetovës, Gostivarit, Kërçovës, dhe natyrisht numri është i lartë edhe në Shkup. Poashtu ka edhe pacientë nga vendet fqinje të cilët vijnë në klinikat e Maqedonisë së Veriut për të bërë këtë intervenim kirurgjik.

Kufiri i moshës mund të jetë i ndryshueshëm dhe nuk ka asnjë lidhje me faktin nëse pacienti ka lindur fëmijë apo jo.

Nëqoftë se bëhet fjalë për ndonjë person të mitur, siç tek çdo intervenim tjetër, edhe tek Hymenoplastika, i patjetërsueshëm është pëlqimi i të dy prindërve./in7.tv/

Continue Reading

Lajmet kryesore

Tetë ndeshje pa fitore, shkarkohet nga pankina ish mesfushori i Milanit

Published

on

Mark Van Bommel nuk është më trajner i Wolfsburg.

Tekniku holandez mori drejtimin e skuadrës gjatë merkatos së verës, pro aventura e tij në pankinën e klubit gjerman zgjati rreth 4 muaj, pasi sot iu komunikua zyrtarisht shkarkimi.

Van Bommel u bë protagonist që në fillim, pasi pa Wolfsburgun të eliminohej nga Kupa e Gjermanisë për shkak të një zëvendësimi më shumë të kryer pikërisht nga holandezi, megjithatë starti në kampionat ishte i mirë, me fitore në katër ndeshjet e para radhazi.

Megjithatë më pas filloi malorja, me 8 ndeshje radhazi pa fitore dhe katër humbje radhazi në kampionat, më e fundit pasditen e djeshme në shtëpi ndaj Freiburg, çka bëri që drejtuesit e klubit t’i komunikojnë shkarkimin.

Continue Reading

Lajmet kryesore

ZYRTARE / Në Dibër nuk ka raund të dytë, Bekim Pocesta fiton betejën ligjore (Dokument)

Published

on

Anulohen rezultatet e votimit për listat për kandidatët për kryetar dhe këshilltarë të Komunës së Dibrës, për vendvotimin nr.0543 në Zgjedhjet Lokale 2021, njofton Gjykata Administrative Shkup, përcjell in7.

Nga Gjykata Administrative Shkup njoftojn se padia nga Koalicioni Aleanca për Shqiptarë dhe Alternativa, kundër Aktvendimit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor UP1 nr. 11-27 e ngritur kundër Vendimit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor UP1 nr. 11-27 nga data 20.10.2021, PRANOHET.

Vendimi i kontestuar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve UP1 nr. 11-27 nga data 20.10.2021, ANULOHET DHE VENDOSHET SI MË POSHTË:

PRANOHET ankesa e Koalicionit ALEANCA PËR SHQIPTARËT DHE ALTERNATIVA nga Tetova për shkelje të procedurës së votimit dhe përmbledhje të rezultateve të parashikuara me Kodin Zgjedhor.

Anulohen rezultatet e votimit për listat për kandidatët për kryetar dhe këshilltarë të Komunës së Dibrës, për vendvotimin nr.0543 në Zgjedhjet Lokale 2021.- thuhet në njoftimin zyrtarë të gjykatës administravive./in7.tv/

LINKU I DOKUMENTIT

Continue Reading

Kosovë

Shqipëria me kërkesë ndaj NATO-s që t’i kushtojë rëndësinë e duhur Kosovës kur kërcënohet nga Serbia

Published

on

By

Në ditën e dytë të takimit të ministrave të vendeve të Aleancës në Bruksel, udhëheqësit politikë diskutuan edhe për bashkëpunimin NATO-BE.

Në kuadër të këtij bashkëpunimi, Shqipëria ka kontribuuar për tre vite në misionin e NATO-s në detin Egje, por për t’u nënvizuar janë edhe prezenca e FA në Mali dhe në Bosnje dhe Hercegovinë.

Në këtë sesion, ministri Peleshi u ndal edhe në rolin në rritje të Rusisë dhe Kinës në këtë rajon. “Këto dy vende po avancojnë objektivat e tyre strategjikë në rajonin tonë, nëpërmjet lidhjeve të tilla historike, kulturore, ekonomike, apo nëpërmjet influencës së tyre në vende apo pjese te rajonit”.

Ministri Peleshi përpara homologëve të tij nuk la pa përmendur edhe ngjarjet e javëve të fundit në Kosovë, për të cilat ai kërkoi vëmendje më të madhe nga Aleanca. “Ngjarjet e fundit të ndodhura në veri të Kosovës nuk janë dhe nuk duhet të trajtohen si të izoluara. Ne jemi dëshmitarë të një modeli shqetësues që na prezantohet nga pala serbe, e cila vijon të pajiset me sisteme moderne armatimi nga Rusia dhe Kina, sterviten bashkerisht dhe siç ishim dëshmitarë së fundmi, dërgoi trupa ushtarake në kufirin me Kosovën, të cilët u ‘bekuan’ edhe nga ambasadori rus në Beograd. Në këndvështrimin tonë ky është një mesazh shumë shqetësues, të cilit Aleanca duhet t’i kushtojë rëndësinë e duhur. Shqipëria të gjithë ne në NATO apo në BE, duhet të jemi të kujdesshëm që në rastin më të mirë t’i ‘kalibrojmë’ qasjet dhe deklaratat që të mos mbeten të paqarta kur ushtria serbe i afrohet kufirit të Kosovës, e cila është në të drejtën e saj dhe i duhen njohur përpjekjet për të siguruar rend dhe siguri për të gjithë qytetarët. Kosova nuk është as çerek shteti, as gjysmë shteti, por shtet në kuptimin e plotë të fjalës.”- theksoi ministri Peleshi.

Gjatë punimeve të këtij Ministeriali, Peleshi u takua edhe me ministrat e Mbrojtjes së vendeve kontribuuese në misionin e NATO-s në Letoni. Ministrat diskutuan kontributet aktuale dhe ato të planifikuara, si dhe çdo çështje që ka të bëjë me mbarëvajtjen e këtij angazhimi.

Shqipëria është një ndër vendet që kontribuon në Grup-Batalionin e NATO-s në Letoni, i cili ka në përbërje ushtarakë nga vende të tilla si: Kanadaja, Çekia, Italia, Mal i Zi, Polonia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja. Deri më tani vendi ynë ka kontribuuar në këtë mision me 1392 trupa në total.

Burimi

Continue Reading

Aktuale