Connect with us

Lajme

Ruskoska në kërkim të personin që lëshoi në publik deklaratën e Kamçevit për rastin ‘Zhvatja’

Published

on

Prokuroria për Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin është në kërkim të personit që lëshoi në opinion procesverbalin nga deklarata e biznesmenit Orce Kamçev, dëshmitar në hetimin për rastin “Zhvatja”, përcjell in7.

Prokurorja Vilma Ruskovska gjithashtu po kontrollon edhe për materiale tjera hetimore që mund të kenë dalë nga kjo prokurori, pasi lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski kohët e fundit në një konferencë për shtyp duke mbajtur fletë në duar për të qenë sa më i besueshëm ndaj opinionit ka thënë se posedon materiale nga të gjithë dëshmitarët e rastit “Zhvatja”.

Prokuroria po merr masa për të përcaktuar se si prova materiale, që ishte pjesë e hetimit, u gjetën nga persona të caktuar dhe nga mediat. Që nga publikimi i procesverbalit të parë të dëshmitarit, prokuroria ka filluar një procedurë për sqarimin e kësaj çështje, përkatësisht se si, ku dhe si arritën transkriptet para publikut, duke pasur parasysh procesverbalet e padive penale, si dhe transkriptet e deklaratave të personave të dëgjuar në cilësinë e dëshmitarit në procedurat parahetimore dhe hetimore nuk i jepen askujt, por mbeten në lëndë. Një kopje e këtyre procesverbaleve i dërgohet gjykatës pas urdhrit për hetim dhe propozimit për urdhër arrest, në mënyrë që gjykatësi i procedurës paraprake të ketë një pasqyrë se çfarë provash ka prokuroria në marrjen e urdhrit hetues dhe nëse kërkesa për masën e paraburgimit është e justifikuar”, thonë nga prokuroria.

Prokuroria gjithashtu nuk tregon nëse edhe Mickoski ishte thirrur që të përgjigjet se nga ku i ka marrë këto procesverbale.

“Kush, në çfarë kohe dhe në çfarë cilësie do të thirret në prokurori, vlerëson prokurori kompetent i cili udhëheq me lëndën duke pasur parasysh provat materiale dhe verbale të mbledhura deri më tani”, thonë nga prokuroria./in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale