Connect with us

Lajme

Pse nuk kumunikojnë partitë politike shqiptare në RMV me qytetarët?!

Published

on

Në garën politike deri tani vazhdimisht kanë dalë subjekte të reja politike, të cilët konkurrojnë me programet e tyre politike për të tërhequr elektoratin.

Në fillim të pluralizmit politik ka funksionuar vetëm një parti politike shqiptare, Partia për Prosperitet Demokratik (PPD).

14 vite më vonë skena politike shqiptare pasurohet me dhjetëra parti të reja, shumica prej të cilëve kohë pas kohe kanë shuar aktivitetin e tyre politik.

Formimi i partive politike është shndërruar në një trend më të preferuar nga shumica e qytetarëve dhe grupacioneve të ndryshme, që synojnë ardhjen e tyre në pushtet, shkruan in7.

Por për të ardhur në pushtet duhet që të dukesh edhe në qendër të mediave, duke qenë sa më afër qytetarit, qoftë përmes deklaratave apo konferencave për shtyp, siç bëjnë partitë politike të bllokut maqedonas, të cilat në ditë kanë nga dy, tre apo më shumë paraqitje mediatike, kurse partitë e bllokut politik shqiptar janë strukur në selitë e tyre dhe heshtin.

Sipas njohësit të rrethanave politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Arben Llalla, rezultat i këtij moskumunikimi dhe qytetarin shqiptar të përfaqësuesve politik është se partitë politike tani nuk kanë ideologji, por tek këta mbisundojnë vetëm interesat e ngushta individuale.

“Partitë politike shqiptare pas botimet e bombave nga Zaevi kur ishte në opozitë janë kthyer në shërbëtor të partive sllavomaqedonase sepse ndihen në presion nga LSDM dhe VMRO për botimin e ndonjë skandali të madh të tyre. Për mendimin tim përfundimisht përfundojë koha që partitë shqiptare kishin ideologji, tashmë mbizotëron interesi i ngushtë individualë që sapo vjen në postë i harron votuesit e tij sepse e ka mendjen për tu pasuruar në mënyrë korruptive. Më vjen keq të them se nuk duhet pretenduar tashmë për daljen në terren të politikanëve shqiptar për vota apo për të dëgjuar hallet e votuesve të tyre. Votat tek shqiptarët janë me të numëruar që para votimeve sepse kemi një emigracion të madh të cilët nuk rikthen për të jetuar e jo më për të votuar. Dihen votat,. Votojnë administratorët dhe pensionistët, kështu BDI do e kemi në pushtet edhe 10 vite të tjera, ndërsa partitë opozitare shqiptar do mjaftohen që lideri partiak të zgjidhet deputet, ndoshta edhe ndonjë person tjetër nga katundi i madh”, thotë për in7, Abren Llalla.

Ndërkaq për analistin politik, Bujar Plloshtani partitë politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut heshtin karshi qytetarit dhe votuesit pasi nuk kanë oferta reale politike që si rezultat i kësaj ato edhe e kanë humbur besimin tek qytetarët dhe kjo ka reflektuar edhe brishtësinë e kumunikimit midis tyre.

“Partitë politike shqiptare nuk janë parti politike që dinë ta përçojnë interesin e përgjithshëm, por grupime interesi për ta marrë pushtetin. Detyra e parë e tyre ka qenë dhe vazhdon të jetë ndarja e kulaçit për përfitime personale. Partitë politike shqiptare janë egocentrike, të drejtuar më shumë kah vetja, se sa nga interesi i qytetarëve. Asnjë prej partive politike shqiptare nuk kanë vërtetuar deri tani se janë të angazhuar për mirëqenien kolektive, por veprimet politike në praktikë janë parë si ndarje të kulaçit për çështjet personale. Mendoj se problemi kryesor i partive politike shqiptare qëndron në mungesën reale të ofertave politike, dhe se politikat e deritanishme kanë bërë popullin të humb besimin te të gjitha autoritetet, siç ka ndodhur me shqiptarët, dhe kjo ka reflektuar edhe në brishtësinë e komunikimit në njërën anë mes partive, dhe qytetarëve në anën tjetër. Humbja e besimit e kthen popullin në përbuzje deri në atë shkallë, sa të të shmangë, duke të lënë të shesësh mjegull në mesin e militantëve partiak”, thotë për in7, Bujar Plloshtani.

Partitë politike janë një komponentë e rëndësishme e demokracisë. Me pjesëmarrje në zgjedhje, përmes punës së tyre në legjislaturë dhe ekzekutiv, si dhe me mobilizimin e qytetarëve rreth koncepteve të veçanta të politike, partitë u ofrojnë qytetarëve zgjedhje të rëndësishme për qeverisje, si dhe mundësi për pjesëmarrje politike për ndryshimin e së ardhmes të vendit të tyre.E gjitha kjo bëhet edhe me kumunikim në mes të partive dhe qytetarëve, kurse partitë politike shqiptare janë mbyllur hermetikisht dhe nuk kumunikojnë me qytetarin, kjo është si rezultat i frikës së krerëve të partive për dështimet e njëpasnjëshme, apo nga mungesa e aftësive për të nuhatur problematikat, kjo ende nuk është e qartë. Por sidoqoftë, luftën politike partitë politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut ua lënë vetëm partive të bllokut maqedonas, gjë që u lë hapësirë që qytetarët shqiptar të ndjehen të papërfaqësuar./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale