Connect with us

Lajme

Ndryshimet e Kodit Zgjedhor / Aleanca kërkon 8 njësi zgjedhore

Published

on

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut është formuar një iniciativë për të ndryshuar modelin zgjedhor, transmeton in7.

Kjo iniciativë, që është e përbërë nga 12 deputetë nga 10 parti të ndryshme, ku është i përfshirë edhe një deputet i pavarur, kërkon që nga 6 njësi që ka tani, modeli zgjedhor në të ardhmen të jetë modeli proporcional me vetëm një njësi zgjedhore.

Grupi i deputetëve të kësaj iniciative kërkojnë që të përfshihen në procesin e ndryshimit të Kodit zgjedhor, pas vërejtjeve të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e fundit parlamentare. Ata kanë kërkuan me shkrim përmes arkivit, takim me kryetarin e parlamentit, Talat Xhaferi, dhe me kryetarët e tre partive LSDM, VMRO-DPMNE dhe BDI, të cilat udhëheqin këtë proces.

“Ne besojmë se në këtë mënyrë do të sigurohet transparencë dhe gjithëpërfshirje më të madhe të tërë procesit, si dhe respekt për vullnetin e atyre qytetarëve të cilët presin demokratizimin e vendit përmes ndryshimeve në modelin zgjedhor. Disavantazhi kryesor i këtij modeli është kufizimi për lista të partive ose individëve për të siguruar një mandat, nëse nuk kanë përqendrim të votave në një njësi zgjedhore”, thonë nga kjo iniciativë.

Ndërkaq, partia opozitare shqiptare, Aleanca Shqiptare, ka hedhur poshtë këtë iniciativë të 12 deputetëve për një një njësi zgjedhore, pasi sipas tyre, partitë nuk mund të arrijnë të kenë kontroll mbi të gjithë procesin zgjedhor në tërë territorin e vendit dhe se dyshojnë se mundt të ketë rritje artificiale të cenzusit aty ku nuk ka kontroll.

Ne jemi duket hartuar një propozim për një model të ri zgjedhor.Modeli që preferojmë ne ka tetë njësi zgjedhore konform ndarjes rajonale ekzistuese, dhe është me lista të hapura. Gjatë kësaj jo të gjithë njësitë zgjedhore do të prodhonin numër të njëjtë deputetësh, por konform numrit të votuesve në atë rajon. Dhe nëse modeli ngel kështu siç është, pra me 6 njësi zgjedhore, ne do të veprojmë në dy drejtime, edhe atë modeli zgjedhor të jetë me 6 njësi por me lista të hapura dhe të korrigjohet kufiri i votuesve nga 5%, që është tani në 1%”, ka thënë për in7, deputeti Syrja Rushiti.

Në listën e deputetëve, të cilët qëndrojnë pas Iniciativës për një njësi zgjedhore janë Liljana Popovska, Maja Moraçanin, Rubin Zemon, Ferid Muhiq, Mirosllav Jovanoviq, Panço Minov, Samka Ibraimoski, Julijana Nikollova, Jusuf Hasani, Rexhep Memedi, Alij Kamberoski dhe Amdi Bajram./in7.tv/

 

 

Continue Reading

Lajme

Lloga takon ambasadoren e Greqisë në RMV, Sofia Philippidoup

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga ka zhvilluar një takim pune me ambasadoren e Greqisë në vendin tonë, Sofia Philippidou. Ministri Lloga e njoftoi Philippidoun për skriningun në Bruksel dhe mbështetjen e Komisionit Evropian për progresin e arritur në fushën e reformave në drejtësi dhe sundimit të ligjit. “Greqia ka mbështetur gjithmonë ambiciet evropiane të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe është e gatshme të ofrojë ndihmë profesionale për të lehtësuar procesin”, tha Philippidou

Në takim u diskutua edhe për ndryshimet kushtetuese, ku ministri Lloga bëri të ditur se në periudhën e ardhshme, në koordinim me kryeministrin dhe presidentin e shtetit, do të formohet një grup pune që do të punojë për përgatitjen e ndryshimeve kushtetutese.

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga e informoi ambasadoren e Greqisë se Ministria e Drejtësisë do të paraqesë kërkesë të re për ekstradimin e ish agjentëve Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkoski të cilët në vitin 2017 u akuzuan për përgjime masive të mbi 20 mijë qytetarëve. “Nuk mund të ketë shtet të së drejtës derisa këta persona të përgjigjen për veprat që kanë kryer. Presim që vendet e BE-së të na ndihmojnë në zbatimin e ligjeve dhe rikthimin e besimit në sistemin e drejtësisë”, tha ministri i Drejtësisë Krenar Lloga.

Ministri Lloga dhe ambasadori Philippidou presin nga të dyja vendet intensifikimin e përpjekjeve për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Prespës. Bashkëpunimi do të vazhdojë edhe në periudhën e ardhshme duke organizuar punëtori, vizita zyrtare dhe takime në nivel ekspertësh për të lehtësuar procesin e negociatave me BE-në. Mbështetja e Akademisë për Gjyqtarë dhe Prokurorë Publikë në Selanik do të jetë e një rëndësie të madhe për afrimin e legjislaturës tonë me atë evropiane.
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid029ogB6Npp9U4jnKowKCTDZPhTYWje4yn9JfJCLGBNuDTenECrr4miTNxnV2L44ZpBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Lloga jep lajmin e madh, mijëra qytetarë lirohen nga burgu, amnistia për shkeljet e Covid miratohet ekspress në Kuvend

Published

on

By

Ministri i drejtësisë Krenar Lloga vazhdon të përmbush një nga një premtimet e tij pasi erdhi në krye të ministrisë së Drejtësisë, shkruan Top24

Një nga premtimet e radhës është ai i ligjit për amnesti të personave që shkelën masat Kovod i cilo sot ishte në kuvend.
Pas një procedure të shkurtuar, Kuvendi miratoi Ligjin për Amnisti për shkelësit e protokolleve të Covid.
Kuvendi me 76 vota pro dhe 1 kundër miratoi Ligjin për Amnisti pas procedurë të shkurtuar. Ministria e Drejtësisë ka marrë pjesë në përgatitjen e ligjit dhe është propozuar në Kuvend nga një grup deputetësh.
Mijëra shkelës të masave Covid, të cilët nuk kanë paguar dënim dhe kanë përfunduar ose janë në prag të burgut do të amnistohen. Burgu do të zëvendësohet me një dënim me kusht.
Amnistia nuk do të zbatohet për personat juridikë, restorantet dhe kafenetë.
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02tSdWkpgZz9viV1B6VHM2nJk9Xjyg7LcLMZocf6A34FAd4G3SCEVWTomQc4dNzwMDl/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Lajme

Anketë: Taravari barazohet me Ahmetin, Mexhiti i treti

Published

on

By

Izet Mexhiti rezulton personaliteti politik jo lider për të cilin qytetarët kanë mendimin më të madh pozitiv, ndërkaq zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi gëzon mendimin më të madh negativ nga qytetarët, përkatësisht rreth 60 për qind. Kështu vërteton një anketë e realizuar në gjysmën e dytë të muajit shkurt. Mexhiti radhitet në grupin e liderëve politikë duke gëzuar 43,5 për qind mbështetje, ndërsa para tij radhiten vetëm Ali Ahmeti me 48,9 për qind dhe Arben Taravari me 46 për qind. Edhe pse Mexhiti gëzon këtë mbështetje jo si një lider i një partie politike, prapa vetes lë Bilall Kasami dhe Afrim Gashin.
Konstatim nga anketimi
“Të anketuarit mendim më pozitiv kanë për Ali Ahmetin (48,9%), Arben Taravarin (46%) dhe Izet Mexhitin (43.5%), ndërkaq mendim më negativ kanë për Mendu Thaçin (58,6%) dhe Artan Grubin (58,3%). Më së paku i njohin Bashkim Hasanin dhe Kastriot Rexhepin”.
Lidhur me zhvillimet brenda BDI-së dhe veprimet e “grupit të zjarrit”, të anketuarit nxjerrin Mexhitin si eksponentin më të favorshëm për një lider të ardhshëm politik. 21,4 për qind e të anketuarve mendojnë se Mexhiti mund të jetë lider i një partie politike, ndërsa pas tij mbështetje të ulët përkatësisht nën 10 për qind gëzojnë Musa Xhaferi, Nevzat Bejta dhe Visar Ganiu.
Në lidhje me betejën brenda BDI-së, 30,5 për qind për qind e të anketuarve konsideron se lufta e grupit të zjarrit është e drejtë, ndërsa rreth 14 për qind për qind vlerësojnë se bëhet fjalë për betejë personale kundër kreut të BDI-së, Ali Ahmeti.
Konstatim nga anketimi
Grupi i zjarrit bën betejë të drejtë për reforma brenda BDI-së dhe reformave në shtet (30,5%)
Është çështje e tyre e brendshme partiake, e parëndësishme për shtetin (26,1%)
Grupi i zjarrit bën betejë personale kundër Ali Ahmetit (14%)

Continue Reading

Aktuale