Connect with us

Lajme

Aziri/Ky është kushti i ASH-së për “veting” në gjyqësor, Mexhiti/S’ka zgjedhje para aderimit në NATO

Published

on

Në debatin në mes Nënkryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Elmi Aziri dhe anëtarit të kryesisë qendrore të BDI-së, Izet Mexhiti emisionin “Click Plus” në Tv 21 ka shpalosur qëndrimet e ASH në lidhje me reformat që duhet të bëhen në sferon e drejtësisë në Maqedoninë e Veriut, përkatësisht me procesin e paralajmëruar të ‘vetingutÇ në gjyqësor.

Sipas të një proces i tillë, që të jetë i vërtetë duhet të udhëhiqet personalitete të dëshmuara në këtë sferë dhe të jetë nga BE apo SHBA.

“Një veting i vërtet dhe real do të ndodhë vetëm nëse ky proces udhëhiqet në mënyrë direkte nga përfaqësues, ose më saktë ajo që është dhe propozim zyrtar i Aleancës që Prokurori i përgjithshëm të zgjidhet një personalitet i dëshmuar në fushën përkatëse me përvojë nga vendet antare të BE-së ose SHBA. Për këtë arsye Aleanca përmes deputetëve të sajë në Kuvendë ka propozuar edhe amandamente me të cilët do të eliminohen të gjitha pengesat ligjore që Prokurori të mundë të jet personalitet edhe jasht Maqedonisë së Veriut”, theksoi nënkryetari i ASH-së.

Sipas tij, çdo zgjidhje tjetër, ose thënë më ndryshe një veting i udhëhequr nga prokurorë të vendit do të ishte edhe një tallje e radhës me drejtësinë dhe qytetarët e saj.

Ndërkaq, Izet Mexhiti ka thënë se tani nuk është koha që vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Sipas tij, prioritet për Maqedoninë e Veriut është përmbyllja e procesit të anëtarësimit në NATO në dhjetor ose në shkurt, varësisht nga pritjet nga Spanja, e cila nuk ka zgjedhur Qeverinë e re.

“Nuk do të ishte mirë të shkojmë në zgjedhje, duke pasur parasysh fokusin në procesin e anëtarësimit në NATO dhe ndikimin rus në rajon. Ne si subjekte të mëdha vendosim se kur do të jetë momenti që të shkohet në zgjedhje, por jo para se të përmbyllim interesin strategjik për anëtarësim në NATO dhe BE”, theksoi Mexhiti, duke komentuar kërkesën e opozitës për të shkuar në zgjedhje të parakohshme.

Continue Reading

Lajme

Lëkundje të lehta tërmeti në Korçë, ndjehen deri në Tiranë

Published

on

Lëkundje tërmeti është regjistruar pak më parë ne vendin tonë.

Sipas EMSC, lëkundja me magnitudë 2. 9 ballë u regjistrua 10 km nga Korca dhe thellesi 2 km, por eshte ndjere deri ne Tirane.

Kujtojmë që javët e fundit në vendin, tonë, në qytetë të ndryshme të vendit janë shënuar lëkundje tërmeti, duke rikthyer frikën tek qytetarët.

Continue Reading

Lajme

Rinis furnizimi me ujë për banorët e Krujës/ ISHP: Ka prani të bakterit Enterokokus

Published

on

Furnizimi me ujë për banorët e qytetit të Krujës do të rinisë sot në orën 20:00 me kapacitet të reduktuar në mënyrë që të kryhen analiza të tjera në vijim për furnizimin e radhës.

Sipas Ujësjellës Kanalizime Krujë, deri në një njoftim të dytë, uji do të përdoret vetëm për arsye sanitare dhe jo për t’u pirë.

“Lutemi për mirëkuptimin Tuaj në zbatim të protokolleve të Higjienës dhe Sigurisë së Shëndetit Publik, që uji i rrjedhshëm nga rrjeti si dhe uji në depozitat familjare të përdoret vetëm për nevoja sanitare shtëpiake dhe jo për konsum për pirje dhe gatim, deri në një njoftim të dytë nga ana e Ujësjellës Kanalizime Krujë”, sipas njoftimit të UKK.

ISHP ka dalë në përfundime se helmimi i mbi 600 qytetarëve në Krujë ka ardhur si pasojë e ujit duke e cilësuar si epidemi hidrike nga ndotja sipërfaqësore e ujërave nga shiu.

Për këtë ISHP bëri përgjegjës ujësjellësin se ka vepruar me vonesë për rastin dhe se ka kapur çrregullimet që i kanë ndodhur në depon kryesore.

“Nga analizat e marra nga ISHP ka rezultuar që në një pikë të vetme të ujësjellësit ka rezultuar bakteri Enterokokus, shkak i këtyre shqetësimeve, situata që sot flasim është shumë e qetë, ka mbaruar pothuajse shqetësim, do e ndjekim me rigorozitet, epidemi e shkaktuar nga uji. Kemi konstatuar në një pikë, por rezultate kanë ardhur pa ndërhyrjes që ka bërë vetë ujësjellësi i Krujës pas pastrimit dhe klorinimit. Kam bindjen se në ditët në vijim nuk do këtë probleme. Për aq kohë epidemi hidrike, përgjegjësia i bie ujësjellësit të Krujës, duhet të kishin qenë më të kujdesshëm që me turbullirën e parë të këtij shqetësimi. Autoritetet duhet të kishin vepruar më shpejtë. Ndotja ka qenë sipërfaqësore si rezultat i shirave, ka pasur çrregullime nga ujësjellësi”, tha mjeku Ulqinaku.

Mësohet se autoritetet lokale kanë dezinfektuar depozitën kryesore që përdoret për ujin e pijshëm.

Një pjesë e banorëve e kanë marrë ujin nga autobotët që qarkullojnë nëpër qytet, kurse një pjesë tjetër e kanë blerë atë.

Një ditë më parë, Prokuroria e Krujës njoftoi nisjen e hetimeve, ku theksohet se është në pritje të analizave përfundimtare, edhe pse dyshimet e para janë që uji i pijshëm të ketë pasur ngarkesë bakteriale esheria koli dhe streptokoku fekale.

Prokuroria ka zbarkuar tek ndërmarrja ujësjellës-kanalizime Krujë, ku janë marrë disa dokumente si dhe janë marrë në pyetje drejtuesit e këtij institucioni.

Continue Reading

Lajme

LSDM: Nuk ka përfunduar asgjë për shumicën e Këshillit të Bashkisë së Shkupit

Published

on

Për shumicën në Këshillin e Qytetit të Shkupit asgjë nuk ka përfunduar. Beteja në Shkup është të dielën, pas së cilës do të shohim se kush e ka shumicën reale, tha Ljubica Janceva nga LSDM në përgjigje të deklaratave të sotme të VMRO-DPMNE-së se opozita parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë, sipas numrit të votave të fituara, ka një këshill bashkiak me shumicë absolute.

Por, sipas Jançevës, deklaratat e sotme vetëm sa konfirmuan se VMRO-DPMNE dhe e majta janë një dhe e njëjta gjë.

“Siç e dini, do të ketë një rivotim në një vend në Shuto Orizarë dhe në varësi të rezultatit mund të ketë një orar të ri të vendeve të këshillit.

Po ashtu, të gjitha listat e pavarura, votat reale të qytetarëve nuk mund të jenë jashtë Këshillit të Qytetit të Shkupit, do t’i përfshijë LSDM-ja”, tha Jançeva./Telegrafi/

Continue Reading

Aktuale