Connect with us

Lajme

12 vite burg për ish-Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish oficerin e policisë Jaeld Çela

Published

on

Gjyqi i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri në Shqipëri po afron në vijën e finishit, me prokurorët që kërkuan një dënim me 12 vjet burg për të dhe Jaeld Çela, një ish oficer policie që aktualisht është në arrati.

Gjyqi i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri në Shqipëri po afron në vijën e finishit, me prokurorët që kërkojnë një dënim me 12 vjet burg për të dhe Jaeld Çela, një ish polic, i cili aktualisht është në arrati.

Tahiri akuzohet për tre akuza, duke përfshirë korrupsionin nga zyrtarë të lartë, shpërdorim të pushtetit dhe trafik ndërkombëtar të drogës në lidhje me rastin e vëllezërve Habilaj.

Sipas prokurorisë, Tahiri përdori pozicionin e tij si ministër për të mbrojtur një grup trafikantësh droge që ishin të afërmit e tij dhe për të lehtësuar “aktivitetet e tyre kriminale”.

Pas një periudhe gati katër vjeçare hetimi, e cila zgjati nga 2013 deri në 2018, autoritetet italiane akuzuan vëllezërit Moisi dhe Florian Habilaj dhe bashkëpunëtorët e tyre për të udhëhequr një operacion të madh kontrabandimi marijuana nga Shqipëria për në Itali, duke mbuluar mijëra kilogramë drogë kontrabandë, me vlerë disa Miliona euro duhej të ishin përgjegjës.

Gjykatat italiane dënuan Moisi Habilaj me 15 vjet burg në qershor. Vëllai i tij Florian është ende në arrati. Habilajt janë kushërinj të largët të Tahirit.

Arenc Cela, një prokuror, tha të martën në Tribunalin e Krimeve të Rënda të Tiranës se Tahiri “lehtësoi operacionet e këtij grupi kriminal në fushën e trafikut të drogës”. Tahiri, i cili u deklarua i pafajshëm, hodhi poshtë akuzat si gënjeshtra dhe përshkroi akuzat ndaj tij si të motivuara politikisht.

Tahiri u zgjodh nga deputetët në pushtet të Partisë Socialiste të Kryeministrit Edi Rama dhe u përjashtua pas paraqitjes së akuzës nga partia.

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale