Connect with us

Lajme

VMRO: Zaev sillet si njeri i trembur sepse…

Published

on

Zoran Zaev po vepron si i trembur, pasi përpiqet që me çdo kusht të ndikojë në hetimet e rastit me oktapodin zhvatës, ka thënë në konferencë për shtyp, zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimçe Arsovski.

“Qëllimi i tij është që mos të lejojë të zbardhet e vërteta se koka e krimit nuk është as Boki 13, as Katica Janeva, por vetëm kryesia e pushtetit të tij. Për këtë arsye Zaev me çdo çmim dëshron të ndikojë tek Prokuroria dhe organet gjyqësore, me qëllim që ky hetim të harrohet. Nëse pushteti i Zaevit do ishte i pastër, nuk do të kontaktonte me avokatët e të akuzuarës Katica Janeva dhe nuk do të parashikonte se paraburgimi i Katica Janevës do të shfuqizohet”, ka thënë Arskovski.

VMRO-DPMNE-ja thotë se tashmë opinioni e ka të qartë se hetimi për rastin “Zhvatja” është plotësisht i komprometuar dhe se Ruskovska dhe prokuroria po e udhëheqin në mënyrë joprofesionale.

“Është e qartë se prokuroria e Ruskovskës diçka po fsheh dhe po përpiqet me gjimnastikë juridike të shpëtojë funksionarë qeveritar pa të cilët zhvatjet milionëshe nuk do të ndodhnin. Kjo është arsyeja për të cilën Zaev e lut Zotin që punët në Prokurori të mbesin status quo, që të mund edhe në të ardhmen Prokuroria e gjunjëzuar t’i mbyllë sytë para kriminelëve.Por kjonuk do të kalojë. Opinioni pa dhe dëgjoi, por edhe do t’i zbulojë krimet e këtij pushteti”, ka thënë Arsovski, zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, duke shtuar se shumë shpejtë do të vijë dita kur kriminelët do të dalin para drejtësisë.

Continue Reading

Lajme

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Published

on

By

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria do të nënshkruajnë memorandumin trepalësh që do të nënshkruhet sot në Sofje.

Sipas njoftimeve nga kabineti i ministrit të Transportit, Blagoj Boçvarski po udhëton sot në Bullgarinë fqinje.

Ky memorandum është për përfundimin e Korridorit 8 dhe sipas qëllimit të deklaruar është përcaktimi i gatishmërisë së tre vendeve për planifikim afatgjatë dhe zhvillim të koordinuar të Korridorit 8 me fokus në projektet që janë me rëndësi më të madhe për rajonin dhe gatishmërinë për të zbatuar masat për transport të shpejtë dhe të pandërprerë të mallrave në pikat kufitare./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Published

on

By

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Një tërmet i fortë ka shkundur mëngjesin e sotëm Greqinë ndërsa është ndjerë edhe në disa shtete të tjera.

Tërmeti ra 156 kilometra në juglindje të ishullit Karpathos në Greqi dhe ishte me magnitudë 6.1 i shkallës Rihter. Thellësia ishte 66.3 kilometra nën tokë.

Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në ishullin e Kretës, që javët e fundit është tronditur nga disa tërmete. Ky tërmet është ndjerë edhe në Egjipt e Izrael, kanë raportuar mediat e këtyre vendeve.

Continue Reading

Kosovë

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Published

on

By

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, duke liruar nga akuza ish-ministren Meliza Haradinaj Stublla pasi që nuk është vërtetuar se e njëjta e kryer veprën penale mos raportimi apo raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose detyrimeve financiare.

Ndaj aktgjykimit të lartcekur, ka paraqitur ankesë Prokuroria Themelore në Prishtinë, duke i propozuar kolegjit penal të Gjykatës së Apelit të Kosovës, që ankesa të aprovohet, ndërsa çështja penale t’i kthehet gjykatës së shkallës së parë në rigjykim.

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës pas shqyrtimit të të gjitha shkresave të lëndës dhe vlerësimit të pretendimeve ankimore, ka konstatuar se ankesa e Prokurorisë Themelore në Prishtinë është e pabazuar, pasi që aktgjykimi i lartcekur i Gjykatës së Themelore në Prishtinë, nuk është përfshirë në asnjë shkelje ligjore, për faktin se nga provat e administruara nuk është vërtetuar se e akuzuara Haradinaj -Stublla, ta ketë kryer veprën penale për të cilën ishte akuzuar, andaj edhe me të drejtë është liruar nga akuza./21Media

Continue Reading

Aktuale