Connect with us

Lajme

Zaev flet për rastet e PSP-së/ E ardhmja e tyre, vijë e kuqe, s’guxon të kalohet

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev sonte në një intervistë për televizionin “Sitel” edhe një herë e përsëriti se lëndët e PSP-së duhet të kenë të ardhme dhe ajo, siç tha është linja e kuqe që nuk guxon të kalohet në negociatat me opozitën.

Për pushtetin, potencoi Zaev është i pranueshëm propozimi prokurorinë e re ta udhëheqë një prokuror i propozuar nga opozita që më pas do ta zgjedh shumica parlamentare ndërsa do ta verifikojë Këshilli i Prokurorëve Publikë.

“Ai duhet të jetë një njeri me peshë dhe i qëndrueshëm. Propozimi Nikolla Gruevski, Vlladimir Pançevski, Jovan Ilievski apo Marko Zvërlevski gjithsesi se nuk do të kalojë. E ardhmja e lëndëve është arsyeja. Unë dhe pushteti po luftojmë të garantohet e ardhmja e tyre prej transferit, pas përmbylljes së PSP-së këto lëndë duhet të kenë të ardhme, ndërsa Mickoski dhe ekipi i tij kërkojnë që lëndët të amnistohen, të asgjësohen. E ardhmja e lëndëve është linja e kuqe që nuk guxon të kalohet”, nënvizoi Zaev.

Lidhur me rastin “Reket” theksoi se nuk duhet frikësuar askush. Për secilin që do të dëshmojë hetimi se është i involvuar, duhet të përgjigjet.

“Qytetarët i presin përgjigjet, gjurmët e parave dhe kush është i involvuar. Nuk kemi se pse të frikësohemi prej rastit “Reket”. Hetimi do të dëshmojë se kush është i involvuar. Gjithsecili që është i involvuar duhet të përgjigjet”, decid kryeministri.

Për kërkesën e opozitës që të mbahen zgjedhje të parakohshme, Zaev e përsëriti se vendit duhet t’i jepet shans t’i respektojë përfitimet prej asaj që e bën pushteti deri më tani.

“Mjaft ishin zgjedhje të parakohshme. I sollëm vendimet më të guximshme, i zgjodhëm problemet me fqinjët, e presim anëtarësimin në BE dhe NATO, t’i presim efektet dhe përfitimet prej këtyre proceseve”, theksoi kryeministri Zoran Zaev.

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale