Connect with us

Argëtim

Institucionet zhvendosin përgjegjësinë, personat e privuar nga e drejta për pension invaliditeti vazhdojnë betejën

Published

on

Specialisti ineuropsikiatrisë, internisti, fizioterapisti, mjeku familjar dhe specialistë të mjekësisë profesionale vendosin se kush ka të drejtë për pension invaliditeti. Ata janë të punësuar me kohë të plotë në Fondin Pensional dhe duke u bazuar në dokumentacionin mjekësor përcaktojnë nëse personi është i aftë ose i paaftë të kujdeset për veten e tij, transmeton in7.

Gjatë këtij viti ka pasur shumë raste ku edhe pse personat ka pasur arsyetime të mjaftueshme se kanë humbur aftësinë e përgjithshme për të vazhduar që të punojnë, nuk kanë arritur që të fitojnë statusin e të qenurit perionist inlvaliditeti, shkruan in7.

Në pyetjen e gazetarëve se si është e mundur që persona me diagnoza të rënda, (ka pasur sivjet në shkurt një rast me sëmundje të Alchajmerit), që disa herë rradhazi aplikojnë për pension invaliditeti, por nuk e fitojnë, Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Mila Carovska, na ka drejtuar që përgjigje të kërkojmë deri tek Fondi pesional.

“Unë ju jam përgjigjur kësaj pyetje disa herë, pyesni në Fondin pernsional, bga atje do t’ju përgjigjen”, ka thënë Mila Carovska, Ministre e Punës dhe Politikës Sociale.

Ndërkaq nga Fondi pensional na thonë që të drejtohemi deri te Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, pasi sipas tyre, atje janë dërguar rastet për shqyrtim.

Derisa autoritetet hudhin topin tek njëri tjetri, lista e qytetarëve që ju mohohet kjo e drejtë njerëzore gjithnjë shkon duke u rritur edhe përkundër gjendjes së rënduar të shëndetit dhe dokumentacionit të rregulluar mjekësor. Ata thonë se do ta vazhdojnë betejën deri në fund pasi rrugëdalje tjetër nuk kanë./in7.tv/

Continue Reading

Argëtim

Gazetari nuk mban dot të qeshurën, elefanti e ndëpret gjatë transmetimit dhe e kap nga hunda /VIDEO

Published

on

By

Gazetari nuk mban dot të qeshurën, elefanti e ndëpret gjatë transmetimit dhe e kap nga hunda

Një gazetar është përfshirë në një skenë qesherake teksa ka shpërthuer në të qeshura kur një elefant me noçkën e tij fillon të prekë në fytyrë dhe e kap nga hunda.

Gazetari Alvin Kaunda po xhironte një pjesë në kamera nga një qendër e foshnjave të elefantëve në Kenian jugore, kur filloi të ndjente një përkëdhelje në kokë e më pas në fytyrë e hundë.

Kaunda po raportonte se si po kujdeseshin për elefantët e vegjël në jetimore gjatë një thatësire për Korporatën Transmetuese të Kenias.

Continue Reading

Argëtim

Qeveria japoneze në ‘hall’ të madh, të rinjtë e vendit nuk pinë alkool

Published

on

By

Qeveria japoneze në ‘hall’ të madh, të rinjtë e vendit nuk pinë alkool

Japoni- Qeveria japoneze është goditur rëndë në financat e saj nga një problem i pazakontë; të rinjtë e saj nuk pinë alkool mjaftueshëm.

Prej fillimit të pandemisë, baret dhe ambientet e tjera që shesin alkool u goditën rëndë nga kufizimet e Covid-19 , duke bërë që shitjet dhe të ardhurat nga taksat e pijeve të bien ndjeshëm.

Për këtë arsye autoritetet ndërmorën një zgjidhje mjaft të çuditshme. Ajo nisi një fushatë për të gjetur mënyra të reja për të inkurajuar të rinjtë të pinë më shumë.

Fushata quhet “Sake Viva!” dhe mbikëqyret nga Agjencia Kombëtare e Taksave. Ajo fton pjesëmarrësit të paraqesin ide se si të stimulojnë kërkesën tek të rinjtë për alkool përmes shërbimeve të reja, metodave promovuese, produkteve, dizajneve dhe madje edhe teknikave të shitjes duke përdorur edhe inteligjencën artificiale ose metaverse.

Konkursi përfshin ide promovuese për të gjitha llojet e alkoolit japonez, me aplikimet që do të qëndrojnë të hapura deri më 9 shtator. Finalistët do të ftohen në një konsultim ekspertësh në tetor, përpara një turneu final në nëntor në Tokio. Fituesi do të marrë mbështetje për planin e tij për t’u komercializuar. (noa.al/M.D)

Continue Reading

Argëtim

Blenë valixhen në ankand, familja shokohet nga ajo që gjen brenda saj

Published

on

By

Blenë valixhen në ankand, familja shokohet nga ajo që gjen brenda saj

Policia ka filluar hetimet pasi një familje gjeti mbetje njerëzore në valixhen që blenë nga një ankand në Zelandën e Re. Banorët e një shtëpie në South Auckland bënë zbulimin e frikshëm pasi hapën sendet e blera në banesën e tyre, shkruan BBC.

Policia ka filluar hetimet për vrasje dhe po tenton të identifikojë mbetjet njerëzore. Nuk besohet se familja që bleu valixhet është e përfshirë në vrasje. Policia e Zelandës së Re nuk ka dashur të jap më shumë komente, duke theksuar se po bëhet ekspertiza e mbetjeve.

Zyrtarët e policisë kanë thënë se prioriteti i tyre është “konfirmimi i identifikimit të të ndjerit, në mënyrë që të mund të përcaktojmë rrethanat e plota pas zbulimit”.

Ata shtuan, duke pasur parasysh “natyrën e zbulimit”, do të duhej kohë që të gjendeshin të afërmit.

Continue Reading

Aktuale