Connect with us

Lajme

Incident në Lagjen turke në Strumicë, ishte kërkuar që thirrjes së ezanit nga hoxha t’i ulej zëri (VIDEO)

Published

on

Dje në orën 20:23, SPB Strumicaë dhe Inspektorati i Mjedisit kanë ndërmarrë një intervenim në lagjn turke në Strumicë, pas një peticioni të disa qytetëve, që kishin ngritur kundër thirrjes së ezanit në zë të lartë nga hoxha, përcjell in7.

Aksioni i përbashkët kishte për qëllim matjen e vëllimit të zërit, por rreth 300 besimtarë muslimanë në Strumicë kanë dalë në rrugë kur policia kishte arritur në lagjen turke, duke menduar se do të ndaloni thirrjen e ezanit.

Sipas dëshmitarëve okularë, me këtë rast ka patur një incident ku ishin grumbulluar besimtarë të cilët ishin kërcënuar se do ta djegin kishën pati një incident pasi një pjesë e një turme të adhuruesve bërtisnin se do të digjnin kishën e “Shën 15 Priftërinjtë e Tiberiopolisit”.

Popullata e besimit ortodoks, që jeton në të njëjtën lagje, thonë se ata nuk kanë asnjë problem me xhaminë si objekt, as kundër njerëzve të fesë islame, por duhet të kenë kujdes me zhurmat e fortë nga artoporlantët e xhamisë.

Nga SPB Strumicë thonë se do të kërkojnë nga të takohen me bashkësitë fetare dhe të zgjidhin problemin sa më shpejt që të jetë e mundur pa ndonjë incident të mëtejshëm./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale