Connect with us

Lajme

Deskoska: Sistemi i drejtësisë funksionoi, nuk u lejua bllokimi i lëndëve të Speciales

Published

on

U promovua sot tuining (twining) projekti i financuar nga BE për përforcim të kapaciteteve institucionale të qendrës për hetim. Gjatë fjalimit më hapjen e eventit, kreu i Ministrisë së Drejtësisë, Renata Deskoska, foli rreth projektit, por edhe për aktualitetin rreth Prokurorisë Speciale, përcjell in7.

Sipas Deskoskës pengesat janë tejkaluar dhe tani lëndët e nisura të PSP-së nuk do të mund të bllokohen. Ajo u bëri apel deputetëve të Kuvendit që të mendojnë për të ardhmen e shtetit dhe ta votojnë Ligjin për Prokurorinë Publike. Sipas saj, sistemi i drejtësisë në vend dëshmoi se funksionon dhe nuk lejoi bllokim të punës së Prokurorisë Speciale. Votimin e ligjit e cilësoi si të patjetërsueshëm për plotësimin e obligimeve të marra për reformimin e gjyqësorit.

“Tani më është e qartë se lëndët e Prokurorisë Speciale do të vazhdojnë pranë gjykatave. Transferimi i lëndëve që po ndodh momentalisht ua përziu llogaritë atyre, që dëshironin që pas 15 Shtatorit të mos ketë Prokuror Special Publik. Të mos ketë kush ti përfundojë lëndët. Të ekzistojë institucion me lëndë të bllokuara dhe të papërfunduara edhe për një vit. Ai plan bëri dëm, por ra poshtë. Tani më është e qartë se lëndët e PSP-së do të kenë përfundim me dërgimin e tyre në Prokurorinë Publike” – u shpreh Renata Deskoska, Ministre e Drejtësisë./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale