Connect with us

Kolumna

Rasti Bolton – Trumpi nuk duron kritika

Published

on

Johln Bolton është i njohur si një mbështetës i denjë i teorisë së luftës. Me shkarkimin e tij nga posti i këshilltarit për siguri, Trumpi ka larguar nga Shtëpia e Bardhë një prej kritikëve të fundit të mbetur.

Ishte një tërheqje e pazakonshme e këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton, pas një viti e gjysmë në detyrë. I njohur si Skifteri, një politikan i ashpër i politikës së jashtme, i cili gjithmonë kërkonte hapur sulme ushtarake dhe, mbi të gjitha, kundërshtar i çdo forme diplomatike me kundërshtarët politikë.

Sado të ashpra që ishin pozicionet e tij, John Bolton ishte ai që qëndronte në rrugën e Presidentit Trump. Me largimin e tij, nga afërsia e Trumpit largohet tani edhe një tjetër zë kritik, i cili të zëvendësohet mbase, si shpesh më parë, me një besnik.

Ministri zëvendësohet në kohë rekorde

Ka qenë ministri i Drejtësisë Jeff Sessions, për shembull, i cili refuzoi të pushojë hetuesin e pakëndshëm special Robert Mueller dhe publikoi hetimet për përzierjen e Rusisë në fushatë parazgjedhore. Presidenti Trump e zëvendësoi atë me personin shumë më të pranueshëm për të William Barr, i cili shkaktoi tmerr tek demokratët, me interpretimin e tij aventuresk të raportit Mueller.

Sekretari i Mbrojtjes, veterani Jim Mattis, hodhi peshqirin, kur Trump publikoi vendimin për tërheqjen e forcave amerikane nga Siria. Mattis konsiredohej si një nga zërat e fundit të arsyes në mesin e ministrave të Trumpit.

John Bolton nuk mund të quhet vërtet si zë i arsyes. Si një nga arkitektët e luftës në Irak në kohën e George Bushit, ai akuzohej si një nga personat që destabilizoi Lindjen e Mesme, me qëndrimet e tij. Kohët e fundit, ai vazhdimisht kërkonte një sulm ushtarak kundër Iranit. Edhe pse Bolton, ashtu si edhe Presidenti Trump, është një kundërshtar i multilateralizmit, ai konsiderohej si një kundërshtar i premtimit qendror të parazgjedhor të Donald Trumpit, se do ta mbajë SHBA-në jashtë krizave dhe konflikteve ndërkombëtare.

Bisedimet me talibanët

Por Bolton ishte një kritik i zëshëm i përkjekjeve të ngathta të Trumpit, i cili kërkonte negociata në nivel të barabartë me despotët ndërkombëtarë. Takimet pa rezultate të Trumpit me Kim Jong Un, kanë qenë për shembull, një storje suksesi për diktatorin koreanoverior. Edhe talibanët kanë qenë të gëzuar me ftesën për bisedime në Camp David, sepse atje do të kishin mundësinë të takohen me presidentë dhe kryeministra të nivelit të lartë.

John Bolton ishte halë në sy, i cili nuk mbështeste mjetet diplomatike për zgjidhjen e problemeve, në veçanti jo ato me talibanët radikalë. Largimi i John Boltonit mund të jetë një lajm i mirë ndoshta për diplomacinë amerikane dhe një shpresë për politikën ndaj Iranit. Por vendimi dëshmon se si sillet Donald Trump ndaj kritikëve, që i dalin në rrugë. Ai që nuk mbështet qëndrimet e Presidentit Trump – duhet të largohet.

Oliver Sallet

Continue Reading

Kolumna

Të gjithë kundër krimit dhe interesit klanor

Published

on

Shkruan Premtim Dema

Tragjedia në Strugë lidhet me një emër dhe një parti, Ramiz Merko dhe BDI.

Mburrja e fitores nga ane e Merkos dhe argateve të tij është sa për të ardhur keq por aq edhe një realtet i nje shoqerie te kapur peng. Kjo u verejt më mirë në komunitetin Shqiptar, Turk dhe Torbesh dhe kjo ka të bëjë me lidhjet e interesave të ngushta klanore, shoqërore dhe të punsimeve pa bazë në dëm të taksapaguesve struganë.

Ne tre mujorin e fundit BDI e Struges deri sot ka berë pusnime te ba baza, ka dhëne tendere dhe ka shtruar asfalt pa kriter dhe pa plan. Keta jane te ashtuquajturat projektet e Merkos, në bashkpunim me mafien urbane dhe me ineresxhinjte të punsimit administrativ që janë në dëm të qytetarve Struganë.

Për fat të keq kjo është një fitore me kosto te madhe për shoqërinë tonë, qe mbahet aq e paster por eshte aq e vobeket se e vjedh vetveten.

E uroj Idri Istrefin për fitoren ne Struge dhe të mburret me atë që ai ka bërë për pak kohë kundër një aparati mafiozo-sheteror.

Votat që mori Idri Istrefi ishin votat e qytetarve pa interes klanor, nga ata qytetar që duan Strugën të pastër nga virusi i krimit shtetror.

U bëj thirrje të gjithe atyre që kanë dhe që duan Strugën le ti mendojnë mirë pasojat kur e hedhin votën në kuti. Se kostoja për një vend pune të pa merituar është e madhe për femijën, nipin, mbesen tuaj.

Vota bën ndryshimin dhe ju foj që së bashku nga perendimi deri ne Strugë të tregojmë se dijmë të bëjme më shumë se kaq.

Continue Reading

Kolumna

“Shani” me votë ditën e zgjedhjeve, nëse nuk e bëni atë ditë, mos u “shani” asnjëherë!

Published

on

Shkruan: Hasim Memishi – Sopi, Aktor

“SHANI” ME VOTË!

Politikanët e marrin fuqinë nga populli me anë të votës, prandaj më mirë është të “shahemi” me votë!
Nesër, mos votoni ata që kanë kaluar nga “shiltet” në gucci!
Nesër ju jeni fuqia, prandaj duhet t’i ndëshkoni me votë!
Nesër, Ne ua japim pushtetin e tenderit, korrupsionit, manipulimit, ofendimit, nënçmimit, përçmimit e “shitpordhjes”
Mos votoni ata që kanë blerë diplomat;
Mos votoni arrogantët injorant!
Mos votoni keqpërdoruesit!
Mos votoni amatorët, abuzuesit!
Mos votoni ata që janë bërë milioner vetëm duke bërë selfi!
Shani ditën e zgjedhjeve, sepse atë ditë shajnë të mençurit!
Mos e shitni votën për një thes miell, për një punë në administratë, për një premtim bosh, për premtimet për BE me dekada të tëra!
“Shani” me votë nesër, nëse nuk e bëni nesër, mos u “shani” asnjëherë!

P.s: unë çekaç di t’ju thom, prap Ju e dini ma majr!

Continue Reading

Kolumna

Demiri: Inxhinierë e magjistra punojnë si kamerier, të paditurit bëjnë ligje…

Published

on

Shkruan: Osman DEMIRI

Që kur na lan si numra, partitë politike kanë bërë petulla për vete. Pse duhet të ketë numra, pse mos të jenë emri dhe mbiemri, dhe aq?! Pse nuk janë listat e hapura, me emër e mbiemër, por duhet që me numra të shtyejmë përpara të paditurit, analfabetët, matrapazët? Nëpër lista kam plot miq e shokë dhe njerëz të dëshmuar nga të gjitha partitë dhe të gjithë nacionalitet, që pa asnjë hezitim do t’i kisha rrethuar!

Njërin nga njëra parti, dy apo tre nga partia tjetër, duke e plotesuar mozaikun politik me njerëz të shquar, me njerëz të cilët nuk na turpërojnë dhe degradojnë në këtë mënyre! Janë mbushur listat me ushtarë partiak, me sllogane qesharake, koncepte patetike, përmbajtje mediokre.

Na e dëbuan rininë duke ua nënvlerësuar intelegjencën. Profesorë, inxhinierë e magjistra punojne si kamerier, kurse ata që memzi kanë kryer shkollën e mesme, me kostume e kollare bëjnë ligjin dhe sorollaten nëpër ministri e drejtori! Dhe prap numra, 20 apo 30 kandidat të dëshmuar, shtyejnë përpara 2 apo 3 të dështuar! Eshtë koha që t’na llogarisni si njerëz, JO SI NUMRA!

Continue Reading

Aktuale